şükela:  tümü | bugün
 • 14 mayıs 2003 tarihinde galatasaray lisesi'nde gsltt* tarafından sahneye konacak oyun
 • sitcomların üzerine oturduğu gülerken ağız kapama yastığı. sesli dinleyiniz.
 • eren uluergüven'in anısına, tiyatro peranın yanlışlıklar komedisi adıyla sahnelediği oyun.

  shakespeare'nin en çarpıcı, en güzel komedilerinden biri olan oyun, büyülü bir atmosferde, commedia dell arte geleneğiyle sahneleniyor.

  aşklar, yanlış görüntüler, yanlış tutkular, yer değiştiren uşaklar, efendiler, yanlış anlaşılmalar; paranın, ticaretin, fırsat yaratmanın gücü üzerine düşünmeye sevkeden oyun, tiyatro peranın güçlü oyuncu kadrosuyla sahneye yansıyor.

  oyun ephesus kentinde geçer. syracusa ve ephesus ticaret yüzünden birbirine düşman iki kent devlettir. tüccar egeon, syracusalılara yasaklanan ephesus kentine girdiği için tutuklanır. 24 saat içinde fidye tutarını ödeyemediği takdirde ölümle cezalandırılacaktır. egeon, yıllar önce ailesiyle birlikte geçirdiği bir deniz kazası sonucunda karısını, ikiz oğulları antipholus'lardan ve gene ikiz olan uşakları dromio'lardan birini yitirmiştir ve ölüp ölmediklerini bilmemektedir. syracusa'da babasının yanında büyüyen antipholus, kölesi dromio'yu da yanına alarak ikiz kardeşlerini bulmak için yola çıkar. bir süre sonra oğlundan haber alamayan egeon da antipholus'un peşinden gider. sonunda syracusalı baba oğul birbirlerinden habersiz diğer ikizlerin yaşadığı ephesus kentine gelirler. ephesus'lular ikizleri birbiriyle karıştırır. kentte ikizlerin varlığı yüzünden yanlışlıklar birbirini kovalar. ephesus'lu antipholus'un karısı adriana bile kocasını ikiz kardeşinden ayırt edemez. böylece tüccarlar kenti ephesus'da, ikizlerle ilintili bazı ticari ilişkiler ve parasal dengeler alt üst olur. borçlarını tahsil edemeyen tüccarlar birbirlerini tutuklattırır. ephesuslular da tutkulara, aşklara, kıskançlıklara, öfke ve hırslara yenik düşerek bu yanlışlıktan nasibini alacaktır. ancak her zaman olduğu gibi yanlış anlamaların ağır bedelini gene alt sınıftan köleler ödeyecektir.
 • bu sene bir de bakırköy belediye tiyatrosu'nun prodüksiyonu olarak izleyeceğimiz oyundur. prömiyerine ekşi sözlük yazarları da davet edilmiştir. http://www.eksiduyuru.com/…komedyası&qu=&qc=-1&qs=b
 • dün bakıröy belediyesinin ataköy yunus emre kültür merkezindeki sahnesinde izlemiş olduğum tiyatro ben beğendim çok hoşuma gitti william shakespeare'e ait bir eseridir sahnelenen oyun. yanlışlıklar komedisine benim gibi zır cahil giderseniz biraz kafa karışıklığı oluşturabilir ilk başta eğer bir şekilde hikayesini okumadıysanız en azından konusu hakkında biraz bilgi edinin derim.

  oyun sahnelenirken bir ara cyrano de bergerac izliyormuşum havasınada kapıldım bazı yerlerinde şiirsel bir dil var cyrano'ya alışık olan kulaklarım hemen fark ediyor şiirsel dili. oyunun yönetmeni senaryonun tek harfine bile dokunmadan yönetip sahneletmiş,
  oyun hakkında diyeceklerim ise ilk başlarda dramayla girip oyun ilerledikçe yavaştan komediye geçmesi ve daha sonra yine drama halini alması ilginç bir oyun çıkmasına sebep olmuş kanımca.
  bir kaç tane güldüren sahne dışında, oda öyle kahkaha attırmıyor yani, pek pazla güldüren bir eser değil ama gidilip izlenilir sonuçta bir shakespeare eseri oyuncular oyunları ile sizi sahnenin içine çekiyor çok çabuk ortama adapte oluyorsunuz kendinizi hikayenin içinde hissedebiliyorsunuz.
 • bakirkoy belediye tiyatrosundan izledigim shakespeare'in iyi bilinenen ama en az sahnelenmis muhtesem komedisi, ozellikle kole ikizlerin performansi ayakta alkislandi, hikayeyi bilmeseniz bile muhtesem kurgusuyla temposu hic dusmeyen bir oyun izliyorsunuz...
 • birkaç saat önce ataköy müşfik kenter sahnesinde izlediğim dejenere edilmiş oyun. kimileri tarafından beğenilen anları nelerdi bilmiyorum ama oldukça eksik ve amatörce hatalarla kaplı, kısaca hiç edilmiş shakespeare oyunu. oyuncuların çoğunun sadece ezber oynamaya çalıştıkları için repliklerinin altında ezildiği acı bir gerçek. seslerinin yetersizliği, diksiyon ve artikülasyon problemlerinin kulakları tırmalaması, kreşendoların bir an bile sıradanlaşamayıp basit kalması tüm bu ritimsizliğin farklı bir noktası. kölelerden biri rolündeki ali çelik dışında sahneyi dolduran ve işin kalıbına sığmış oyuncu göremedim. bu kadarla kalan olumsuzluk olduğunu düşünmeden, destek ve iyi-kötü farkına şahit olmak için izlenebilecek bir oyun olduğunu söyleyebilirim. ama izlerken de lise müsameresinde piyes oynayan gençlerin performansından öte bir efor göremeyeceksiniz. sabırlar dilerim.
 • royal shakespeare company'de yönetmenlik yapan tim supple'ın bakırköy belediye tiyatrosunda seyircilerle buluşturduğu oyunu. modernize edilmiş ve bir kaç yerel öğe ve eleştirinin eklendiği bu uyarlama benim hoşuma gitti. izlemesi keyifli, seyir zevki hiç düşmeden merak içinde izleten, öyle kahkahalar attırmasa da oyun boyunca yüzde tebessüm bırakan güzel bir oyun ortaya çıkmış.

  oyunculuklar tadında; abartıya kaçmadan başarılı biçimde sahnelemekteler. köle rolündeki ali çelik ve emrah eren başarılı oyunculukları ve sempatiklikleri ile bir adım öne çıkan isimlerdi. oyunun müzikleri tolga çebi'ye ait ve yanlışlıkların ve yanlış anlaşılmaların neden olduğu kargaşa, dekor değişimlerinde de müzik ve ışık tasarımı ile seyirciye hissettirilmiş. bu sebeple; sahne geçişleri farklı ama hoş olmuştu.

  samimi, keyifli bir oyun. izleyin.