şükela:  tümü | bugün
 • yannis saoulis 1 mayis 1962'de yunanistan'in selanik sehrinde dogdu. 14 yasinda ilk buzukisini alarak, bu enstrumani calmayi kendi kendine ogrendi. 18 yasina geldiginde profesyonel olarak buzuki calip sarki soyluyordu. 1981-1986 yillari arasinda selanik devlet konservatuari’nda muzik teorisi ve obua egitimi aldi. ayni zamanda muzisyen ve sarkici olarak calismaktaydi. 1986 yilinda utrecht universitesi’nde felsefe ve amsterdam universitesi siyasal bilimler fakultesi’nde okumak uzere hollanda'ya goç etti. 1991'de ozel san dersleri aldi. yurtdisinda kaldigi surece; hollanda, belcika, luksemburg ve almanya'da konserlerde ve cesitli sosyal etkinliklerde muzisyen olarak yer aldi. 1992 yilinda "ian productions" adindaki sirketini kurdu ve kendi studyosunda calismaya basladi. 1995'te "yannis saoulis & ensemble" grubunu kurdu. bu grupla, rebetiko, yunan folk muzigi, anadolu muzikleri seslendirerek, hollanda, belcika, fransa ve ingiltere medyasindan cok iyi elestiriler aldi. 1997 yilinda, yannis saoulis selanik'e geri döndü. buradaki calismalari, kendi studyosunda kayitlar yapmak ve sony dadc'nin yunanistan, kibris ve turkiye'de temsilciligini ustlenmek oldu. ayni zamanda anatoliki pili (dogu kapisi) adinda, dogu akdeniz kulturlerine ait geleneksel muziklere odaklanan yeni bir marka olusturdu. turk ve yunan muzisyenlerle verdikleri cesitli konserler istanbul, selanik ve atina'da gerceklestirildi. 2001 yılında istanbul sehir tiyatrolari'nin sahneye koydugu shakespeare oyunu "troilus ve kressida" icin yaptigi muzik iki odul kazandi.
 • diskografi :
  souvenirs from greece. enstrumantal duzenleme nikos ignatiadis.
  giannis view of greek music. cagdas yunan sarkilari
  in bethlehem stad. tial katedralinde kaydedilen buzuki ve org enstrumantal duzenlemeleri
  san magemeno. rebetiko, anadolu muzikleri ve kendi bestelerinden olusan bir albüm
  anatoliki pili. yannis saoulis ve baska muzisyenlerin besteleri uzerine enstrumantal ve vokal dogaclamalar.
  ta paralimnitika. kyriakou pelagia ve mesogios ensemble - geleneksel kibris sarkilari.
  yapimci: yannis saoulis.
  ta paralimnitika ii. kyriakou pelagia ve mesogios ensemble - geleneksel kibris sarkilari.
  yapimci: yannis saoulis.
  kayikci. fim muzigi
  karsiyakadan guldeste. ege denizi’nin iki yakasindan siirler.
  son film muzigi
 • pazar aksamlari metin belgin l birlikte acik radyo da rembetiko programini sunan, çalan, soyleyen sevimli bir rebet
 • baba olacakmiş, bir turk yunan ortak yapimi yolda imis*
 • aya irini aya irini olali böyle güzel bir sagapo duymadi. bogazici adli bestesini tekfen filarmoni orkestrasi ve esi karni burnunda kanuni görkem, ercan irmak ve bir de adi aciklanmayan genç bir sazci eşliğinde seslendirdi.
 • yeni çalışmalari

  - exodos. anadolu'ya ithafen kendi besteleri,
  - ta paralimnitikaiii. kyriakou pelagia ve mesogios ensemble - geleneksel kıbrıs şarkıları. düzenleme ve prodüksiyon: yannis saoulis,
  - ta lyrika. mikis theodorakis düzenleme ve besteleri,
  - zivania. kadın ya da erkek koro tarafından seslendirilecek olan folki rebetiko ve anadolu şarkıları.
  - kırmızı persembe. christos siopachas’ın filmi,
  - orfeus. zlatina russova ile multimedia proje.
 • biket ilhan'in ayin karanlik yuzu filmiyle, levent kirca'nin son'unun film muziklerine imza atmistir.. ayin karanlik yuzu icin diyemem ama son icin hazirladigi muzikler hakikaten iyidir..
 • açık radyo'da cumartesi günleri "rembetiko: ege nin köprüsü" programını hazırlıyor/sunuyor eşi görkem devrim saoulis ile. birde minik oğulları dahil oluyor arada programa azat sanırım adı.
 • 1998-2005 yılları arasında birlikte müzik yaptığımız ender insanlardan,müzisyen dost arkadaş insan.
  kalender bir kişidir kendisi.asıl işini sürdürürken bir yandanda rembetiko ya gönül vererek onu yaşatmaya çalışmakta ve en iyi şekilde de yapmaktadır.çalıştığımız dönemlerde bizimle müzik yapan görkem öktem ile evlenmiş,iki dünya güzeli çocuk dünyaya getirmiştir.yunan asıllı olmasına rağmen her zaman iki halkın aynı kökene sahip olduğuna ve aradaki sınırların boşuna orda durduğuna inanmıştır.