*

şükela:  tümü | bugün
 • etkin, tutarli ve dikkatli dusunme becerisini gelistirme yaklasimidir. yansitici dusunenler, acik fikirli, bireysel ve bagimsizdirlar. her konuda soru sorarlar ve sorgulama becerisine baglidirlar. dusuncelerini organize ederler ve surekli ozelestiri yaparlar.
 • oz elestiri yaparak eksik ve yanlislarin duzeltilmesi ve elde edilen yeni kazanimlarin yasama yansitilmasi, aktarilmasi becerisidir. ozdegerlendirmede bulunma yeterliligi gosterebilmektir..
 • yansıtıcı düşünme hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin, öğrenme süreçlerinin vazgeçilmez bir unsurudur. yansıtıcı düşünme; hipotezler oluşturma, hipotezler üzerinde çalışma ve test etme, tümevarım yoluyla veri toplama ve tümdengelimci yaklaşımla sonuçlara ulaşmayı içeren bir üst düzey düşünme becerisidir.

  yansıtıcı düşünme problemlere gerçek çözüm bulurken ve sağlıklı kararlar verirken bireye yardımcı olur. öğrencilerin zihni yaşantılar yoluyla zenginleşirse üst düzeyde (analiz, sentez, değerlendirme) düşünceye erişmesi kolaylaşacaktır. bireyin yaşantılar yoluyla algılama düzeyi artacağı için problemlerin daha kolay ve iyi algılanmasını sağlayarak verimli çözümler üretmesine katkıda bulunacaktır. bu çalışmalarda başarılı olması için bireyin üst düzeyde düşünme kültürüne erişmiş olması gerekmektedir. buda ancak yansıtıcı düşünme yaklaşımıyla olmaktadır.

  yansıtma (yansıtıcı öğretim, yansıtıcı araştırma, uygulama üzerine yansıtma) bugün eğitimde en önemli kavramlardan biridir. temel olarak yansıtma kavramı eğitimin konularını derinlemesine açıklamak ve bunlara yön vermek amacıyla dewey tarafından 1933’de açıklanmış olup uygulayıcıların pratik sorunlarıyla ilgilenen, bunlara uygun ve gerçekçi çözümler üretmeye çalışan etkin, amaçlı ve istikrarlı düşünme süreci anlamına gelmektedir. yansıtıcı düşünme sonsuza kadar değişmeyi ve gelişmeyi kapsar. yansıtıcı düşünme bireyin yaşamı boyunca nasıl değişecegini düşünmenin bir yoludur.
 • gecmisteki deneyimleri gelecege yansitabilmedir.
  ayrica
  (bkz: donusumsel dusunme)
 • öncelikle..
  (bkz: kendini değerlendirme)
  (bkz: özdeğerlendirme)
  (bkz: kendini yönetmek)

  ne güzel bir şey oldu bu başlıkla karşılaşmak. oldum olası bununla yaşıyordum. ne zaman ihmal ettim, hayatımın hangi döneminde yapmadım o zaman ardı sıra gelen süreçte tepe taklak gitmeye başladı her şey. ve sizi temin ederim bununla kendinizi taşıyabileceğiniz noktaların haddi hesabı yok. hayat ölçülemez biçilemez. insanın başına geleceklerin hesabı yapılamaz ama eğer bu düşünce şeklini kendinize oturtursanız hangi kuyuya düşerseniz düşün her zaman gidilecek bir istikametiniz vardır. ölüm hariç hemen her olumsuzluktan koruyabilecek güce sahiptir. dününüzü değerlendirip yarınınızı planlayıp bugüne çeki düzen vermek.. düşünce yapınıza, alışkanlıklarınıza, ilişkilerinize..
  karşılaştığınız olumsuzluklar ne kadar güç olursa olsun istikamet ve yapılacaklar belli olunca hem daha kolay atlatmayı hem de er ya da geç sonuca ulaşmayı sağlıyor.
 • bernard shaw' ın : " her denemeden büyük dersler alınsaydı, sokaklardaki kaldırım taşları en akıllıdan daha bilge olurdu. aradığını bilmeyen, bulduğunu anlamaz." sözüyle anlatılmak istenen hede.
  kısaca: geçmişten ders alma ve geleceği buna göre belirleme.
 • öğrenci aktif olarak katıldığı eğitim ortamından kendi deneyimleriyle bilgiler edinmeli, bu bilgileri paylaşmalı ve yeni etkileşimlerine aktarmalıdır. öğrenilenleri bu düşünme becerisi ile yeni durumlarda kullanabilmesi sağlanır. geçmiş yaşantılardan ders çıkarma söz konusudur.
 • eğitim fakültelerinde okutulması zorunlu bir ders. öğretmenlerin yansıtıcı uygulamayı öğrenmeden iyi bir öğretmen olabilmeleri imkansızdır. üniversitede öğrenilen bilginin gerçek hayatta karışılığını bulabilmesi için yansıtıcı uygulamalar gerekir. öğretmen öğretimlerinde yanlışlarını düşünmezse düzeltmek istese de düzeltemez. önce düşünmek gerekir. bunu sadece öğretmenlere indirgemek yanlıştır tabi. hayatında başarılı olmak isteyen her birey yansıtıcı uygulamarı kullanabilir. bunun da özünde kendini eleştirme vardır.