şükela:  tümü | bugün soru sor
  • vücutta farklı yerlerde bulunan doku veya organlardan beyne giden sinirlerin omurilikte aynı segmentten geçmesinden dolayı cevabın her iki organda da hissedilmesi olayıdır. bu olayla ilgili miyokard enfarktüsünde ağrının aynı zamanda sol kola vurması halk arasında bilenen en bariz örnektir.
  • lezyon yerinden tamamen farklı bir yerde hissedilen ağrıdır.
    kemik ağrıları hariç hemen hemen hepsinde görülür. bu durumda, kişinin ne olduğunun farkına varması çok zordur. ağrılar şiddetli ise "bişey olmaz yaa" demekten kaçınıp yakın bi sağlık kuruluşuna gidilmelidir. zira ağrı hiç düşünmediğiniz bir yerden kaynaklı olabilir.
  • midede meydana gelen bir ağrının sırtta hissedilmesi buna örnektir.

    insan vücudunun en garip özelliklerinden. niye olduğuna dair pek çok teori olmasına rağmen nedeni tam olarak bilinemiyor. ama nörobiyolog olsam herhalde en çok incelemek isteyeceğim şeylerden biri olurdu. yansımalar ve kandırmalar insan fizyolojisinde var resmen. acımızın kaynağını saklıyor bizden. aslında kalbimiz ağrırken biz kolumuzu ovalıyoruz.
  • karaciğer transplantasyonu sonrası evde nekehat dönemini geçirdiğim sırada sağ omuz bölgesindeki ağrıdan dolayı uykudan mahrum bırakmış olan ağrı türüdür. bahsi geçen ağrı yüzünden doktora gidilir ve doktor ''yapacak bir şey yok. katlanacaksın'' der. ağrının nedenini ise yapılan karaciğer ameliyatından sonra ameliyat yapılan bölgede oluşan boşluğa sıvı birikmesi ve bu sıvının diyaframa baskı yapmasından dolayı oluştuğu; zamanla geçeceği söylenmiştir. ağrı kesici v.b ilaç kullanamadığım içinde bu ağrılarla bir süre haşır neşir olunmuştur.