şükela:  tümü | bugün
  • çinlilerin mükemmel ötesi posta servisi. ucuz posta gönderme ihtiyacından doğmuş olup en önemli özellikleri gönderilen postanın nerede olduğunu asla bilememenizdir. çok şanslı bir insan evladı değilseniz aldıklarınız en erken 30-60 gün arası bir zamanda elinize ulaşır. yolda kargonuz kaybolabilir çalınabilir bilemezsiniz bu da çok normaldir.
    ama hadi haklarını yemeyeyim ulaşabilen paketlerden hiç zarar göreni olmadı. bu da züğürt tesellisi.
  • bu gerizekalı posta servisinden ben de muzdaribim. tam 43 gündür aliexpressten aldığım ürünü bekliyorum. ebay dan yaptığım alışverişlerde şansıma mıdır bilmiyorum ama hep "hk" ile başlayan posta kodu verilirken ve de en geç 13 gün içinde ürün elime ulaşmışken, bu yanwen ile yollanan ürünlerde tamamen sayısal bir takip numarası veriliyor ve bunu ptt üzerinden sorgulayamadığınızdan ürünün nerede olduğuyla ilgili hiç bir fikre sahip olamıyorsunuz. bundan sonra tavsiyem ve benimde yapacağım şey satıcıya ilk olarak yanwen kullanıyor musun diye sormak olacak. aman diyeyim uzak durun
  • özellikle son zamanlarda aliexpress'ten ücretsiz takipli kargo seçeneğiyle ürün satın aldıysanız, bu aracıyla gönderilmiş olma ihtimali çok yüksektir. china post veya hong kong post ile takipli gönderilen kargolarınızı türkiye sınırları içerisinde de takip edebiliyorken, yanwen ile gönderilenleri türkiye sınırları içerisinde takip edememektesiniz.

nihai olarak yanwen ile gönderilen kargoları takipsiz olarak değerlendirmelisiniz. malesef bu durumda kargolarda gecikme ve/veya ulaşmama durumları yaşanabiliyor. tavsiyem biraz daha fazla verip dx gibi sitelerden takipli kargo ile sipariş verin.
  • siz china post registered air mail'i seçseniz dahi bazı uyanık satıcılar 1 dolar yol masrafından kar etmek için bununla gönderiyorlar. eskiden ucuz ürünleri gönderirlerdi bununla. artık öyle değil. bilmem kaç bin satış yapmış adam bile yapıyor bu cingözlüğü. 4-5 siparişin sadece 1 tanesi elime ulaştı. bu sebeptendir ki artık dispute açmaya başladım. bize de yazık ama değil mi?
  • 11 ekim'de satın aldığım ürünü 20 ekim'de ülkeye girmiş gösteren şirket. ürün hiçbir şekilde elime ulaşmıyor, ptt'yi arayıp soruyorum onlar da bizde yok diyor. hadi bakalım 12 aralık'a kadar ulaştı ulaştı...

edit: ulaştı. 10 aralık'ta. yazmayı unutmuşum.
  • 17track kullanarak en azından çin sınırları içerisindeki hareketlerini takip edebilrsiniz. ucuz etin yahnisidir. çok yavaş ancak gönderimde henüz bir sorun yaşamadım. ama az buçuk pahalı bir gönderi sipariş ettiysem china post registered air mail seçiyorum 2-3 lira farkla.