şükela:  tümü | bugün
 • çinlilerin mükemmel ötesi posta servisi. ucuz posta gönderme ihtiyacından doğmuş olup en önemli özellikleri gönderilen postanın nerede olduğunu asla bilememenizdir. çok şanslı bir insan evladı değilseniz aldıklarınız en erken 30-60 gün arası bir zamanda elinize ulaşır. yolda kargonuz kaybolabilir çalınabilir bilemezsiniz bu da çok normaldir.
  ama hadi haklarını yemeyeyim ulaşabilen paketlerden hiç zarar göreni olmadı. bu da züğürt tesellisi.
 • bu gerizekalı posta servisinden ben de muzdaribim. tam 43 gündür aliexpressten aldığım ürünü bekliyorum. ebay dan yaptığım alışverişlerde şansıma mıdır bilmiyorum ama hep "hk" ile başlayan posta kodu verilirken ve de en geç 13 gün içinde ürün elime ulaşmışken, bu yanwen ile yollanan ürünlerde tamamen sayısal bir takip numarası veriliyor ve bunu ptt üzerinden sorgulayamadığınızdan ürünün nerede olduğuyla ilgili hiç bir fikre sahip olamıyorsunuz. bundan sonra tavsiyem ve benimde yapacağım şey satıcıya ilk olarak yanwen kullanıyor musun diye sormak olacak. aman diyeyim uzak durun
 • özellikle son zamanlarda aliexpress'ten ücretsiz takipli kargo seçeneğiyle ürün satın aldıysanız, bu aracıyla gönderilmiş olma ihtimali çok yüksektir. china post veya hong kong post ile takipli gönderilen kargolarınızı türkiye sınırları içerisinde de takip edebiliyorken, yanwen ile gönderilenleri türkiye sınırları içerisinde takip edememektesiniz.

  nihai olarak yanwen ile gönderilen kargoları takipsiz olarak değerlendirmelisiniz. malesef bu durumda kargolarda gecikme ve/veya ulaşmama durumları yaşanabiliyor. tavsiyem biraz daha fazla verip dx gibi sitelerden takipli kargo ile sipariş verin.
 • siz china post registered air mail'i seçseniz dahi bazı uyanık satıcılar 1 dolar yol masrafından kar etmek için bununla gönderiyorlar. eskiden ucuz ürünleri gönderirlerdi bununla. artık öyle değil. bilmem kaç bin satış yapmış adam bile yapıyor bu cingözlüğü. 4-5 siparişin sadece 1 tanesi elime ulaştı. bu sebeptendir ki artık dispute açmaya başladım. bize de yazık ama değil mi?
 • 11 ekim'de satın aldığım ürünü 20 ekim'de ülkeye girmiş gösteren şirket. ürün hiçbir şekilde elime ulaşmıyor, ptt'yi arayıp soruyorum onlar da bizde yok diyor. hadi bakalım 12 aralık'a kadar ulaştı ulaştı...

  edit: ulaştı. 10 aralık'ta. yazmayı unutmuşum.
 • 17track kullanarak en azından çin sınırları içerisindeki hareketlerini takip edebilrsiniz. ucuz etin yahnisidir. çok yavaş ancak gönderimde henüz bir sorun yaşamadım. ama az buçuk pahalı bir gönderi sipariş ettiysem china post registered air mail seçiyorum 2-3 lira farkla.
 • bu kargo ile gelen gönderiler bildiğimiz kargo uçaklarıyla gelir. gönderiler hava alanında çuvallarda bekletilip uçağın dolması beklenir. türkiye’ye gelince aynı mektup gibi işlem görürler. takipsiz oldukları için yolda çalınmaları çok kolaydır. bir hak talep edemezsiniz.

  o yüzdem takip kodlu china post ile alım yapın. bu gönderiler normal yolcu uçaklarının bagajında geldiği için hem hızlı gelir yada yolda kaybolma pardon çalınma olayı olmaz.
 • bilinenin aksine gönderinin takibinin yapılabildiği bir uluslararası lojistik firmasıdır.

  takip aşamasına gelirsek,
  öncelikle ilk oluşturulan takip numarasının takibini global kargo takibi sitelerinde bulabiliyorsunuz fakat buna 17track dahil değil. bu yüzden de insanlar bu firmanın takip edilemediğini düşünüyor.

  işte o sitelerden birisi: global cainiao

  bu siteden gönderinizi takip edebiliyorsunuz. çoğu zaman destination kısmından türkiye için de bilgiler yükleniyor ve bu şekilde ülkeye gelince de aynı yerden takip edebiliyorsunuz ancak o kısım güncellenmeyebiliyor bunun için de
  uluslararası nakil işlemi başladığı zaman (üstte belirttiğim sitede origin leaving kısmına gelince) yanwen'in sitesindeki takip kısmından ikinci takip kodunuzla ptt'den gönderi takibi yapabiliyorsunuz.

  görsel anlatımı

  yanwen logistics genellikle aliexpress'de"aliexpress standard shipping" seçeneği ile tercih ediliyor. teslimat süresi de takip konusu gibi daha önce yazılanların aksine şu ana kadar çin'den türkiye'ye aldığım en hızlı teslimatı yaptılar 13 gün ile fakat ne yazık ki bu firmalarda (china air mail gibi) aynı anda ve aynı yerde gönderim yapılsa bile ulaşım hızları biraz şans açıkçası.
 • ülkeye girdikten sonrası takip edilemeyendir.

  ayrıca 3 aydır aliexpress üzerinden kendileri ile gelen hiçbir gönderimi elime ulaştırmayı becerememiş, paketlerimin kaybolmasına/çalınmasına sebep olmuş sistemdir. china post airmail olsun, small packet plus olsun geldi, ama sadece yanwen'lerde sorun yaşadım.

  düzenleme: istemem yan cebime koy özel mesajla bilgi geçti, paketler türkiye'ye geldikten sonra yanwen'in kendi sitesinden takip edilebiliyormuş. yurt içinde yeni bir takip no oluşuyormuş.
 • 7 eylül'de çin'den çıkan gönderimi bugün (24 eylül) elime ulaştıran posta servisi. ben şok.