şükela:  tümü | bugün
  • herhangi bi şeyi yapabilecekken yapmamak
    - isteksizlikten
    - usanmaktan
    - yaptığında takdir edilmemekten
    - gerektiği gibi yapamıyor olmaktan
    - yapamamasına rağmen yapıyormuşta bırakmış gibi görğünmekten kaynaklanan
    bir olaydır
  • dersten çıkmış yolda yürüyordum. biraz ilerimde okuldan tanıdığım görme engelli bir adam vardı. yolları ezberlemiş olmalı ki önünde sopası, gayet seri gidiyordu.

karşıdan da bir çift geliyordu. adamcağız görme engelliydi. onun koluna girmiş olan karısı eşlik ediyordu.

derken bu iki adam yolun ortasında omuz omuza çarpıştılar. yanında eşi olan adam, kızdı ve öbürüne: "önüne baksana!" diye bağırdı.

diğeri bunu duyunca kaşları çatıldı ve o da kızgınlıkla: "asıl sen önüne bak!" diye bağırdı.

ben gülsem mi ağlasam mı karar veremedim. ama o olaydan iki ders aldım:

1- hayatta çok zaman sadece kendimizin "yapamaz" durumda olduğunu, masum olduğumuzu, başkalarının ise yapabilecekken yapmadıkları için suçlu olduğunu düşünür, kendi masumluk karinemizi yaratırız.

misal: şu halk sesini yükseltse memleket düzelir.
    - e peki sen niye sesini çıkarmıyorsun?

ya da: insanlar yalancı olmasa hiçbir sorun olmaz.
    - ama seninkiler hep beyaz yalan. di mi?
    (bkz: gider bu böyle)

2- yolda tek başına ilerlemeye çalışan ve hayatını alnının teriyle kazanmaya çalışan, hayatın ona oynadığı oyun karşısında destan yazan bir görme engelli gördüğünüzde, tanısanız da tanımasanız da koluna girip yardım önerin. insanı insan yapan, bundan başka birşey değildir.
  • (bkz: tembellik)
  • yapabileceğinden emin olduğun için yapma zahmetine girmemek.
  • zamanı bosa harcamanın ve elinde geriye sadece pismanlık bırakmanın diger adı.madem yapabileceksin yap o zaman,fırsat insanın kapısını kırk kere calmıyor dedirten durum.
  • (bkz: üşenmek)
  • bazen de bir "ego tatmini" olan durumdur...
    birşeyi yapabilme kapasitesine sahip biri bunu yapmıyorsa bundan ego tatmini şeklinde yararlanabilir...

bildiğimiz jeep satınalma hadisesidir zira o jipi alan sosyete şahıs aslında hiç bir zaman araziye girmeyecek olsa bile "istesem girerim, bunu yapabilirim ama yapmıyorum" şeklinde düşünerek kendisini yüceltir.

hatta kısaca (içerdiği kendini kandırmalarla beraber) (bkz: kazandım ama gitmedim)...
  • doğal bir 'hak'tır. ama gittikçe bir 'ayrıcalık' haline gelmeye başlamıştır.