şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapay fotosentez icin yapilan calismalarda kullanilar kristal yapi, 4 mangan, 5 oksijen ve 1 kalsiyum atomundan olusmakta. suyu parcalayip hidrojen elde etme amacli bu calisma yaklasik 10 senedir farkli universiteler ve enstituler tarafindan surduruluyor. ve eger basarili olursa, ileride oldukca guclu ve temiz bir enerji kaynagina daha sahip olunabilecek.
  daha dogru anlatmak gerekirse:

  www.physorg.com/pdf83592544.pdf
 • "artificial photosynthesis"

  gunumuzun dunyasinin en buyuk global problerinden birisi olan enerji sorunu icin temiz cozumler uretme potansiyeli olan ve onumuzdeki on yillarda cok daha onem kazanmasi beklnen bir konu.

  kisaca, tasarlanmis yari iletken malzemeleri kullanarak gunes isiginin (foton enerjisi) kimyasal ve/veya elektrik enerjisine donusturulmesi.

  mit'deki excitonics merkezinin konuyla alakali faydali kisa gorseli

  yapay fotosentez konusunda iki onemli arastirma grubu
  harvard nocera lab
  caltech lewis lab
  joint center for artificial photosynthesis
 • --- spoiler ---

  central florida üniversitesi'nden araştırmacılar, karbondioksit kullanarak enerji üretebilen, görünür ışıkla tetiklenen sentetik bir materyal geliştirdi.

  ultraviyole ışınların kullanılması fotosentezin tetiklenmesinin en iyi yolu olmasına rağmen, güneş ışığından gelen ışığın sadece yüzde 4'ünün uv olması verimi etkilemektedir. araştırmacılar bu nedenle görünür ışığı kullanmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. platin, renyum ve iridyum malzemelerin çok pahalı olması nedeniyle organik moleküller ve titanyum kullanıldı. belirli dalga boylarındaki ışıkları emmek için özelleştirilebilen bu moleküller, yapay fotosentez için önemli bir avantaj sağlıyor. süreç gelişimi ile mavi ışığı emebilen moleküller kullanıldı.

  mavi led foto-reaktörün inşa edilmesiyle atmosferden karbondioksiti temizleyen reaksiyon tetiklenmiş oldu ve sonuç olarak formate ve formamid oluştu.

  geliştirilen sistemin evlerde büyük ölçekte kullanılabilmesi amaçlanıyor. böylelikle hem hava temizlenmiş, hem enerji üretilmiş olacak. yapay fotosentez süreci, gezegenimizin ve canlı yaşamının sera gazlarından kurtulma sürecindeki en önemli yardımcısı olacak.
  --- spoiler ---

  kaynak
 • ileri dönemlerde geliştirilerek devrim yaratma potansiyeline sahip olan çalışmadır.

  otomotiv sektörüne uyarlamak hem ekoloji için hayırlı, hem de kârlı bir iş olur. nasıl tesla'nın 100 yıl evvel geliştirdiği indüksiyon motoru ( tesla > musk ) benzinden gelen kimyasal enerjinin pabucunu dama attıysa, sentetik fotosentezle de aküden gelen elektriksel enerjinin pabucunu dama atmak mümkündür. (akü teknolojisinde ağırlık sorunu vardı fakat aşıldı. yapay fotosentez teknolojisinde de "yer sorunları"nın olması kaçınılmazdır fakat uygun dizayn ile üstesinden gelinemeyecek bir problem değildir, alın size inspiration olması için fantastik bir konsept arabası)

  (yer sorunundan ötürü, aslında arabalardan önce evlere uyarlamak daha mantıklıdır bu teknolojiyi, fakat arabaların çevreye verdiği zararı düşününce duygusallaşıyorum.)

  "benim akü şarj olmuyor abi."
  "arabayı uzun süredir çalıştırmadım, şimdi kaldık burada..."

  gibi şikayetleri bitirir, aynı zamanda ekoloji adına oldukça faydalı bir girişimde bulunmuş olur, hatta amerika, rusya gibi ülkelerin petrol için ortadoğu'yu savaş alanına çevirmesine bir son dahi verebilirsiniz.

  tabi girişimciler için kapitalist düzende, bilime yatırım yapmayan hükumetler ile bu tür fikirleri hayata geçirebilmek çok güçtür. tek sorun bu da değildir, mesela otomobil üreticilerinin elektrikli otomobilleri dağıtma çabalarına rağmen, eller hâlâ benzin istasyonlarına alışkın olduklarından ve otomobillerin 10-15 yıllık sürüş ömürleri olduğundan, hiç kimse çabucak elektrikli otomobillere geçiş yapamıyor. konvansiyonel otomobiller de hâlâ ufak tefek yeniliklerle insanlara "çevreci" diye yutturulmaya çalışılıyor.

  yapay fotosentezde uygulanacak olan temel fikir ne? tabi ki; güneş enerjisini, h2o ve co2'i, o2 ve c'a ayırmak için kullanmak. sonra bir katalizörle, metanol gibi sıvı yakıtlar oluşturmak için molekülleri bir araya getireceksiniz ve voila! içten yanmalı motorlarda çalışan en basit hidrokarbona sahipsiniz.

  üstteki yazar, "ışığın sadece yüzde 4'ünün uv olması verimi etkilemektedir." demiş ama ben bu konuda optimistim. caltech; güneş ışığının % 10'unu dönüştüren dev bir cihaz üretti. eğer gelişmeleri takip ederseniz görürsünüz ki son 5 yılda, yapay fotosentezde müthiş ilerlemeler var.
 • normalde havacılık ve savunma sanayi üzerine uzmanlaşmışken bu yıl ekstrem bir kararla çalışmaya başladığım alan.ilk başlarda çok zorlansam da şimdi labaratuvarda marie curie havasıyla takılıyorum.ulan bir de glikoz sentezleyip nobel alırmışım.ilk işim ödenek vermeyen rektöre onu hediye etmek olur ama monte etsin diye*