şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: köpek)
 • istenen özelliklere sahip hayvan ya da bitkilerin seçilerek çiftleştirilmesi.
 • genetik hastalıkları hamilelik safhasında tespit edip hasta fetüsleri alarak yaptığımız uygulama. en uysal kurtları seçerek köpek üretmekte de faydalandığımız bu sistemin özelliği doğal seçilime göre çok hızlı çalışması.
 • (bkz: öjeni)
  (bkz: transhumanizm)
 • çoğunlukla kurtların böyle köpeğe evrildiği düşünülür ki aslında hem doğru hem yanlıştır.

  kurtlar kendilerini evcilleştirmiştir. insanların yemek artıklarının (kemik, organlar) av peşinde olmaktan daha kolay olduğunu gören kurtlar insanlara zarar vermeyerek insanoğlunun yanında yaşamaya başlamıştır. daha sonrasında insanlar bunları uygun şekilde yapay seçilime uğratarak farklı cinsleri ortaya çıkarsa da bu aslında evrim sürecinin çok küçük bir parçasıdır.

  doğada hemen hemen bütün avcılar belgeseldekilerin aksine, çok düşük bir başarı yüzdesine sahiptir, aslanlar 15-20 denemeden birinde başarılı olurlar. sırtlan gibi her şeyi yiyen bir hayvan için bile bu yüzde epey düşüktür. ayrıca avlanan hayvanın tüm sürüyü tam anlamıyla doyurması da zordur.

  kurtlar ise iki şey karşılığında her gün bedavadan yemek yeme ayrıcalığı sağlamışlardır; güvenlik ve temizlik. güvenlik malum, diğer yırtıcılardan korumak işlerine gelmiş.

  o dönemin şartlarında insanların elinde deterjan olmadığı için kaldıkları yerin etrafını pek temizleme imkanı bulamıyorlardı ve yedikleri yemeğin artıklarını gömdükleri düşünülüyor. kurtların gelişiyle avın kalanı kurtların oldu ve hastalık yayabilecek mikropların ve kurtların yaşam alanları etrafında oluşması engellendi.
 • istenilen özelliklerdeki hayvan ya da bitkilerin çiftleştirilmesi şeklinde olabileceği gibi, istenmeyen özelliklerdeki bitkilerin sökülmesi, dallarının budanıp tozlaşmaya katılmamasının sağlanması şeklinde de gerçekleşebilir.

  bunun insanlar üzerindeki örneği ise hitler'in ikinci dünya savaşı döneminde uygulamaya çalıştığı, beğenilen ırkın istenmeyen özelliklerdeki ırkla melezlenmemesi ve istenmeyen özelliklerdeki ırkın üremesinin engellenip zamanla tükenmesi temeline dayanan soykırım faaliyetleridir.
 • (bkz: doğal seçilim)
  (bkz: seçilim)
  (bkz: değişinim)