şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kai-fu lee -hem microsoft hem de google için eskiden yapay zeka geliştiren bir girişim kapitalisti ve eski google yöneticisi- cbs’nin 60 dakika programında, yz’nın işçilerin yüzde 40’ının 15 yıl içinde yerini alacağını söyledi.

  futurism - ai will replace 40 percent of jobs in 15 years

  yapay zeka çoğu araştırmacının tahminlerinden daha hızlı gelişiyor. ayrıca ileride kuantum bilgisayarlar ile desteklenen yapay zeka’nın çığır açıcı gelişmeleri olacağını gösteren tahminler bulunuyor. o yüzden lee nin söyledikleri pek sürpriz olmayacak gibi...
 • işleri bilmem de yazım ve imla kurallarına bizden daha vakıf olacakları kesin gibi.
 • kuantum bilgisayarlar, yapay zeka ve robotik teknoloji şayet bu hızla ilerlerse -ki önünde hiç hir engel yok- homo sapiens'in bunların karşısında hiç bir şansının olmadığını hatırlatan röportajdır.

  humanoid insan projesi ya da insanın upgrade edilme çalışmaları ve crispr adı verilen dna'nın arzu edildiği gibi modifiye edilme vasıtasıyla ancak insan mücadele edebilir, bu bilim kurgu filmlerinden fırlayan teknolojiye karşı.

  ya da onlar çalışacak, bu gezegende yaşayan her insana global income verilecek, her aileye maksimum 2 çocuk hakkı tanınacak ve herkes keyfine bakacak ortası yok.
 • boşuna uzayda koloni kurmaya girişmedi uzay çalışmaları yapabilen ülkeler. bence mesele iklim değişikliği ve çevresel kirlenmenin çok ilerisinde ve dünya sosyolojik nefret tufanlarına gebe. viral yolla olmasa da psikopatlık ve sosyopatlık kendi zombilerini yaratmaya başladı. insanlar birbirini yiyecek robotik yapay zekalara gerek kalmadan. sinsi, çıkarcı, kurnaz ama totalde gerizekalı insan ırkının sonu geldi; dijital dünyada bireyin öz önceliği, sosyalleşmenin zaman kaybı olarak görülmesi gibi davranışlar ortaya çıkıp kalıtsallaşacak.
  tanım: insan medeniyetinin ekonomik, sosyolojik ve psikolojik yıkımıyla sonuçlanacak olan gelecek tahmini.
 • bizim tedirgin olmamıza gerek yok, türkiye'deki işleri alabilmesi için yapay zeka değil, yapay yandaşlık, yapay yalakalık, yapay torpil... türü şeyler gerekiyor.
 • önceki her teknoloji devrimi gibi yapay zeka da ortadan kaldırdığı iş imkanın onlarca katı yeni istihdam alanı oluşturacak.
 • toplu görüşmeler arifesinde servis edilmesi manidar haber.

  (bkz: vallaha sataram köyü ha)
 • endüstri 5.0
 • şuan yapılan yapay zeka araştırmalarına bakarsak yanlış gözükmüyor. en basitinden uzmanlar bir yapay zekanın, insanı go oyununda (satrançtan, her hamlede 100 kat daha fazla potensiyel hamle barındıran bir oyun) 2025 yılında yeneceğini tahmin ediyordu ancak google’ın alphago’su 2017 yılında 18 dünya şampiyonluğu olan lee sedol’u 4-1 yendi, tahminlerden neredeyse 10 yıl önce. ama asıl heyecanladırıcı kısım bu değil. aynı ekip alpha zero adında yeni bir program yarattı. reinforcement learning metodu ile alphago’yu binlerce kez izleyen alphazero oyunu kendi kendine en baştan öğretti ve alphago’yu 100-0 yendi.

  bu en basit örneklerden birisi. bunun gibi yüzlerce örnek var. yapay zeka’nın geleceği gerçekten çok heyecanlı olacak :)