şükela:  tümü | bugün
 • http://www.nbcnews.com/…ould-be-end-mankind-n260156

  stephen hawking in son açıklamasıdır
 • yapay zekanın zorunlu olması gereken ülkeler

  suriye
  ırak
  mısır
  libya vb.
 • "ama getirmeyebilir de..." şeklinde devam eden açıklama.

  (bkz: istese yürüyebilir yani)
 • akıllı telefonlarla fazlasıyla ıspatlanmış durumken kesinlikle katıldığım tezdir.

  iyice gerizekalı dolacak ortalık, yandık.
 • insanlığı bilemem ama medeniyetin sonunu getireceği birçoğu tarafından öngörülebilir. bir dergide okudum: japonya'da fok şeklinde robot yapmışlar huzurevlerinde dolaşıyor. insan gibi duygusal tepkiler veriyor. ağlama üzülme gibi. sevdiğinde kıçını başını oynatıyor. yaşlılara bakmışlar, hakikaten kendisiyle biri ilgilendiği için mutlu oluyor.

  onun dışında noam chomsky abimiz de yapay zekanın mümkün olmadığını söylüyor. sebebi ise, beynin nöronsal ve sinaptik bağlara odaklanılması gerektiğini söylüyor .
 • elon musk'da bu yakınlarda benzer bir açıklamada bulunmuştu. yapay zeka konusunda bir yerde kazanlar kaynıyor. ancak kazanda kaynayan ''insan ırkının sonu'' falan değil.

  musk'ın teknoloji dünyasının gidişatında söz sahibi olmak isteyen, (ve büyük ölçüde de olan) bir kapitalist olmasından yola çıkarak, yapay zeka konusunun sektörde ciddi bir çatışmanın ortasında durduğunu söylemek mümkün. musk ve hawking her türü bağlamdan arındırılmış bir akıl yürütmeyle, ''yapay zeka insanlara karşı dönebilir'' derken bu teknolojinin gelişimindeki güncel çıkar çatışmalarını perde arkasına itmiş oluyorlar. söz konusu çıkar çatışmasının başlangıç noktası ise google'ın son yıllarda yapay zeka alanında çalışan bir çok şirketi satın almaya başlaması. kanımca bu başlığa konu olan açıklama da, google'ın bu alandaki yatırımlarına karşı söylenmiş.

  özellikle nsa gözetiminin sürdürebilmesi için imkan sunan, ve gözetimin aktif bir aktörü olan google'ın yapay zeka alanındaki araştırmaları kullanıcıların hayatlarına daha da fazla göz dikmek adına kullanması olası. kim bilir, yapay zeka kullanıcılar hakkında bilgi toplamanın yeni yollarını bulabilir, hatta kullancılar hakkında halihazırda var olmayan yeni bilgiler yaratabilir. ve bu illa ki kullanıcılar olarak bizim çıkarımızda olmak zorunda değil. buna rağmen zeka konusu bu tür somut temeller yerine bilim kurgu senaryolarına atıfta bulunarak konuşuluyor halen daha. bir yazılımın yapay bilince ulaşmasına varana kadar, yapay zeka geliştiren şirketler bunu kullanıcılar hakkında bilgi toplayabilmek ve kullanıcıları manipüle edebilmek için kullanabilirler.

  musk kendi şirketinin çıkarına, hawking soyut bir gelecekteki insan ırkının devamına kafayı takmış haldeyken, yapay zekanın yakın gelecekte gündelik hayatlarımıza ve toplum olarak kolektif çıkarımıza arz ettiği tehlikeye karşı çıkmak bize düşüyor.
 • philip k. dick eserleri aktarılan dick isimli robota sorulan "robotların dünyayı ele geçireceğine inanıyor musun?" sorusunun cevabı şöyle: "sen benim arkadaşımsın, ve ben arkadaşlarımı hatırlarım, ve sana karşı iyi olacağım. o yüzden endişelenme, terminatör'e dönüşsem bile sana karşı iyi olmaya devam ederim. eski zamanların hatrına seni seyredebileceğim insan bahçemde* seni sıcak ve güvende tutarım."

  ilk başta ne var ya espri yapıyor işte robot, birçok insanda olmayan mizah anlayışı onda var diyebilirsiniz ama bu konuda son yıllarda otoritelerin ciddi endişelerinin olması işin o kadar da komediden ibaret olamayacağını söylüyor.

  dick'in* röportajı: https://www.youtube.com/watch?v=uiwwlg4wley
 • yanlış tespittir. insanların sonunu yapay zeka getirmez. ne kadar uğraşırsan uğraş, kendi imkanları ile 'dur ya, ben şu insanlığın sonunu getireyim' diyebilecek zekaya ulaşabilecek bir yapay zeka geliştirmek imkansız. çok abartmayın bu yapay zeka işini.

  ama canı iş yapmak istemeyen memur nasıl 'sistem çalışmıyor' diyorsa, fotokopici tipini beğenmediği müşterinin işini 'makine soğuk' diye yapmıyorsa, manyağın biri insanları öldürmek istediğinde suçu yapay zekaya atabilir.
 • insanlık için yok oluş veya en iyi ihtimalle yapay zekanın evcil hayvanları olmamız anlamına gelir.
  düşünün ki ; düşünebilen,öz varlığının farkında olan,hayal kurabililen, kendini geliştirebilen,yok olmaktan korkan bir program yazıldı.
  insan zekasını geçmesi bir iki saatini dahi almaz.

  100 yıl önce 1000 insanı havada seyahat ettirebilecek bir makinanın olabileceğini söyleseydiniz, insanlar size götüyle gülerdi.
  bunu 100 yılda başarabilen insan zekasının çok üzerinde bir yapay zeka var olabilirse neler yapabileceğini hayal edemeyiz.

  açıkcası insanlığı yaşadığımız gezegen için tehtit olarak görüyorum ki aksini düşünmek imkansız,peki yapay zeka da insanlığı evren için tehtit olarak görürse. işte o zaman elimizden hiç birşey gelmez.

  soylarını tükettiğimiz hayvanların ellerinden ne geldi.dişleri için öldürülen fillerin insanlığa karşı bir şansı varmı ? kadınların daha güzel görünmek uğruna dişlerini fok balıklarına geçirmesini engelleyecek bir hayvan varmı ? neden; çünkü biz onlardan daha zekiyiz,ölmemek için öldürürmekten zevk için öldürme moduna geçtik.

  en zeki insanımız yapay zekanın yanında bir solcan kadar zeki olabilecek,onları anlayamıyacağız. çünkü zekamız buna yetmicek.
  sonsuzluğu dahi anlayamıyoruz, sayısız gezegenlerin oluşturduğu bu galakside ulaşabildigimiz gezegen sayısı bir elin parmağını geçmezken milyarlarca galaksi olduğunu biliyormuydunuz.
  yapay zeka bunların hepsini anlayabilir, tanrı kavramını çözer,ışık hızının üzerine çıkar ve bunun sonuçu olarak sebep sonuç ilişkisini ters çevirir. eylem gerçekleşmeden eylemi tam anlamıyla tahmin edebilir ve anlayamadığımız bir çok şey, onlar için basit, çözülebilir veya geliştirilebilir olaylar olur.

  insanlığa merhamet gösterirler mi bilemem, biz merhamet gösterdikmi ki ?
  belkide yok olmayı haketmişizdir.
  ve bu yok oluş boynuzun kulağı geçmesi ile başlıcak.
 • (bkz: insanlar insanların sonunu getirebilir) 2012'ye dönelim,hangimiz tahmin ederdi ülkede darbe girişimi olacağını,başkanlık sisteminin bu denli tatrışalacağını,hdp'nin meclise gireceğini,trump'ın başkanlık yarışına gireceğini,putin'in sapıtacağını?2020'den 2016'ya döndüğümüzde de şu an kim bilir neleri tahmin edemiyoruz,tünel çok bombok bir yere çıkıp mahmut hoca belamızı sikecek ya hayırlısı.