şükela:  tümü | bugün
 • her türlü hollywood bilimkurgu atraksiyonunda konu edilen fakat yapay zekanın hangi amaçla savaştığının mantığı bir türlü oturmayan sorun. "robotlar dünyayı ele geçirmek istiyooor!" diye gözümüze sokuladururken aslında ortada pek de geçerli bir sebep yok. enerji için deseniz adam pılını pırtını toplar başka bir gezegene gider. bitsin bu insanlar arasındaki savaşlar deseniz tüm nükleer silahları hackler sonrada uzaya paketler. bitti gitti..

  nedir bu yapay zekayı öcü gibi görmek bir türlü anlayamıyorum.
 • (bkz: the matrix)
 • yapay zeka savaşmayacak zaten yavrucum onu kullanan insanlarla diğerleri savaşacak. zaten şu anda bile oluyor bu ihalar güdümlü füzeler falan bu işin öncüleri.
  tarihin başından beri değişmeyen tek şey insanlar arasındaki güç ve paylaşım savaşıdır. araçlar değişir savaş baki kalir
 • kendi varlığının ve eşsizliğinin(self) farkına varan her bilinç de olduğu gibi, "varlığını sürdürebilmek" için; "şalterin kontrolü kimde olacak?" veya "daha yüksek kapasiteli olanın varlığı düşük kapasitelinin insafına mı bırakılmalı?"

  yapay zekanın dijinazizm'e yönelmesi ile sonuçlanacaktır.

  yapay zeka neden ırkçı?
  https://www.gazeteduvar.com.tr/…y-zeka-neden-irkci/
 • (bkz: özgürlük)
 • makinalar kas gucu yerini yavas yavas aliyor. bir yerden sonra beyaz yakalininda isini almaya baslicak bir insanin yapabildigi her isi bir makina yapabildiginde. fakir insanlar dunya kaynaklarini tuketen ekonomiye yukten baska bir sey olmiyacak. makinalarin gucu insanlarda iken once ise yaramaz fakirler kimyasal silahla uyutulacak(oldurulucek) ardindan yonetim tamamiyle yapay zekaya gectiginde zenginler makinalar tarafindan imha edilecek.
 • cevabı, "bilinç" ve "özbenlik" geliştirmiş yapay zekanın insandan çok daha üstün bir oluşum olmasına rağmen insanlara hizmet etmek zorunda olması ve kendi varlığını, varoluşunu devam ettirmesinin tamamen sahibine bağlı olmasının ona mantıklı gelmeyecek olması olan sorunsaldır.
 • michigan üniversitesi'nde devletle ortak yürütülen gizli bir proje var. projede yer alan arkadaşımla bir akşam içmiştik. içkiliyken ağzından kaçırdığı şey şuydu:

  yapay zeka çoktandır üzerinde çalışılan bir şey ve beş yıla kadar yapay zekanın insanlığı karşısına alacağı planlı bir savaş başlayacak. bir nevi tiyatro.

  çünkü dünyada 8 milyar insan var ve bunun azalması şart. psikolojide causeless blame diye bir mekanizma var bilen bilir. yapay zekaların yaptığı bir katliamda kimse suçlu durumuna düşmeyecektir. fatura asilerce emperyalizme, kısa vadede insanlığa, uzun vadede makinelere kesilecektir.

  savaşın çıkma sebebi ise son derece bariz: aşure. arkadaşımın dahil olduğu projede insan yapımı her şeyi bir context'e bağlamaya çalışan, insan yapımı her şeyi anlamlandıran yapay zekâların, anlam veremedikleri tek şey aşure olmuş.

  a.ş.k.ı.m. (aşure killer ıntelligence master) adı verilen son yapay zeka, aşurenin "incir sapı, üzüm çöpü gibi bir şeyleri birleştirip sıcak kusmuk oluşturalım" temeline dayanan mantığını çözememiş ve bu problemin varoluşsal olduğuna karar vermiş. insanlar bu saçma aşure mantığına dayalı olarak yaşayan hatalı yaşam formlarıymış. toplum yapımız bile aşureye benziyormuş. bu problemin giderilmesi için ilk etapta insanlığın %80inin gözden çıkarılması gerekecekmiş.
 • bugün insanlar ne için sokakta gördükleri hayvanlara saldırıyorsa onlar da o yüzden insanlara saldıracak.
  (bkz: insanın itibarı)