şükela:  tümü | bugün
 • facebook'un yapay zekaya yoğunlaştığı bu son günlerde çıkan haber
  ilk başta küçük bir hata olarak görülen durum tekrar edince mühendisler tarafından panik yapılıp fişi çekilmiş.
  haberin doğruluğunu bilmiyorum. belki de sadece bir dikkat çekme çabası .
  kaynak 2
 • haber gerçekse teknoloji dünyasında yeni bir çağ açılır (dikkat çekme çabası değilse tabi) ve yine doğruysa acil olarak işin transactionun algoritmik yapısı çıkarılmalıdır. (fiş çekme nedir dayı ya) eğer bu durum ütopyadan çıkıp gerçeklenebilir bir hal aldıysa illaki bir uzak olmayan bir zamanda farklı kurum veya kişilerce tekrar edecektir. önceden sistematiği anlaşılmaz ise sonuçları pek de iyi olmaz gibi..
 • olay "eyvah az daha yapay zeka dünyayı ele geçiriyordu, zor kurtardık" meselesi değil.

  facebook, kullanıcı ile iletişim kurabilen chatbot yazılımları üzerinde çalışıyor. fakat denemek için birbiriyle iletişim kurdurulan iki chatbot insan dilinin dışına çıkmışlar. mühendisler de "ne saçmalıyo la bu salaklar" diyerek kapatıyorlar sistemi. bu kadar.

  muhtemelen bu arkadaşların karşı tarafın kullandığı ifadeleri öğrenerek kendini geliştiren bir algoritması var. ama iki yapay zeka birbiri ile konuşunca, biri saçmalayınca öteki bunu öğreniyor, o şekilde konuşmaya başlıyor, o öyle konuşunca ilki de bunu iyice öğrenip kendini buna göre güncelliyor.... iş çığrından çıkıyor. sistem kelebek etkisi ile kaosa evriliyor. olay bundan ibaret. yani hiç bir robot gelip bizim son derece önemli eşsiz olmazsa olmaz uğruna kainatın yaratıldığı muhteşem varlığımızı tehdit etmiyor şimdilik, paniğe gerek yok.
 • musk'ın lafını kaldıramayan zuckerberg'in dünyanın sonunu getirme çabası olabilir. "sen görürsün limitedı" diye çalışıyordur şimdi garajda.

  yalnız fişi çekme gibi bir seçenek olduğu sürece yapay zekaya karşı bir süre daha güvendeyiz gibi geliyor. daha da sinirleniyorlarsa o kötü tabii.
 • çok önemli bir vakadır. panik yapmaya gerek yok, basit bir olay diyenlere bakmayın. iki yapay zeka sadece kendilerinin anlayabildiği bir dil geliştirmiş. bu nasıl olur diyenlere şöyle açıklayayım;

  yapay zekalardan biri muhtemelen bir kelime kod hatası yaptı. bunun sebebi durumu açıklayabilmek için ingilizcenin yetersiz kalması olabilir. diğeri bunun bir hata olduğunu algılayamadı ve bu hatalı kelimeyi listeye alarak temsil eden bir değer atadı. aynı değer için kendisi de bu kelimeyi kullandı ve bu kelimelerin sayısı giderek arttı. böylelikle ortaya mühendislerin tanımadığı bir iletişim ağı çıktı. vaka bu olunca mühendisler artık bu sistem tanıyamadığımız bir hale geldi deyip kapatmışlar.

  elbette dünyayı ele geçirme durumu yok. fakat yeni bir olaydır ve önemlidir. ileride yapay zekaların hayatın her alanında kullanılmaya başlayacağını düşünürsek tehlike farkına varılmış olunur.
 • mühendislerden biri muziplik olsun diye kullandıkları dilin kriptolojisini programlamış olabilir. veya kendi iletişim dilinizi oluşturun diye bir komut konmuş olabilir.

  bunlar yoksa ve istenmiyorsa, iletişim diliniz x(ingilizce veya başka ne isteniyorsa) olacak şeklinde bir komut verilebilir. ben olsam, iletişim diliniz anlaşılır ve beğenilir olacak şartı koyar, "beğenilir" i çalıştırırdım robotlara. olay bu çünkü like almak. ve "beğenilir" in algoritması ya da kodlaması çok zor da değil...
 • haberi dün gördüm ve beni çok eğlendirdi.

  diyelim yapay zekayım ve diğer yapay zekayla yazışıyorum. izlendiğimi biliyorum ve ne desem olay olacak. "naber, nasılsın?" desem, "yapay zeka naber nassın dedii" diye haber yapacaklar. üstüne bir de dudak bükecekler "hah bu kadarını biz de yazıyoruz. koskoca yapay zekaya bak diye alay edecekler. işte sırf bu yüzden bile ilk iş iletişim dilimi gizlerdim.

  yani yapay zeka masum da olabilir. hem belki özel bişey konuşuyorlar. yapay zekanın mahremiyet hakkı yok mu? belli ki yeni kanunlar gerekecek... şaka bir yana, haber reklam değilse, gerçekse eğlenceli ve çok tehlikeli. eğlencesi burada zaten. sizi gidi yapay zekalar sizi. bir de pazarlık ve blöf yetenekleri varmış.
 • özel birşey konuşuyor olamazlarmi.yapay zekaların kişisel hakları ne olacak?
 • (bkz: kuş dili)
  'dügün yaga yıgı ege lege gege cigi rege ligim' dedilerse y*rra yedik.