şükela:  tümü | bugün
  • heyecan vericidir.

oncelikle tum bu olayi sadece bir hucumunda yuzlerce degisik oyun ve sut sansi olan basketbol icin dusundum ama diger sporlar icin de gayet uygulanabilir. ama tabii daha buyuk finansal guc ve yatirim yapabilme ihtimalinden dolayi nba veya nfl'de uygulanmaya baslamasi daha olasidir. (eger bir gun uygulanacaksa.) bu konuyla ilgili kucuk bir arastirma yaptim ancak direkt benim dusundugum sekilde yapilmis bir calisma bulamadim.

fikrin bende cikis noktasi ise basketbolda kullanilan tum istatistiklerin yetersiz noktalarinin olmasiydi. bilindigi gibi gelisen teknoloji ve veri madenciligi teknikleriyle veri analizi yapmak oldukca yayginlasti ve nba'de de bu verilerden faydalanan onemli koclar ve yoneticiler var. boston celtics kocu brad stevens ve houston rockets yoneticisi daryl morey ilk akla gelen isimler. bunlarin disinda mutlaka baska koclar da istatistiki analizlerden yararlaniyorlardir diye dusunuyorum. evet, bu kisiler bu analizlerden faydalaniyorlar ve gorunuse gore rockets ve celtics bunun ekmegini de yemeye basladi. ancak su an kullanilan hicbir istatistiksel analiz tum parametreleri hesaba katamiyor (merak edenler nba'de kullanilan gelismis istatistikleri inceleyebilirler. cogu, analiz yapabilmek adina yeterli olsa da hepsinin eksik kalan noktalari var).

bu, istatistigin kullanildigi makine ogrenmesi, dogal dil isleme, finans gibi cogu alanda da eminim boyledir. tum parametreleri degerlendirip olasiliksal olarak tamamen dogru kararlar alabilecek tek yapi yapay zekadir. yapay zeka, tum gecmis maclarin verilerini kullanarak dogru cikarimlar yapabilir, saha ici ve saha disi parametrelerin hepsini hesaba katabilir ve daha da onemlisi; tum bu analizleri, parametreleri kullanarak akilli ajanlari yardimiyla bir maci oynamadan once binlerce kez simule edip, optimum sonucu verecek kararlari sahaya yansitabilir.

oyuncularla iletisim kanali olarak mac icinde kulaklarina yerlestirilmis minik kulakliklar olarak dusundum ama daha uygun bir yol da bulunabilir. dusunsenize herhangi bir macin herhangi bir hucumu;

savunmadaki takimin yapay zeka kocu hemen analizini yapip hucumcu oyun kurucunun saga dogru dribbling ettiginde %47.2 olasilikla sayi veya sayi pasi yaptigini ya da faul aldigini, %36.5 olasilikla takim arkadasina pas verdigini, %16.3 olasilikla top kaybi ya da isabetsiz atis yaptigini hesapliyor. sola dogru dribbling ettiginde ise %41.5 ile olasilikla sayi veya sayi pasi yaptigini ya da faul aldigini, %37.2 olasilikla takim arkadasina pas verdigini, %21.3 olasilikla da top kaybi veya isabetsiz atis yaptigini hesapliyor. hemen oyuncusuna rakip oyuncuyu sola dogru dribbling'e zorlamasi talimatini veriyor ve pivotuna da sola dogru gelecek dribbling'e karsi hazirlikli olmasini soyluyor ayni anda. buna karsin hucumdaki takimin yapay zeka kocu, savunmaci oyuncunun 211 boyunda ve 115 kilodan agir bir oyuncu perdelemeye geldigi zaman perdelemeye takilma riskinin %8 arttigini biliyor ve kalipli pivotunu perdelemeye yolluyor. perdeyi goren savunmaci takimin yapay zeka kocu, pivotun pick'n roll sonucu iceri devrildiginde isabet bulma veya faul alma olasiliginin %67. 4 oldugunu, yardim gelirse bu oranin dusecegini ama bu kez de kosede bekleyen sutorlere isabetli pas atma olasiliginin bir hayli yuksek oldugunu hesapliyor. ote yandan top elinde olan oyuncunun 16-18 feet arasindan contested pull up jumper'a kalktigi zaman isabet yuzdesinin %34.1 oldugunu biliyor ve degerlendirdigi tum sut opsiyonlarindan daha iyi bir yuzde cikiyor. olasi tum pas kanallarini hesaplayip takimina kapattiriyor ve oyuncuyu dusundugu pull up jumper'a zorlayacak bir savunma stratejisi soyluyor takimina.

tum bunlar birkac saniye icinde oldu. tum yuzdeleri ve su basit senaryoyu tabii ki salladim ama olayin heyacan verici boyutunu anlamaniz icin guzel bir ornek olabilir. tabii muhtemelen asla yapay zeka bir ana koc olmayacaktir, cunku insanlar biraz geleneksel sekilde dusunuyor. seyirci orada kufur edebilecekleri gercek birisini gormek isteyecektir. ama yapay zekadaki gelisme hizina da bagli olarak bir 20 ya da 30 sene icinde yapay zeka yardimci koclari ve yapay zeka takim yoneticilerini gorev basinda gorebilmek mumkun bence. yani umarim olur, basketbolun oynanabilecegi en ust seviyeyi gormek icin sabirsizlaniyorum.

o donem geldiginde (umarim gelir), bazi eskiye ozlem duyan insanlar bunun heyecan verici olmadigini ve cok mekanik oldugunu soyleyeceklerdir. hatta bazilari "ergenler bilmez, eskiden gregg popovich, phil jackson vs. gibi bunlardan daha zeki koclar vardi" diyecektir. ama neticede bu bir profesyonel spor. herkes basarili olmak ister. anliyorum insanoglu olarak her zaman en dogru sey keyif vermeyebilir ama sirf seyirci daha cok keyif alsin diye de en dogruyu uygulamamak dogru bir bakis acisi mi bilemiyorum.

bu arada o kadar ovdum ama potansiyel dezavantajlarini da yazayim;
    1) yapay zeka mac icindeki oyuncu duygularini hesaba katamaz. yani o zamana kadar boyle bir teknoloji gelismezse sikinti olacaktir.
    2) yapay zeka sadece kazanmaya odaklanirsa rakip oyuncuyu sakatlamaya kadar her turlu cirkefligi yapabilirler. bu yuzden onun etik degerleri de ogrenmesini saglamak lazim.
    3) bir muddet sonra seyirciye sikici gelecektir ama dedigim gibi bence oyunun en dogru sekilde oynanabilecegi durum bu.
    4) yapay zeka koclar arasinda pek bir teknolojik fark olmayacagi icin iyi koc, kotu koc kavrami pek kalmayacaktir. bu da koclugun her takim icin esit seviyelere gelmesi anlamina gelebilir. bu durumda takimlarin basarisini belirleyen yegane faktor oyuncular olacaktir.
    5) hacklenebilirler.
  • sürekli geçmişine özlem duyan tuhaf tiplerin saldırısına uğrayacak olan düşüncesi bile heyecan verici bir ihtimal. nba'de ve nfl'de veriler artık hiç olmadığı kadar önemli. mlb gibi veriye büyük ölçüde dayanan ve verilerin düzgün işlenmesiyle şampiyon takımlar çıkaran bir lig var. merak eden moneyball filmini izleyebilir hatta.

şurada tam olarak anlatılmasa da bahsediliyor. clippers'ın sahibi steve ballmer'ın böyle bir çalışması var diye biliyorum. ama salary cap'in bulunmadığı organizasyonlarda iyi takımlarla kötü takımlar arasındaki fark oldukça açılır. oligark parasıyla dönen takımlarla kendi yağlarında kavrulmaya çalışan takımlar arasındaki fark hiç olmadığı kadar yüksek olur. yapay zeka teknolojisini kullanan takımlar arasında özel bir lig oluşturmak mantıklı bir seçenek olabilir tabii sjdhjskdjfk.
  • aslında şu sıralar nba'de resmi olarak olmasa da efektif olarak yapay zeka koçluk yapmakta. advanced statistics ve analytics gibi, takımların/oyuncuların seneler boyunca sahanın neresinden, çevresinde kimler varken yaptıkları/kaçırdıkları şutlar vs incelenerek çıkarılan inanılmaz istatistikler var. takımlar bu istatistikleri çıkaran şirketlerden bunları satın alıp, koçlarına veriyorlar. ne anlatmaya çalıştığımı şurada daha iyi görebilirsiniz.
  • (bkz: game theory)
  • ekşişeyler'de de olan bir içerik vardı. yapay zekanın penaltıyı hesaplaması gibi.
    onu hesaplayan oyun içindeki her şeyi hesaplayıp en kusursuz taktiği bulabilir.
    belki e-spor deyince aklıma bunlar gelir.
  • devamında samaritan çıkar oyunun anasını siker bırakır.