şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
 • tıp doktorluğunun, özellikle hekimliğin ne kadar katma değerden uzak, ezbersel ve basit analize dayalı olduğunun üzücü bir kanıtıdır.

  küçük dağları ben yarattım havalarında gezen doktorlar; tüm tıp kitaplarının okutulup birçok vakayı inceledikten sonra karşısındaki hastanın da bilgilerini formüle ekleyerek doğru teşhis koyabilecek bir yapay zeka karşısında bakkal çırağı gibi kalıyorlar.

  bugün siz gidip internetten hastalığınızla ilgili bilgi edindiniz diye, diyalog kurmaktan aciz egoist doktorlar tarafından aşağılanırsınız ama yarın alayımız elimizdeki basit applciationlar vasıtası ile grip miyiz, kanser miyiz, kalp hastası mıyız öğreneceğiz.

  tek yaptıkları şey; laboratuvar sonuçlarını okuyup oradaki değerlere göre hastalık tespit etmek ve literatüre kayıtlı tedavi yöntemlerini üstümüzde kullanmak olan basit doktorluk mesleğini büyük bir şeymiş gibi tanıtan bu üzücü güruh, çok değil, 30-40 seneye büyük oranda silinecek.

  da vinci vs. gibi makineler de bir çok ameliyatı kotarmaya başladığında, nadir cerrahlar dışında bu egoist heriflerin hepsi "ne kadar ilkelmiş lan bu doktorların elinde insanlar yanlış teşhisten ölüp duruyormuş" diye anılacaklar.

  üzücü.
 • mümkün değildir. sanayi devrimi gibi yapay zeka da nitelikli kişilere bir araç olarak sunulacaktır.

  göz doktoruna gittiğimizde, göz tansiyonu, göz numarası ölçümü cihazları gibi doktora yardımcı cihazlar yerini alacaktır. yeni yöntemler hastalıklarda tedavi edilebilir olasılığını arttıracağı gibi insanın yaşam koşullarını değiştireceği için insan vücudunda yeni sorunlar ile karşılaşılacak ve bu sorunları her zaman ki gibi nitelikli insan beyni belirleyecektir.

  (bkz: yapay zekanın nitelikli kişilere yardımcı olması)
 • (bkz: yaman şakacısın delikanlı)

  tanım: ekşi sözlük doktorları, pilotları ve öğretmenleri sevmeme timinin son tespiti.
 • "yapay zeka doktorluğu yok edecek ama mühendisliği senin gibi bir gerizekalıya mı bırakacak peki?" demek isterdim ama ağzımı bozmayı sevmiyorum.
 • evet yapay zekanın çevirmenlik, öğretmenlik, şoförlük ve pilotluğu yok etmesinden sonra bir diğer yok ettiği mesleğe geldik bu sefer ki hedefimiz doktorluk.

  hayaller paris gerçekler somali. yapay zeka doktorluğu, çevirmenliği, öğretmenliği veya pilotluğu yok etmeyecek en azından bunu biz hatta çocuklarımız bile görmeyecek. bu boş hayallerle doktorluk bitecek okuyanlar işsiz kalacak diye sevineceğine aç bir kitap oku ufkunu genişlet en azından. sahi uçan arabalarda çıkacaktı ne oldu o iş?
 • oxford üniversitesi’ndeki ‘insanlığın geleceği enstitüsü’ (future of humanity ınstitute) araştırmacılarından katja grace’in başını çektiği bir ekibin raporuna göre:
  robotlaşma yüzünden kimler ne zaman işsiz kalacak?

  "uzmanlara göre yapay zeka 2027 yılında araç (otomobil, kamyon) kullanmada insanlardan daha başarılı olacak. farklı dillerden mükemmel çeviri yapma konusunda 2024’de insanları geçecek. 2026 yılında eksiksiz lise ödevleri yazabilecek. daha karmaşık görevlerin ise daha ileri tarihlerde gerçekleşmesi öngörülüyor. mesela yapay zekanın çok satan bir roman yazmasının 2049’da ve kendi kendine ameliyat yapmasının 2053’de gerçek olacağı tahmin edilmiş."

  *uzmanlara göre go oynayan bilgisayarlar 2028’de insanları yenmeye başlayacaktı. oysa alpha go yazılımı 2016’da güney kore go şampiyonu lee sedol’ü ve sonra da dünya go şampiyonu çinli ke jie’yi yendi. kısacası yapay zeka tahminlerden 10 yıl önce gelişti

  ilk robot doktor göreve başladı bile:
  https://m.sabah.com.tr/…robot-doktor-goreve-basladi

  nasa'nın mars'a yollayacağı robot doktor:
  https://youtu.be/cqpz5uwbf34
 • harari son kitabında bundan birazcık bahsediyor. (bkz: 21.yy için 21 ders)
 • yapay zeka var olan bir mesleği kaldırmak için değil var olan mesleğin yükünü hafifletmek için var. ona kaldıysa telefonlardaki sesli asistanlar da ileride bir gün sizin yerinize geçecek. bırakın şu veya bu mesleklere olan nefretini.
  ayrıca velev ki doğru. yapay zekanın gelişimi için sen ne yaptın?
 • teorik olarak da uzun vadede mümkün görünmeyen hededir.
  evet yapay zeka pek çok şeyi kolaylaştıracak ve/veya bizim yerimize yapacaktır ama meslekleri de ortadan kaldırmayacaktır.
  şöyle düşünelim; mr çekmek çıkınca doktorluk bitti mi ? artık zibilyon çeşit uzmanlık yerine sokuyorsun makinaya bir sürü şey tak diye çıkıyor işte. mesela ayağı ağrıyan biri mr çektirip üzerine googıllayıp kendi tedavisini mi belirliyor yoksa hala doktora gitmeye devam mı ediyor ? biliyorum aynı şey değil diyeceksiniz ama ona yakın bir şey işte.

  pek çok teşhis, tedavi metodu hatta ameliyatlar otomatikleşir ama doktorluk da kalır işte bir şekilde.
  zaten pilotluk veya çevirmenlik de bitmez. öğretmenlik te bitmez. ama şekil ve kapsam değiştirebilir orası ayrı.
 • yapay zekayı holywood filmlerinden öğrenmiş tiplerin savunduğu hede. doktorluk mühendisliğe indirgenemediğinden, yapay zeka doktorun işini elinden alamaz.

  edit: doktorun yerini bu mu alacak mk?