şükela:  tümü | bugün
 • akıl almaz hızda gelişen robotlar ve/veya yapay zeka sayesinde bundan 50 sene sonra, günümüzde yer bulan mesleklerin %80'inin ortadan kaybolacağı, kalan %20'nin de günümüzdeki manasıyla sürdürülmeyeceği belirtilmektedir. elbette yeni meslekler de türeyecek ancak harari'nin dediği gibi, meydana gelecek olan yeni bir tip olan "gereksizler" dünyanın çoğunluğu olacak gibi görünüyor. buna ilişkin olarak henüz sosyal bilimcilerin bir çözüm/çare aradığını görmemekle birlikte; özellikle yapay zeka hususunda öncü olup ilerleme kaydeden mühendislerden (örneğin ülkemizde en başta takip ettiğim prof. dr. levent akın ve prof. dr. cem say) okuduğum ve dinlediğim kadarıyla ortaya atılan tek çare "vatandaşlık maaşı" hususudur. elbette bunların hepsi tartışılacak, geliştirilecek ve neticeye zorla yahut ihtiyari olarak bağlanacaktır. fakat 50 yıl sonra yok olacak, yapay zekaya yahut robotlara devrolacak meslekleri ve derecelerini bir irdelemek gerekecektir. özetle yaratıcılık gerektiren mesleklerin bir çoğunun 50 sene sonra sağ kalacağını söylemek mümkün olabilecektir.

  kesinlikle yok olacak meslekler:
  taksicilik, çiftçilik, hayvancılık, inşaat işçiliği/ustalığı, garsonluk, balıkçılık, seyahat acentalığı, mavi yaka işçilik, postacılık, hosteslik, optisyenlik v.s.

  çok kısıtlı bir çerçevede insanlar tarafından ifa edilebilecek meslekler:
  öğretmenlik, aşçılık, vergi müfettişliği, editörlük, radyo-tv sektöründeki meslekler, pilotluk, insan kaynakları uzmanlığı, barmenlik

  görev tanımında daralmaya gidilecek meslekler:
  doktorluk ve avukatlık (özellikle ibm'in ürettiği robotlarda ve programladığı yapay zekalarda, her iki mesleğin de belli bir kısmının yapay zeka tarafından ifa edileceği anlaşılabilemektedir. dava başlangıcı için hazırlıklar ve basit davaların tamamını robot avukatların yapabileceği görülmekte olup, aynı zamanda özellikle tanı ve teşhis koyma hususunda yapay zekanın doktorlardan %25-%30 daha isabetli yorum yaptığı anlaşılmaktadır), birçok mühendislik dalı, yargıçlık, diş hekimliği, kimyagerlik,

  (şahsi kanaatimce) yapay zekadan etkilenmeyecek meslekler:
  mimarlık, yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, makina mühendisliği, ressamlık, müzisyenlik, yönetmenlik, aktörlük, futbolculuk,

  ekleme1: kime ait olduğunu hatırlayamadığım bir söz vardı: "bir gün çoğunluk, ingilizcenin yanında ikinci yabancı dil olarak almanca-fransızca-çince değil kodlama dili öğrenecek"

  ekleme2: mühendislik ilmine sonsuz saygı ve hayranlığın yanında, mühendis değilim.

  edit: başlık altında özellikle tartışılan doktorluk ve avukatlık mesleklerine ilişkin olarak birkaç linki şuraya bırakmak istiyorum, kimse kendini tam olarak güvende hissetmesin :)
  http://www.mirror.co.uk/…gence-can-diagnose-9975987
  http://spectrum.ieee.org/…gnosis-and-drug-discovery
  http://www.dailymail.co.uk/…telligent-attorney.html
  https://www.ibm.com/…oss-and-watson-tackle-the-law/
 • (bkz: tercümanlık)
 • taksicilik. yani umuyorum ki taksiler robotlar tarafından yönetilir ve trafikten katillerden kurtuluruz. düz şeridinde giden bir taksi düşünsenize. mükemmel olmaz mı?
 • daha önce de bu linki girdim ama hangi entry'de hatırlamıyorum.

  352 biliminsanıyla yapılan bir anket sonucuna göre robotlar, yüzde 50 ihtimalle 120 yıl içinde insanın yapabildiği her işi yapacak düzeye erişecek.

  http://www.bbc.com/…ke-for-your-job-to-be-automated
 • (bkz: doktorluk)

  tam anlamıyla yok olmasa da şu ankinden farklı bir şekilde icra edileceği kesin. özellikle son dönemde çekilen filmlerde teşhis koyup ameliyat yapabilen robotlar çokça yer almakta. ilerde böyle şeylerin gerçekleşmesini imkansız olarak görmüyorum.
 • aslında ben yaratıcılık gerektiren ressamlık, oyunculuk, müzisyenlik gibi mesleklerin de robotların tekeline girebileceğini düşünüyorum. şimdiden yapay zeka hikaye yazmaya, müzik bestelemeye başladı ki (henüz insan yardımı ile) yapay zeka teknolojisinde çok da ileri olduğunuz söylenemez. henüz emekleme aşamasında bu teknoloji.

  tabii yapay zekanın insan ürünlerini, eserlerini taklit ettiği bu yüzden yapacaklarının orijinal olmayacağı ve insan yaratıcılığıyla boy ölçülemeyeceği düşüncesi kolayca akıllara gelebilir. fakat yapay zekanın epeyce bir ilerleme kat etmesinin ardından bir bilince kavuşacağını düşünüyorum. bilince kavuşması da sorgulayabilmesi, düşünebilmesi ve yaratı yeteneğinin olması demektir. ki bu bilim kurgu filmlerine ve kitaplarına da sıkça konu olan ve birçok kişilerce sorgulanan bir düşüncedir. (bkz: westworld)

  yani benim şahsi düşüncem birgün yapay zekanın yaratıcılık gerektirenler de dahil tüm sektörlerde varlıklarını sürdürmeye başlayacağı yönünde. tabii bu hemen mi olur? hayır. beklediğimizden çok daha ileri bir tarihte de olabilir. çünkü geçmişteki bazı bilim kurgucuların günümüz için tasvir ettiği teknolojiye hala ulaşabilmiş değiliz. yapay zekanın bu denli gelişimi, bilinç kazanması zaman alabilir. biz görmeyebiliriz hatta.

  böyle düşününce de "gelecekte insanlar ne iş yapacak o zaman?" sorusu beliriyor aklımda. eh onu da biraz düşüneyim gelirse aklıma bir şey editlerim.

  edit: yukarıda bahsettiğim şimdiden müzik besteleme olayları aslında önceden yaratılmış eserlerin yapay zeka tarafından bir nevi taklit edilip birleştirilmesi. bu bahsettiğime yaratıcılık denilir mi gerçi bilemiyorum.
 • (bkz: yazarlık)
 • (bkz: çomarlık)
  (bkz: aktrollük)
 • hizmet sektörü
 • (bkz: seksörlük) değildir.

  not: yıl 2017 hala bilmeyenler uzasın bu mecradan lütfen. (bkz: swh)