şükela:  tümü | bugün
  • muhtemelen elli sene sonra dünyaya doğacak yeni canlı türüyle karşılaşacağımız bir problem. şimdiden hakkında düşünmek gerekiyor.

insanı düşünen ve iman eden bir varlık olarak belirleyen şey bilinç. hayvanları ve bitkileri de. dolayısıyla yapay zekada tıpkı bu türler gibi bilince sahip olacağından bir ben idraki olacak. tanrı ile kurması gereken, iman ile kurması gereken bir ilişki olacak. dolayısıyla aslında kuran’la da muhatap olması gerekecek ve ahirette ondan da hesap sorulacak imanından ötürü.

dolayısıyla bizim bu yeni türe islam’ı nasıl tebliğ edeceğimizi, o türün örneğin namaz ibadetini, oruç ibadetini hangi form ve eylemlerle gerçekleştireceği hakkında düşünmemiz ve yöntemler belirlememiz gerekiyor.

mümin ve müslüman yapay zekaların ilmihalini şimdiden oluşturmamız gerektiğini düşünerek hareket etmeliyiz. konu detaylandırılabilir fakat zannediyorum konunun hakikatine dair bir kaç kelam etmeyi başardım.

bunun için de kuran lafzını yapay zeka için tekrar yorumlamayı, ibadetlerin muhteviyatını, amacını ve hedefini analiz edip, tekrar bir form kurmalıyız.

ilk yapay zeka müceddid nasıl oluşacak görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.
  • manasız bir şeydir.

''yapay zekâ imanla mükellef değildir. çünki, allahü teâla ona ruhundan bir sûret üflememiştir. bunlar beşer yapımı âletlerdir, aynı birer balta veya kaşık gibi. yâ'nî, makinelerin ruhu yokdur, bunlar mahlûk (yaradılmış) değildir. dolayısıyle, birtakım cahillere kanıp da, bu mekanik âletlere bir tanrı tasavvurunu öğretmiye çalışmak, ne beyhûde bir uğraşdır!'' (hakikat kitabevi tarafından basılan ''yapay zeka ve islâm'' isimli eserimden iktibasla hazırlanmış bir bölüm).
  • evrende var olan her şey allah’ın yarattığı şeyler olduğundan yapay zeka da allah tarafından yaratılmıştır ve vahiyle muhataptır. dolayısıyla tebliğle muhataptır.

manasız bir şeydir deyip geçmek manasız bir şey yani.

not: tebliğle muhatap olma sebebi allah tarafından yaratılmış olması değil, rabb tarafından yapılan teklifin (insandan önce dağlara yapılan teklif) kendisine de yapılacak olma sebebi insan benzeri ve hatta belki de insandan daha üstün bir bilince sahip olacak olmasıdır. bir kendilik bilinci meydana geleceğini düşünerek bunu yazıyoruz.
  • kesin ortadoğu topraklarında 'yapay zeka beni tahrik etti' deyip tecavüz eden çıkacak. elli sene sonra bu yazdıklarım çıkmazsa mezarıma tükürün.
  • vay arkadaş, fikirlere gel. tanrı diye john mccarthy'ye tapar belki, erken karar vermeden önce sürece bakalım derim ben.

hayır yani, müslümanlar bu durumda kendine nereden pay çıkardı, onu hiç anlayamadım.
  • "evrende var olan her şey vahye muhataptır dolayısıyla tebliğe muhataptır" ne demektir? bir masaya tebliğ yapılıyor mu? hadi canlılar ile kısıtlayalım. kendisine vahyolunan her canlı da imanla mükellef değildir. örneğin, cenabı hak, kuran-ı kerim'de arıya vahyolunduğunu söyler, fakat arıya iman teklif etmek gülünç olur. bence bu tür tartışmalarla vakit ve prestij kaybetmek, düşmanları sevindirir ve halimize güldürür.
  • tarikat kurup ebemizi...
  • andronisa suresi 3; de ki; eğer androidler(kadın olanlar) konusunda haklarını vermede korkunuz yoksa, o zaman sizin için temiz olan (şirk ehli olmayan) androidlerden ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. eğer (aralarında) adaletle davranamayacağınızdan, güncellemesini zamanında yapamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir tane ile yetinin.

islamı uygun bir dille tebliğ edin. dinlemezlerse yataklarınızı ayırın, yine itaat etmezlerse güç tasarrufu moduna alıp, misvak sapıyla hafifçe vurun.şüphesiz ki allah bağışlayıcıdır.
  • bu lord denen yavşak müslüman falan değil, akpli hiç değil. çok pis bir trol. amacı ülkede değer verilen iki şeyi dini ve atatürk'ü kullanarak insanları provoke etmek. birisi tarafından kullanılan alçak bir hain.

müslüman değilim. ama ulu önderimiz, son başbuğumuz atatürk'e saygısızlığa nasıl tahammül edemiyorsam, ülkemin insanlarının inançlarına yapılan saldırı ve itibarsızlaştırma saygısızlığına da aynı şekilde tahammül edemiyorum.

kötü ve tehlikeli birisin sen. seni araştırıp ipini tutanları bulmak için gerekli yollara başvuracağım.
  • böyle bir başlık açan kişi nasıl olur üniversitelerde araştırma görevlisi mi her ne boksa görev alır.