şükela:  tümü | bugün soru sor
  • edit : özelden gelen mesajlar ve yapılan yorumlarda verilen örnekler:
    * vinç neden lazım, insanın kaldıramayacağı ağırlığı kaldırmak için
    * araba neden lazım bir yere daha hızlı ve rahat gidebilmek için
    * hata payını aza indirgemek için vs vs

bu soru ve cevaplar benimde aklıma ilk gelenler ama yapay zeka denilen sistem bu saydıklarımıza denk bir sistem değil. yapay zeka pürüzsüz bir şekilde işler bir hale geldikten sonra insana ihtiyaç hangi noktada kalacak? insan bu ihtiyacın hangi bölgesinde konumlanacak? ben bunu merak ediyorum. çünkü yapay zeka kendini geliştirebilen, öğrenebilen bir sistem. kendisi öğrenmeye başladıktan sana bana hangi noktada ihtiyaç kalacak bunu merak ediyorum.

———————————————

bu soru gerçekten kafamı çok kurcalıyor. yapay zeka tam olarak geliştirildiğinde ve pürüzsüz bir şekilde işler hale geldiğinde ne olacak? artık biz insanlar hiçbir şey yapmayacak mıyız? programladığımız robotlar ve yazılımlar mı dünyanın geleceğine şekil verecek? ve bu olduğunda biz insanlar olarak hayatın hangi noktasında konumlanacağız?

teknolojik olarak büyük bir devrim ve ivmelenme olacağı kesin ama tam olarak sonucunda ne elde edilecek? ya da ne elde edilmesi bekleniyor? tamamiyle kendi kendine öğrenebilen ve kendini yeniden programlayabilen sistemler devreye girdiğinde nasıl bir dünya kurgusu ortaya çıkacak? tüm bu gelişimler satranç oyununun bir hamlesi ise bundan sonraki hamle tam olarak ne? bu sistemleri geliştirenlerin yanında bu sistemlerin dışındaki insanlara tam olarak nasıl bir fayda oluşturacak?

her teknolojik ve yazılımsal gelişimden yeni iş alanları doğuyor belki ama yazılımlar gelişirken geliştirenlerin dışında kalan insanlar daha bir aptallaşmaya mahkum ediliyor.

kafamda deli gibi bu sorular dönüyor. ne oldum demiyorum ama ne olacağımda diyemiyorum. konumlanamıyoruz konumlandırılıyoruz gibi. ve tünelin ucu her geçen gün daha bir boka çıkıyor.

önceleri ihtiyaçlar yazılımlara ve teknolojilere şekil veriyordu. şimdi teknoloji ihtiyaçlara şekil veriyor. bunun son halkası yapay zeka sanırım. be gerçekten yapay zeka tam olarak neye çözüm oluşturup bizi hayatın neresine konumlandıracak. bunu çok ama çok merak ediyorum.
  • soru: yapay zekaya neden ihtiyaç duyuluyor?
    cevap: kendi zekamızı kullanamadığımız için..
  • yine biri büyük resmi görmüş.ekşi sözlük değil bir nasa,bir tübitak maşallah.
  • 2 yukarıdaki arkadaş büyük resmi görmedim. bırak büyük resmi küçük resmi bile göremedim. göremediğim için kafamda bu sorular cereyan ediyor.
  • yapay olmayanını bulmak oldukça güçleştiği için duyulan ihtiyaçtır.
  • http://www.gelecekhane.com/…poru/uygulama-alanlari/

ama hepsinden öte yapay zeka insanın içindeki en derin sorulardan birini cevaplamaya aday bir teknoloji.

biz kimiz, hatta neyiz?

bu soru gelecekte bazılarımızın hiç de hoşlanmayacağı bir cevap bulacak gibi görünüyor yapay zeka sayesinde. çünkü yapay zeka yakın gelecekte kendi farkındalığını elde ettiğinde, insanı üstün bir varlık zannetmemize sebep olan bilinç, farkındalık ve zeka gibi olguların hiç bir mistik yanı olmadığının reddedilemeyecek bir kanıtı olacak ve övündüğümüz bütün özelliklerimizin evrenin ve doğanın doğal bir ürünü olduğunu çok net ortaya koyacak bir paradigma değişimine sebep olacak.
  • ekşi sözklük formatında başlık açabilmek için olabilir.

ve soru başlığa (bu entry gibi) cevap vermemek için de olabilir.

işte bunlar hep seks.
  • bir soru.

cevabi basit. vinc neden lazim? kendin kaldirsana agirliklari.

araba-tasit neden lazim? yuruyerek git iste. olmaz mi?
  • cevabı
    "bol parametreli karmaşık problemleri belli bir yol haritası, kural listesi ile anlamlandırmaya çalışınca insan aklının bilgi işleme kapasitesi yetmiyor. bunları yapacak yapay zekalar tasarlayıp 'haa demek ki böyleymiş, o zaman böyle yapalım' diyebilelim diye öğrenebilen sistemlere ihtiyacımız var."
    olan soru.
  • (bkz: yapay zekaya ihtiyaç duyulmasının sebebi)

(bkz: soru başlığa cevap entry girmek)

madem sordun, cevaplayalım;

6. büyük kitlesel yok oluşun içerisindeyiz de ondan.

hani bir ihtimal, her şey sona ermeden önce bu yapay zeka - doğru kullanmayı becerebilirsek tabii - bize yardım eder de marsı falan kolonileştiririz; yırtarız diye yani.