şükela:  tümü | bugün
 • gebze sınırları içinde yaklaşık 2000 kişinin çalıştığı bankacılık merkezi. yeni yapı kredi reklamında da görünmektedir.
 • her türlü doğal afete karşı korunaklı süper güvenli banka binası. öğrendiğim kadarıyla 9 şiddetine dayanıklı olan bu binada, meydana gelebilecek bir yangın vakasını kontrol altına almak için içerdeki oksijeni tüketen bir reaksiyon mekanizması da var. alarm durumunda bu bölgeyi bilmem kaç saniye içinde boşaltmak gerekiyormuş. beton ve turkuaz renkli camın kombinasyonundan oluşan bu binada çalışan mutlu bir insanın olmadığı da söylenir.
 • içerisinde çalışan veya staj yapan * tüm erkek şahısların kravat takma zorunluluğu olduğu bina. ayrıca erkek stajyerlerin uzun saçlarına karışmamakla birlikte kravat dışında çok fazla bir giyim zorunluluğu getirmiyorlar.
 • son derece rahat bir çalışma ortamına sahip mekan. sokaklarda sürekli gezinen insanları görebilirsiniz, öğle tatilleri dışında dahi kafeteryalara gittiğinizde hatta kafeteryaya gitmenize bile gerek yok merdivenlerde oturmuş sigara & kahve içen insanlara baktığınızda bir üniversite kantini havası verir. bu insanlar ne zaman çalışıyor sorusu gelir aklınıza. elbette çalışıyorlardır ama bu kadar rahat bir ortam olması gerçekten ilginç.

  başka ilginç bir taraf ise stajyelerin internet erişimine izin verilmemesidir ki bu gerçekten son derece saçma bir uygulamadır. siz adamı oturtuyorsunuz masanın başına hayatnda ilk defa gördüğü cobol ve pl1 gibi dillerle uygulama yazmasını bekliyorsunuz ama internete erişmesine izin vermiyorsunuz. e bu adam nerden kaynak, örnek vs. bulacak? ibm in formal eğitim kitapları ve elinizin altında yazılmış yüzlerce kodla başbaşa kalır çözersiniz olayı bi şekilde.

  kaynaktan ziyade insanları bu şekilde sınırlandırmanın ne gibi bir mantığı olabilir? güvenlik mi? saçma, zaten production ve development ortamları arasında dağlar bulunan bir sistemde hemen hemen hiçbir şeye yetkisi olmayan stajyerin internete bağlanmasının güvenlik açısından oluşturacağı sakınca nedir?

  güzel yanı nedir peki burada yapacağınız bir stajın, eğer size değer veren, oraya boş oturmak için değilde katmadeğer kazanmak için geldiğinize inanan bir gruptaysanız ve çalıştığınız insanlar son derece eğlenceli insanlarsa, hem bir banka dışında görmeniz pek mümkün olmayan sistemler üzerinde geliştirme yapma şansı bulur yarın öbürgün bir bankaya girme durumunuzda sağlam bir referans elde edersiniz, yapı kredi gibi büyük bir bankanın altyapısı hakkında bilginiz olur, güzel zaman geçirirsiniz ve cv nizde güzel durur. ee benim kadar şansı olmayıp da sizi boş oturtçak bir grupta iseniz tek öneri, işe giderken yanınıza okuyacak birşey alın yoksa akşam 6 ya kadar internet eriişimi olmayan bilgisayarınızla birbirinize bakar, bankacılık mevzuatı ile ilgili bilgileri okumak zorunda kalırsınız can sıkıntısından.
 • esnek çalışma saatlerini en iyi uygulandığı ve çalışma saatlerinin olabildiğince esnetildiği, bina içinde sokakların, ağaçların büfelerin, kitapçıların vs. bulunduğu ilginç bir mimari yapıya sahip bir bina.
 • sodanın türk kahvesinden pahali oldugu tek yer. miratüs 4 adli bölümünde kredi karti güvenlik bulunur, orda staj yapilir, müsterilerle konusarak kopyalanmis olabilecek kartlari kapatilir, ara sira anlayissiz bir musteri yuzunden sinir olunur, ofisler ve tuvaletler haric her yerde sigara icilebildigi icin bir 15 dakika mola verilir, sigara icilir, rahatlanir, dönülür.
 • bu üs gebze sınırlarındadır ve doğal olarak istanbul'a çok uzaktır. fakat referans noktanız istanbul değil de gebze mutlukent ise tam tersine ev-iş mesafesi çok azdır. bisiklete binmeyi çok seven ve bu aktiviteyi her fırsatta günlük hayatının bir parçası haline getirmek isteyen ben bu kısa ev-iş mesafesinden faydalanmak istedim. evet, evden işe ve işten eve bisikletle gidecektim. işyeri, bir bankanın üssü yani genel merkezi olduğu için bazı kurallar uygulanmakta tabi. mesela işe arabayla gelmek isteyen kişiler güvenlik birimine arabanın plakasını ve modelini önceden belirtmek zorunda. bu mesaja göre giriş kartınız dış kapıya tanıtılıyor. ben de benzer bir şekilde güvenlik birimine işe bisikletle gelicem şeklinde mesaj attım. mesajı alan güvenlik görevlisinin mesaja neresiyle güldüğünü hala merak etmekteyim. bisiklet kaydınız yapılmıştır şeklinde cevap geldikten sonraki gün giydim gömleğimi, kravatımı, pantolonumu, atladım bisikletime. hava güzel, keyfim yerinde. hayalini kurduğum bir idealimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyordum. ancak o esnada yanımdan geçen kamyonun üstüme savurduğu toz toprak bu mutluluğun kısa sürmesine sebep oldu. işe vardığımda üst baş batmış bir durumdaydı. dış kapıdan girerken servis camlarından bana doğru bakanların bisiklete mi yoksa, toz toprak içindeki halime mi baktığını bilmiyordum. bu arada bahçede bisikleti bırakabilecek bir yer olmadığını da farkettim. benim gibi bir sivriyi düşünememişler tabi. otoparktaki bir lamba direğine bisikleti kilitledim ve üstümü başımı temizlemek için tuvalete gittim. ondan sonra da kahvaltıya...
  yani sonuç olarak iyidir, güzeldir ama bisikletle gidilecek yer değildir.

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)
 • gosb ne 5-10 dakkalik mesafede olan ancak onunden gecen yollar rezalet durumda olan us. gosb ne giderken meraktan onunden geceyim deyip arabanin alt takimini onunde neredeyse hatira biraktigim yer.
 • staj icin uygulama, planlama ve sistem programlama departmanina dusmek, gayet sansli bir insan oldugunuzun gostergesi olan üstür. bu departmanda daha cok mainframe ile ugrasildigindan teknik acidan birseyler yapmaniz oldukca zordur. cunku bir aylik donemde anca birseyler ogrenilebilir, uygulamaya pek gecilemez. zaten turkiye'deki mainframe sayisi oldukca kisitli oldugundan okullarda da mainframe hakkinda adi sani disinda bilgi almak pek mumkun degildir. ancak departmanda calisan insanlar olsun, departman sorumlusu olsun (taner bey'e selam ederim *) stajda bos kalmamaniz, teknoloji bolumunun yapisini ogrenmeniz ve biseyler yapabilmeniz icin ellerinden geleni yaparlar. ayrica buradaki stajyerler datacenteri, mainframeleri, devasa tape unitelerini, eskiden kullanilan mainframeleri gorme sansini elde eden sayili insanlardandir.

  diger departmanlarda durum nedir diye sorarsaniz, burada staj yapmak tamamıyla sans isidir. kimi stajyerler bos bos oturup gezinse, ya da bos oturmamak icin is yaratmaya calissa da, kimisi gercekten calisir ve diger calisanlar da yardımcı olurlar. ama genel prensip olarak hic bir stajyere fotokopi cekmek, cay koymak gibi amele isler burada verilmemektedir.

  tek bir sorunu da soyledir ki: su anda koc ile birlesme surecinde olan yapı kredinin, bu surecten sonra durumunun ne olacagi, calisanlardan hangilerinin kalacagi, sirket yonetim anlayisinin ne olacagi pek belirli degildir. o yuzden bu yazdiklarim ne kadar sure boyunca gecerli olacaktir su anda kimse maalesef bilememektedir.

  daha detaylı bilgiler ise stajın sonunda bildirilecektir.

  edit: az önce arkalardan gelen bir ses ile anladım ki burada birileri varlığımın farkına vardı. her an yakalayabilirler. şimdilik bi önceki stajyerin bunları yazdığı düşünülüyor. yarına kadar yakalanmazsam eğer kaba etimi kurtarmış biri olacağım
 • 0262 647 27 00

  seklinde, kimsenin cevap vermedigi bir telefon numaralari var..