• yapılması planlanan binalar için belediye ya da valilikten alınması zorunlu olan belge. ruhsat süresi iki yıldır. yapı sahibi ruhsat tarihinden itibaren iki yıl içinde yapıya başlamak vede toplam beş yıl içinde yapıyı bitirmekle yükümlüdür.
  • (bkz: imar kanunu)
  • belediye sınırları içinde kalan yerler için belediyelerce,bik(belediye imar kanunu),imar planı ve yönetmeliklere uygun,belediye sınırları dışında kalan bölgelerde ise valiliklerce yapı sahibi.müteahhidi,şantiye şefi,yapı denetim yetkilisi,mimar veya mühendisin imzaları alınarak usulüne uygun olarak düzenlenen belgedir.
  • ironik ama kamu kurumları kendilerine yaptıkları yapılar için ruhsat almazlar. ama vatandaş her tür inşai faaiyet için yapı ruhsatı almak zorundadır. yani her zamanki gibi devlet kendi koyduğu kurallara kendisi uymaz ama vatandaştan buna uymasını ister, bekler, yapmaz ise cezalandırır.
  • - dilekçe
    - taahhütname
    - tapu senedi
    - vekaletname ve muvaffakatnameler (gerektiğinde)
    - mimari proje
    - statik proje
    - elektrik, mekanik tesisat projeleri
    - çevre ve peyzaj projeleri
    - yol ve alt yapı katılım payı ödendi belgeleri
    - teknik kontrol için istenecek diğer belgeler (gerektiğinde)

gibi belgeler ile başvuru yapılarak alınacak, inşaat ruhsatı olarak bilinen belgedir.
  • bütün fenni mesuliyetler mimar ve mühendisler tarafından üstlenilmeden yapı ruhsatı düzenlenemez.
  • yapı ruhsatı adayı;yapı ruhsatı alınabilmesi için;sözleşme yaptığı yapı denetim şirketine;müteahitlik sözleşmesi,jeoteknik rapor(zemin etüdü raporu),mimari,statik,mekanik tesisat,ısı yalıtım,elektrik tesisat projelerini ve harita tus sözleşmesi'ni teslim eder
hesabın var mı? giriş yap