• barındırdığı hedefler kısa vadeli olmalıdır aksi takdirde bucket list olur çıkar.

amcamın cep telefonundaki yapılacaklar listesinden bir örnek:
    "emlakçı ol."
  • kağıtta zihinden çok daha az yer işgal eden bir listedir bu. insan zihninde sayma fonksiyonları yeterince gelişmemiş olduğundan genel olarak bir abartma hissi kabarır. kağıda dökülen, bullet'lar ile bezenen işler çok daha az korkutucudur, mücadele edilebilir. daha çok yazalım, kaleme kağıda dokunalım..
  • ornegin:

- adina hutbe okut. (once kendine afillisinden uc bes unvan bul)
    - iyisinden para bastir.
    - yenicerilere culus bahsisi dagitmayi unutma. (sakin!)
    - senden sonra sehre varan kardesleri hicbir sey yokmus gibi karsila, sonra bogdurursun.
    - emmoglunu bir cuvala koyup denize attir.
    - pederin haremi dagitmadan once icinden iyileri sec ayir.
    - yeni harem icin hazirliklara basla.
    - sadrazamin sol tasagini kestir (yoksa haremagasinin miydi. lalaya bi sormali)
    - ekumenikligini ilan et. (yoksa reddet miydi. en iyisi bunu da lalaya sor)
    - guzelinden bi kaftan diktir.
    - tahti kaidene gore ayarlatmayi unutma.
    - kolagasindan kol boregi, subasindan su boregi iste.
    - tez zamanda sefere cik (yanina sefer tası almayi unutma) -bi daha dusun-
  • sankıncalıdır. abartılırsa bağımlılık yapabilir. ilk başta zayıf hafızam sebebiyle unutmamam gereken önemli işleri yazmakla başlamıştı maceram. sonra gittikçe bağlandım, haftalık liste oluşturmaya başladım, ardından günlük liste uygulamasına geçtim. baktım ki kabarıyor, kategorize etmeye başladım, kişisel , iş, ev, okul, kültürel, sosyal, derken.. listesiz yaşayamaz hale geldim. en büyük hazzımsa o listede hallettiğim maddelerin üzerini çizmek. öyle ki geçen gün listede yazmadığı halde hallettiğim bir işi yazıp üzerini çizdim. deliriyorum muntazaman.
  • viyana'da operaya git
    kızıldeniz'de yunuslarla yüz
    kızılmeydan'da yeni yılı kutla
    ...
    gibi daha çok iş var ya..
  • - yapılacaklar listesini düzenle; tüm yapılacaklar listelerini tek bir listede topla.
    - odayı düzenle.

bu maddeleri yapıp da üstünü bir daha hiç ihtiyaç duymamacasına çizebildiğim zaman daha farklı bir insan olacağım; gönülden inanıyorum.
  • iyice mallar için bunu sizin için yapan bir saat vardı. bi gece atv ya da o tarz bir kanalda mamul satışı sırasında denk gelmiştim. konuşuyorsun saate sonra dinliyorsun. "özle günlerinizi unutmayın" diyordu kadın. bi adam çıkıp "cenifır'ın doğumgünü" diyodu kaydediyodu saate, sonra dinliyodu. hooop doğumgünü pastası ve şarap sekansı. "alışveriş listenizi unutmayın" diyordu kadın. bi kadın telefonda adama söylüyodu listeyi "ketçap, mayonez, salça" diye, karşıdaki adam da saati telefona tutyordu kaydediyordu. hooop market sekansı. oarada dinliyordu adam "ketçap, mayonez, salça" diye, ben sonuna kadar izliyodum. bugüne kadar yapacaklarımı unuttum onlar yüzünden psikolojim bozuldu. dava açacam tüm imkanlarımı kullanarak
  • yapmayı umduğum kendime nasihatların oluşturduğu liste.

- ankara’ya dönüş yok işte, artık istanbul’a alışılacak.
    - köprüden servisle geçerken, uyunmayacak, boğaza bakılacak.
    - üzülüyorsan içinde saklanmayacak, kimle sorunun varsa çözülecek.
    - tek başına yaşamaya alışılacak ama ileride bigün çift olmaya karar verdiğinde zorlanılmayacak.
    - kalbin sözü dinlenecek ama beyinin söyledikleri de es geçilmeyecek.
    - herkese güvenilmeyecek.
    - ilk önce düşünüp, sonra konuşulacak.
    - emeğinin karşılığını alamasan da bazen, üzülmeyip çalışmaya devam edilecek.
    - sevdiğin insanla görüşülecek, sırf biriyle görüşmek için kimseyle görüşülmeyecek.
    - düşündüğünden, kimse uğruna vazgeçilmeyecek. (seni sen yapan düşünceler zaten)
    - hata hep kendinde aranmayacak.
    - bol bol gülünecek, sana baktıklarında gözlerinin içi gülüyor denecek.
    - aram bozulmasın diye sineye çekilmeyecek.
    - hayallerden vazgeçilmeyecek.
    - mutlu olmak için neden aranılmayacak.
    - kaybetmek istemiyorsan vazgeçilmeyecek, sonuna kadar savaşılacak.
    - eskilerle yaşanmadığı öğrenilecek, ona göre davranılacak.
    - eğer biri hayatına girmek için senden şans istiyorsa, o şans verilecek.
    - hayatın üç günlük olduğu bilinip ona göre yaşanılacak.

bunları yapabilmek için yarın olsun başlarım diye beklenmeyecek, hemen başlanacak.
  • ornekle;

- kostumu kuru temizlemeciden al, ona bir mazeret uydur.
    - vezuv yerli yerinde duruyormu kontrol et.
    - dunyaya dogru gelen goktasi var mi bir bak.
    - gazete icin bir makale konusu bul, maasini hak et.
    - lois e vermek uzere tropiklerde cicek ara.
    - lex luthor neler yapiyor kontrol et ( bu gunlerde hic ses yok, killandim)
    - kurtardigin kadinlarin ic camasirlarina bakma takintindan vaz gec, sana hic yakismiyor
    - ....
    -
    -
    - ....
    - ve su lanet olasi kriptonite bagisiklik kazanmak icin bir yol bul artik, ayip oluyor.
hesabın var mı? giriş yap