şükela:  tümü | bugün
  • kariyer siteleri aracılığıyla verilen ilanlara yapılan başvuruların hiç birine dönüş yapılmamasıdır. sonra girer bakarsınız ilana, ilan firma tarafından askıya alındı, pozisyon iptal edildi gibi nedenlerle ilanın kaldırılmasıdır. hani ekonomi cohh iyiydi, o zaman neden bizi kimse aramıyor.
  • bu olayın tamamiyle reklam amaçlı olduğunu düşünenlerdenim.bir markayı yalandan işçi arıyor gözüyle sitelerine koyuyorlar ama ne arayan oluyor ne soran.

kendimden örnek vereyim:
    özellikle televizyon sektöründe tam benlik dediğim en az 30 işten otomatik mesaj bile almadım.

şimdi ben ne yapayım? iş verene mi söveyim yoksa o işi sürekli güncel tutan kariyer sitelerine mi?
  • daha once olumsuz da olsa mulakata cagiriyorlardi. uzun zamandir o kadar basvuru yapmama ragmen beni de ne arayan var ne soran. zaten issizlik zor bir de boyle olunca insan iyice umutsuzlaniyor.
  • artık bir çok işveren tarafından canı sıkıldıkça güzel kızlara bakıp face-instag vs eklemek için platform olmuş bu kariyer siteleri!
  • 80 milyar- milyon tane ayni ozellikte ki kisiden basvuru gelince cevap vermek de zor oluyor tabi.
  • erkek arkadaşıma 8 aydır iş arıyoruz, şimdiye kadar 50'den fazla görüşmeye gitti, görüşmeler çok güzel geçtiği halde hiç bir firmadan olumlu / olumsuz geri dönüş alamadı. gittiği yerler de çağrı merkezleri. öyle çok büyük bir kriterleri olmuyor haliyle.

bir insanı firma olarak görüşmeye çağırıyorsun, sana gelmek için zaman ayırarak ve çalışmadığı halde yol masrafları vb ödeyerek geliyor ve sen firma olarak kısacık olumlu / olumsuz bir mail atmaktan bile acizsin. ne büyük saygısızlık. firmaların artık ilan vermekteki amaçlarını anlayamıyorum.

bir insan belirlediğin kriterlere uymayabilir, işe uygun olmadığını düşünebilirsin. kimse kimseyi işe almak zorunda da değil, fakat insanları beklentiye sokup da 2 satır bilgilendirme maili bile atamıyorsan bu saygısızlıktır.

böyle düzene nalet olsun.
    ne dolmuşum arkadaş.
  • nedeni türkiyede en fazla bolluk eğitimli! ınsan sayisi olmasidir.lisans mezunu sudur budur derken hakikaten usta,kalfadan cok bu memlekette muhendis var,nerdeyse dava sayisindan cok avukat,savci var.ögrenci sayisindan cok ögretmen var yada olacak yakinda.tekrar tekrar söyluyorum heryere üniversite açma herkesi lise mezunu yapma ne kadar lise mezunu varsa o kadar üniversite kontenjanimiz var tarzi egitim sistemi ülkenin gencligini mahvetmistir.önlemini simdi alsalar 10 seneye ancak sonuclari alinir.köye gidin tarim hayvancilik yapin,sehirde yasiyorsaniz semtinizde en boktan yapilan isi gozlemleyip kesfedin ve dogru dürüst yapin farkiniz anlasilsin.
  • aynen öyle ancak avm de ki mağazalardan dönüş alıyoruz ala ala. onlara bile neredeyse günde yüzlerce başvuru oluyor. bu kadar üniversite mezunu olunca ülke de işletmelerde çaycıyı bile üniversite mezunu, ingilizce bilen arıyor.
  • bir insan kaynakları uzmanı olarak doğru bulduğum uygulama.

arkadaşım o bahsettigin siteden ana saha operatörü ilanı veriyorum. hukuk mezunu da başvuruyor, telefon santralinde operatörluk yapma umudu taşıyan da başvuruyor, ingilizce öğretmeni de başvuruyor. ilanlara başvuru sayısı neredeyse 5k kişi oluyor. benim işim gücüm yok nereye başvurduğunu bilmeyen, başvurduğu ilanın iş tanımını bile okumayan adama cevap mı göndereceğim. geçiniz.

çağırıp görüşme yaptığı adaya olumlu veya olumsuz geri dönmeyen meslektaşımın alnına koyayım, o ayrı bir mevzu.