• kariyer siteleri aracılığıyla verilen ilanlara yapılan başvuruların hiç birine dönüş yapılmamasıdır. sonra girer bakarsınız ilana, ilan firma tarafından askıya alındı, pozisyon iptal edildi gibi nedenlerle ilanın kaldırılmasıdır. hani ekonomi cohh iyiydi, o zaman neden bizi kimse aramıyor.
  • bu olayın tamamiyle reklam amaçlı olduğunu düşünenlerdenim.bir markayı yalandan işçi arıyor gözüyle sitelerine koyuyorlar ama ne arayan oluyor ne soran.

kendimden örnek vereyim:
    özellikle televizyon sektöründe tam benlik dediğim en az 30 işten otomatik mesaj bile almadım.

şimdi ben ne yapayım? iş verene mi söveyim yoksa o işi sürekli güncel tutan kariyer sitelerine mi?
  • daha once olumsuz da olsa mulakata cagiriyorlardi. uzun zamandir o kadar basvuru yapmama ragmen beni de ne arayan var ne soran. zaten issizlik zor bir de boyle olunca insan iyice umutsuzlaniyor.
  • ilanların geneline bakarsanız +500 gündür aktiftir.. +1000 gündür açık olan ilan gördü bu gözler.. 3 yıldır açık ilan aq, 3 yılda uygun aday bulamıyorlarsa ya çıtayı çok yüksek tutuyorlar ya öylesine açtılar, yada uygun birini buldular kapatmayı unuttular.. ülkedeki tipik insan kaynaklarının işlemesine bir örnek..
  • bundan 8-9 yıl önce ben yeni mezun olduğumda da durum aynıydı. bir kaç başvuru yaptım o zamanki hevesle. iyi sayılabilecek 1-2 yerden aradılar. biri güya daha sonra arayıp görüşmeye çağıracaktı, (eczacıbaşı) aramadılar tabii. diğeri de tanınmış büyük bir mobilya firması, görüşmeye çağırdı, gittim, taa bilmemnereye, sizinle görüşecek kişi şu an burada değil dediler biz sizi tekrar arayacağız dediler. bana gün saat verip sonra gittiğimde, dalga geçer gibi şimdi git sonra gel dediler kısacası. uyuz oldum ben de. neyse sonra yine aradı bunlar, şu gün gelin diye o gün gelemem işim var, şu gün olsa olur mu dedim ok biz size tekrar dönelim o zaman deyip bir daha da aramadılar. sanıyorlar ki, ben onlara muhtacım, köpek gibi gel dediklerinde gelicem, git dediklerinde gidicem, tekrar gel dediklerinde koşarak gelicem. ondan sonra hiç girmedim o sitelere bir daha. işe de girmedim, kimsenin maaşlı çalışanı olmadım. iyi yaptım. memnunum. şans eseri bu sisteme hastiri çekme lüksüm vardı, onu kullandım.

zaten adam gibi maaş verdikleri de yok. ama asıl sorun azıcık maaşa bile gerçekten ihtiyacı olan insanlar o kadar çok ki, bu insanlar piyasayı aşağı çekiyor. hep senden daha az paraya çalışacak insan var bol miktarda. üniversite mezunu olmak değerli bir şey değil artık. o günler çoooook gerilerde kalmış. firmalar da bakıyorlar çalışacak insan sürüsü uçsuz bucaksız, her yer yeni mezun kaynıyor, umursamıyorlar tabii. it gibi muamele ediyorlar. işin tuhaf tarafı, herkes bunu normal kabul ediyor. bende buna tahammül edebilecek bir asap, bünye kapasitesi olmadığından hiç bulaşmadım. boşuna demiyorlar allah muhtaç etmesin diye. hakikaten bu insanların işi çok zor.

maaşların miktarı, türk lirasının alım gücünün zayıflığına bakınca gülünç miktarlar. 2000,3000,4000tl'ye çalışılır mı be her gün erkenden kalkıp? gezmeden, tozmadan, giyime kuşama para harcamadan, sırf oturduğun yerde 1 haftada uçup gidiyor 2000 tl dediğin. çikolata, cips, bisküvi, şampuan, deterjan, tuvalet kağıdı, salça, pul biber, süt vs gibi sıradan ürünlerden oluşan basit bir market alışverişi 300 tl civarı tutuyor. bu insanlar birikim yapacak da, yatırım yapacak da, hayatını kuracak. peh! olacak iş değil. 30 yaşında, üniversite mezunu tanıdığım, çalışıyor o şekilde. 3000tl'ye yakın bir maaş alıyor, 6-7 yıllık tecrübesi var. ayın büyük kısmını parasız geçiriyor. evden harçlık alarak idare ediyor. bu çocuk bir düzen kuracak da, evlenecek de bilmem ne hey yavrum hey imkansız.

o yüzden stir edin dönmezlerse de dönmesinler. siz de başvurmayın zaten. bir faydaları yok zira. sizi lütfedip işe almakla sizi onurlandırmış olmuyorlar. ama öyleymiş gibi davranmaları da işin ironik kısmı. gidin pazarda limon satın bin kat iyi. bu ülkenin bakkalı, pazarcısı, simitçisi, hatta dilencisi bile, üniversite mezunlarından daha güzel para kazanabiliyor.
  • son dönemde yaptığım qualificationlarımın altında ve üstündeki hiçbir ilan için geri dönüş alamadım. eskiden de alamıyordum ancak en azından bir kaç kez telefonum çalıyordu. evden çalışmaya başlamamdan 8 ay sonra herkes beni dışlamış gibi hissettirmekte. kendimi yetersiz hissetmeme neden olan durum.
  • en güzeli açıklama kısmına yazacaksın "sigorta istemem, 1000 lira da bana yeter" hemen işe alır çakal, şerefsizler.
  • nedeni türkiyede en fazla bolluk eğitimli! ınsan sayisi olmasidir.lisans mezunu sudur budur derken hakikaten usta,kalfadan cok bu memlekette muhendis var,nerdeyse dava sayisindan cok avukat,savci var.ögrenci sayisindan cok ögretmen var yada olacak yakinda.tekrar tekrar söyluyorum heryere üniversite açma herkesi lise mezunu yapma ne kadar lise mezunu varsa o kadar üniversite kontenjanimiz var tarzi egitim sistemi ülkenin gencligini mahvetmistir.önlemini simdi alsalar 10 seneye ancak sonuclari alinir.köye gidin tarim hayvancilik yapin,sehirde yasiyorsaniz semtinizde en boktan yapilan isi gozlemleyip kesfedin ve dogru dürüst yapin farkiniz anlasilsin.
  • dönmüyorlar efendim. geçen bir arkadaşım çağrı merkezine başvurdu yetersizsin dediler. ingilizce bile yetmiyor artık. dönenlerde fazla bi istekli, bilgilendirme mesajı ve aradıkları yetmiyormus gibi iş veren bey bizzat whatsapptan yazıyor bak hele bak.
hesabın var mı? giriş yap