şükela:  tümü | bugün
 • iyiliğin değerini düşürür mü? edilen lafa göre, bence evet.

  diyelim ki sevdiğiniz bir insanın zor zamanlarında yanında oluyorsunuz, ona gereken ilgiyi ve şefkati gösteriyorsunuz.. sonra gün geliyor patlayıp çatlıyorsunuz, karşılık beklemeden yaptığınıza inandırdığınız iyilikleri karşınızdakinin yüzüne çarpıyorsunuz. "zaten o zamanlarda da şöyleydin, böyleydin, yoruldum, bıktım, sıkıldım" gibi ibareler kullanıyorsunuz. şimdi n'oldu biliyor musunuz, yaptığınız bütün iyilikler katlanarak can acıtan birer bıçağa dönüştüler, karşınızdakine saplanıverdiler! bir iyilik yaptığınız zaman, yaptığınız iyiliği unutun. yanınıza taşımayın ve karşınızdakinin de omuzlarına yüklemeyin. zaten karşıdaki insan bunu unutmaz. sizi hep ayrı bir yere koyar ve hamurunda vefasızlık yoksa bunu hep hatırlar. hatta anlatmadan duramıyorsanız da;"iyilik yapın suya anlatın". bunu şimdi uydurdum. atasözü kabul edilecek laflar sarf ediyorum, bu iyiliğimi de unutmayınashdgds.
 • maddi konularda da sıkça yapılıyor. "oraya bağış yaptım, buraya hayır işine giriştim, şuraya bin ağaç diktirdim, on kadını aynı anda orgazma ulaştırdım.." falan. insanın "iyi bok" diyesi geliyor. halbuki big fish'deki baba tadında yaşasa herkes.. biraz uç bir örnek olacak ama bi' düşünsene; cenazene bin kişi geliyor, kimse birbirini tanımıyor. okuttuğun çocuklar gelmiş, orda tanışıyorlar. kendilerinden başka insanların varlığına şaşırıyorlar..

  öbür yanda hayır kurumlarından gelenler var. zamanında yardımda bulunduğun, birbirinden alakasız bir sürü de aile gelmiş. kendi ailen bile orada öğreniyor bütün bunları, hayatın boyunca neler yaptığını.. gerçek sevgi ve hayır adına yapılan işlerin gerçekliğini kanıtlar cinsten bir tablo değil mi bu? peki sıkça gördüğüm şey ne: bkz: bu entrydeki 2. cümle.
 • (bkz: sponsorluk)
 • (bkz: takaza)
 • (bkz: benim sayemde)
 • iyiliği bile göstermelik olanların en ufak fırsatta bunu dile getirme çabasıdır.
  bir insandan ışık hızıyla soğumak için yeterli sebeptir.