şükela:  tümü | bugün
 • dünyadaki en erdemli davranışlardan biridir. yapmak için mangal gibi yüreğe sahip olmanız gerekir. size kazık atan kişiye kontra olarak iyilik yaptığınızda, onun kendinden aşırı derecede utanmasına sebep olursunuz. yaşattığınız bu duygu onu tekme tokat dayak yemekten daha beter eder.
 • çok beğendiğim bir davranıştır. herkesin, en azından etrafımdaki herkesin uygulamasını isterim. ben hepinize kötülük yapayım siz de bana utanayım diye iyilikle karşılık verin ve yaşasın kötülük!
 • dünyada bir kişiye verilecek en güzel derstir. bir nevi hayat ayarıdır.

  bu acaba sana tokat atana diğer yanağını uzatacaksın ile aynı manaya mı gelir bilemedim şimdi. kederlendim.
 • bazı durumlarda aydınlığa götüren yolda ilerlemek için karanlıkta saklanmak gerekir. iste bu anlarda kötülüğe karsı iyilikle yanıt vermek abestir bence. çünkü karanlık, aslında ışığın yoklugudur. her ne kadar iyi-kötü kavramlarının insan üretimi, subjektif ve salt soyut düşünsel kavramlar olduğunu düşünsem de, kötülüğe iyilikle karşılık vermek yapılan hareketin anlamının karsi tarafça kavranamaması ve dolayısıyla etkisiz kalması sonucuna gider. hiçbir şey yapmamak dahi daha etkili olabilir.

  özet geç dersen, uzattiğın diğer yanağına da tokat atılmasından başka bir seye yaramaz.
 • diğerkam ahlakı gelişkin insanların davranış biçimi.
 • nefsini yenmiş, aydınlanmış, aşmış insan davranışı. öyle sokaktaki her adamdan beklenecek şey değil.
 • teoride iyi de pratikte zor olan şey, neyin iyilik neyin kötülük olduğu bu kadar değişkenken. hem her davranışın karşılığı olmaz ki, ancak şöyle bi örnek olabilir, adam "senin ebeni zikerim" der, sen de "yav ne güzel insansan sen, agzından bal damlıyi" dersin. ama her kötü diye nitelendirdiğimiz davranış böyle karşılık verilebilecek bir davranış değil ki.
 • kötü şeyler olmuştur.kötülükler görmüşsünüzdür sevdiklerinizden. güveninizi yıkmış sizi paramparça etmiş insanlarla örülü bir duvarın önünde durmuş ağlamış dualar etmişsinizdir.dualar için aradığınız tanrıya o an ulaşılamamıştır.dilediğiniz hiçbirşey gerçekleşmemiştir.çaresizce o duvarı orada bırakıp uzak ufuklara yürümüşsünüzdür bir zaman sonrada. o duvarın gölgesi gitmiştir artık yürüdüğünüz bu yolda özgürce koşmamanız için hiçbir neden yoktur. arkada kalmıştır herşey. mutlusunuzdur.ilk defa çocuklar gibi kırlarda koşarsınız güneş ışığını ilk defa bu kadar iliklerinizde hissetmişsinizdir. oyun arkadaşıda bulmuşsunuzdur üstelik .en sevdiği oyuncakları sizinle paylaşmış o gözyaşlı gözlerinizi öpüp tüm tuz tanelerini almıştır buğulu gözlerinizden. dualarınızın kabul olmadığına sevinmişsinizdir. ve anlamışsınızdır ki sizin için en doğrusu tanrının sizi o an için görmeyişidir. iyiki de görmemiş duymamıştır tanrı sizi.

  seneler geçmiştir.bir an bir tozbulutu gelir.öksürük içinde kalırsınız. o kötülük duvarı çatlamış içinden karanlık çirkinlik çıkmıştır. tozları gelmiştir ağzınıza .eskiden olsa o duvarı tekmelemek isterdiniz halbuki.üzerinde tepinip can yakmak isterdiniz belkide.yada en kötüsü kara büyülere aldanıp duvarı örmeye çalışırdınız elleriniz kanaya kanaya.

  ama artık o güneşli kırlarda olmak oyun arkadaşınızla oyun oynamak içinizdeki tüm kötülükleri almıştır birkere. değişmişsinizdir. büyümüşsünüzdür ama hayatı ciddiye alan bir insan gibi değil masum küçük bir çocuk olmuşsunuzdur büyüdükçe.
  intikam alma şansınız varken şimdi kozlar tamda sizin elinize geçmişken elinizin tersiyle itersiniz şeytanla oturulan anlaşmaya ait kağıtları.ve dersinizki;

  'ben değiştim. seni üzmek istemiyorum .biz eskisi gibi olamayız ,ben oyun arkadaşımı seçiyorum. şimdi git hadi boşluklarını dolduracağın başka bir bulmacaya .ben gerçekten çözüldüm aşka .mutluyum huzurluyum.hiç bu kadar hissetmemiştim güneşi. hiç bu kadar huzurluca nefes almamıştım senin yanında. umarım sende birgün kötülük oyunları yerine mutluluk oyunlarını seçersin .ve umarım mutlu olabileceğin oyun arkadaşınla koşarsın o güzel kırlarda. şimdi sana veda ediyorum sonsuza dek. tozlu duvarlarınıda al ve git şimdi hiç bir hesabımız kalmadı. senin vicdan azabını azad ediyorum.rahatça ölebilirsin .

  ben mutlu nefes alıyorum.'
 • ne yapılan kötülüğü ne de kötülüğü yapanı takmadığınızı gösteren durumdur. her insan bu kadar umursuz olmaz, onun için böylesi umursuz insanlara kötülük yapmanın hiç bir zevki yoktur. aman ha.