şükela:  tümü | bugün
 • bugune kadar denk gelmedigim tanimdir maalesef.

  bu yasima kadar okudugum, isittigim tum ogretmen sozcugu tanimlari hep iyi cagrisimlar yapan, aslinda "olmasi gerekeni" belirten tanimlardi.

  biz neden her zaman bir nesneyi, bir varligi tanimlarken olani degil de olmasi gerekeni dusunuruz, bu apayri bir tartisma konusu ama bir ornek vererek yukaridaki dusuncemi acikliga kavusturma niyetindeyim.

  mesela taksici kimdir? taksici ne yapar?

  aslinda "musterisini ozel bir sekilde a noktasindan b noktasina belli bir para karsiliginda guven icinde ulastiran kisi taksicidir" deriz. diyebilir miyiz gercekten? taksici gercekten bunu yapan kisi midir? yoksa turistin a. koyan, atatürk havalimani patlamasinda taksimetre acmam su kadar para ver, diyen, aracina binen kadini ormana goturup tecavuz eden, aracta unutulan cantayi, telefonu araklayan kisi midir?

  neyse, cok uzatmadan ogretmen tanimina geceyim.

  bence ogretmen, insanin gelecekte olabilecegi kisiyi olduren insandir.

  olmasi gereken tanimlarin hepsi, o sadece kendi meslegini kutsal goren, kasabini pilotunu doktorunu memurunu soforunu tezgahtarini hice sayan, 15 yil icinde 621 cocuga tecavuz eden ogretmenlerin olsun.
 • " teachers who love teachıng, teach chıldren to love learnıng "demiş bir büyüğümüz
 • (bkz: mustafa kemal atatürk)
  tanımını devrimleriyle bizzat yapmıştır.
 • sanırım ölü ozanlar derneği'nde robin williams'ın hayat verdiği edebiyat öğretmeni "john" yapılmış en iyi öğretmen tanımının karşılığıdır.
 • school of rock filmi izlenirse ütopik olmayan bir öğretmen tanımı görülebilir.