şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: altta arkadaşlar yazmışlar, kur artışından dolayı oluşan absürd durummuş.

  kktc'ye denizden su ileten boru hattıdır. duvar gazetesindeki haberi aynen paylaşıyorum:

  --- spoiler ---

  cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın 'asrın projesi' dediği kktc'ye denizden su iletim hattında boru patladı. onarım ihalesi için yine limak, kalyon, kolin'in olduğu firmalarla pazarlık yapıldı. ve hattı 630 milyon tl'ye inşa etmiş kalyon inşaat, tamir için 483.8 milyon tl teklif verdi.
  --- spoiler ---

  kaynak
 • hortumun kalitelisi döşedikleri.
 • proje tam ne zaman başladı ne zaman bitti bilmiyorum hızlıca bakınınca 2011-2012 yıllarında projenin başlama haberleri 2015 te ise bittiğine dair haberler var bu durumda
  2011-2012 yıllarında dolar 1,8 lira imiş (vay be )
  2015 te ise 2,9
  şu an 6,7

  yani proje 350 milyon dolara yapılmış ve sadece 70 milyon dolara onarılıyor , eğer dolar kuru biraz daha tırmanırsa bi sonraki aksaklık projenin yapım maliyetinden fazla bile olur
 • tas catlasa bitiminden uc-dort sene sonra patlayan boru... superkulade iş...
 • ülkedeki enflasyonun gerçek resmi olan durum. 80'lerde bu çok olağandı. 50 milyona bir ev alan mesela iki sene ya da 3 sene sonra taşınacak diyelim içine iki tane dolabı yine 50 milyona alırdı. bu durumun özeti. diğer konu yani bu ihalelerin hep aynı şirketlere gitmesi ise insanı çileden çıkartan bir gerçeklik.
 • normaldir. biz 50.000 btu 300 adet kaset tipi klima aldık binamızı yaparken tanesi 5 bin liradan almışız. şu anki fiyatı 13 bin lira. artık tamiri 5 bin lira bunların.
 • kalyon inşaat tarafından 630 milyon tl'ye kktc'ye yapılan su iletim hattının patlayan borusunun tamiri için yine kalyon şirketine 480 milyonluk ihale verilmesi olayı. yani önce beceremediler sonra beceremedikleri şey için tekrar ihale açtılar. su iletim hattının görünen masrafı şimdilik 1.1 milyar lira.

  link
 • güzel tokatlama. şirketler tek tek t.c'yi tokatlıyor süper bir şey. bu paraların en az yarısı malum şahsın yurtdışındaki banka hesaplarına gitmiyorsa ben de bir şey bilmiyorum.
 • limak, kolin ve kalyon inşaatın emperyalist işgal devletleri tarafından ülkeye atanan kayyum koalisyonu gibi davranması olayıdır. işgal altında olsak ve işgalciler ekonomik açıdan "türkiye cumhuriyeti devletinin iflahını nasıl keseriz, vatandaşın a..na nasıl koyabiliriz" diye düşünse ancak böyle bir şey yapardı.

  koskoca ülke, 85 milyon vatandaş olarak tek varoluş amacımız akpnin yandaş müteahhitlerini zengin etmek haline geldi.

  (bkz: limak-kolin-cengiz-mapa-kalyon ortak girişim grubu)

  ordunun başı olan genelkurmay başkanı, 'silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçuyla fettullahçı çete tarafından yargılandı bu ülkede.

  gün gelip devran dönünce, demokrasi yeniden inşa edilip 'limak-kolin-cengiz-mapa-kalyon müteahhit yapılanması' terör örgütü kapsamında cümleten yargılandığınız, inim inim inlediğiniz günleri görmek dileğiyle.
 • dünyanın evet 'dünyanın' en büyük 5 toplu ihalesini alan şirketler yada işgal kuvvetleri. bu milletin anasını,,, diyen firma sahipleri, başlarında kendileri gibi biri, kervan yürür durur.