şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birçok seyi içerir. kısaca üretimde verimlilik artışının sağlanması, verginin tabana yayılarak dolaylı vergilerin oranının azaltılması, tarımsal desteklerin popülizmden arındırılması, sosyal güvenlik kurumlarının devletten destek almadan kendi içerisinde finansmanının sağlanması, kamu kesiminin borç yükünün net olarak azaltılması sayılabilir*
 • ekmeğini genel de yapanın yiyemedigi uzun vadeli cozumlerdir.

  (bkz: kemal derviş)
 • savunanların bile ne olduğunu bilmediği, aslında ekonominin neo liberal yörüngeye oturmasını savunan yavşak ekonomistlerin savı.

  -sayın yavşak, türkiye ekonomisindeki sorun nedir?
  -yapısal reformların yapılmaması.
  -peki sizce ne yapılmalı?
  -yapısal reformlar yapılmalı.
  -yani?
  -yani nasıl desem, mesela asgari ücret kaldırılsın. iş yaşamına daha esnek kurallar getirilsin (tercümesi; patron istediği an çalışanını kovabilmeli).

  bu tayfa bir ara kit'lerin özelleştirilmesine takmıştı. kit'ler özelleştirilince ekonomi şahlanacaktı.
  olmadı.

  "devlet kumaş üretir miymiş!"

  vatandaşın ihtiyacı varsa yapar. gerekirse liberaller için dildo da üretir.
 • aslında şöyle. *
 • "çalışanın ebesinin sikilmesi"nin, politically correct söylenişidir.

  üretimde verimlilik artışının sağlanması : daha az paraya daha çok iş
  verginin tabana yayılarak dolaylı vergilerin oranının azaltılması : daha çok vergi
  tarımsal desteklerin popülizmden arındırılması : çiftçiye no destek
  sosyal güvenlik kurumlarının devletten destek almadan ... : ssk'ya no sübvansiyon
  kamu kesiminin borç yükünün azaltılması : daha çok vergi

  bu sayılanların yapıyla ne alakası var, neyin yapısı, reform neresinde, hep meçhul. sözcüklere ya da tamlamaya kapılıp da enteresan, bilimsel, bilinmeyen, yeni, özgün bir şey sanmayın yani. yok, başka hiçbir yan, ön, arka, öte, gizli anlamı yok. istediğiniz ekonomiste sorun. safi yalan, safi algı yönetimi, safi kandırma, safi dolan...

  bu lafı ne zaman duysanız, söyleyenin adını ve çehresini hafızanızın orospu çocuğu seksiyonuna kaydedebilirsiniz.

  yüzde bir bile yanılmayacağınızı göreceksiniz.
 • yapısal reform bir sistemin daha verimli çalışabilmesi ve şoklara daha dayanıklı hale getirilebilmesi için o sistemin yeniden yapılandırılması olarak tanımlanabilir. bunun içinde başlıca ekonomik reformlar büyümenin ithalata bağımlı yapıdan kurtarılması, bütçe gelirlerinin konjonktürel etkilerden mümkün olduğunca arındırılması, sosyal güvenlik ve sağlık reformunun yapılması, enerji faturasının azaltılması için gerekli tasarruf önlemlerinin alınması ve sektörel reformlardır.
 • ekonomistlerin genelinin ve mevcut tc iktidarının uzun yılların ekonomi bakanlarından mehmet şimşek'in temcit pilavı gibi tekrarladığı ''şehir efsanesi''dir.

  aha, bugün moody's not indirimi sonrası da söylenmiş.
 • yapısal reformlarla ilgili eğitim alanında yapılacaklara ilişkin bir diyalogda;

  adam diyor;
  "eğitimde model arıyoruz, halbuki elimizde izmir fen lisesi var. öğretmen yapısına bakalım, ele alıp inceleyip her ilde çoğaltmaya çalışalım, benzeri fen liseleri açalım."

  öteki tez olarak diyor;
  "yapılıyor zaten, bak okullar tam güne geçiriliyor .......?"

  velhasıl herkesin yapısı farklı olduğundan orta yol bulmanın zor olacağı reformlardır. orta yoldan kastım aklın ve bilimin ışığıdır efendim.
 • kishore mahbubani'ye göre yapısal reformlar :

  batı bilgeliğinin 7 temeli imiş.

  1- serbest pazar ekonomisi,
  2- bilim ve teknoloji,
  3- meritokrasi (liyakat)
  4- barış kültürü
  5- pragmatiklik
  6- hukukun üstünlüğü
  7- eğitim.

  bu yedi maddeden koşarak uzaklaştığımızın ve varacağımız yerin elbette farkındasınızdır. neticede bir singapore olmayacağımız kesin gibi.

  --- spoiler ---

  moreover, the model offered by singapore is not one based on economic growth alone, but also on human development. ıt is the only asian country to be ranked among the top ten on the un human development ındex. as mahbubani notes, the city-state has achieved these outcomes by applying “the seven pillars of western wisdom namely: free market economics, science and technology, meritocracy, pragmatism, a culture of peace, the rule of law, and education. now that other asian countries are following singapore in implementing these pillars of western wisdom, it is not surprising that more and more asian countries are succeeding.
  --- spoiler ---

  ek okuma : https://lean.org.tr/…in-degerleriyle-yukselen-dogu/

  kitap : (bkz: http://www.kitapsihirbazi.com/…ti-ve-tek-dunyacilik)

  kitap 2 : can asians think? (asyalılar düşünebilir mi?) türkçeye çevrilmiş fakat ben linkini bulamadım. (bkz: https://ismirajiani.files.wordpress.com/…-think.pdf) ingilizce.

  --- spoiler ---

  ancak mahbubani’nin tam bu noktada altını çizdiği dikkat çekici bir husus daha var: “asya serbest piyasa ekonomisine batı’dan daha çok inanır hale geldi. eğer bu trend böyle sürer, bugüne kadar serbest ticaretin en büyük savunucusu olan abd serbest piyasa ekonomisinden uzaklaşır ve asya ülkeleri birbiriyle çok daha etkileşim halinde iş yapmaya başlarsa o zaman gücün tamamen doğu’ya kaydığına tanık olacağız.”
  --- spoiler ---

  taa 2008 de söylemiş. bunun ardından bu haberi okuyunuz. akıl işte böyle birşey : (bkz: http://diplomatikgozlem.com/…l-ekonomiye-tam-destek)