• 20.yy. felsefesinin anasını bellemiş olan mahşerin dört atlısından biri, malum quartetin yaylıcıbaşısı saussure beyin sayesinde kaale alınmış olan yapısalcılık, sonradan batı marksistlerini yani nam-ı diğer frankfurt okulu'nda yatıp kalkanları hayli uğraştırmıştır..

  başka alanlardan ziyade dilbilimin mihenk taşı olmuştur yapısalcılık, ve o taş da yerinden oynayacak gibi değildir halihazırda; -maazallah otursun oturduğu yerde zaar..

  bu tefekkürün dibinden post-yapısalcılık da türemiştir; yapıbozumcuların işi zordur vesselam..
 • levi strauss'un mutfak ücgeni

  materyalin durumu

  l normal
  l
  l kültür ------------------------- doga
  l
  l................ham
  l................ /\
  l............... /..\
  l.............. /....\
  l............. /......\
  l............ /........\
  l .........pismis cig
  l
  l dönüstürülmüs

  yapisalcilik ikili karsitliktir: kültür/doga , dönüstürülmüs/normal

  yapisalcilik konvansiyoneldir: pisirmek doga ve kültür arasinda dönüstürücüdür

  yapisalcilik izomorfiktir: cig yiyecek, ham yiyecek, pismis yiyecekte vardir. ama bunlarin birbirlerine donusme yetiside vardir

  yapisalcilik insani uykusuz birakir
 • çınarcık ve havalisi müteahhitlerinin cumartesi-pazar günleri okey oynayıp digitürk izlemek için kurdukları dernek ve lokale kaynaklık eden kavram. çınarcık ve havalisi yapısalcılar derneği lokalidir tam adı. rakip mütehaahhitlerin derneği ise postyapısalcılar derneği şeklinde kurulup gizli gizli kumar oynatma opsiyonunu da eklemiştir.
 • "yapilarin algilanmasi ve tasvir edilmesiyle iliskili olan dunya ile ilgili bir dusunus seklidir. yapisalcilar her hangi bir durumda ortaya cikan her ogeye ait unsurun kendiliginden bir anlami olmadigini, bu ogelerin ancak diger unsurlarla birlestirildiginde bir anlam ifade edecegini ileri surduler. herhangi bir varliga ait butuncul anlam, soz konusu varligin bicimini olusturan parcalarin yapisiyla karsilikli etkilesime sokulmadikca algilanamaz. yapisalcilar beseri faaliyetlerin tamaminin belirli yapilardan olustuguna, ozlerden veya dogalliklardan meydana gelmedigine inandilar. kisaca ozetlersek, onemli olan organizasyon sistemidir. yapinin icindeki secmeye dayali kaliplardan soz edilmektedir. bu formullestirilirse, anlatici aksiyonlarinda gecen ve birilerinin bicakla bezelye yiyemeyecegi gibi herhangi bir faaliyet farklilik sistemi icinde yer alir ve bu hareket, sistem icindeki olasi diger faaliyetler icinde degerlendirildigi zaman ancak bir anlam ifade eder.

  claude lévi-strauss, roland barthes, ferdinand de saussure, vladimir propp ve terence hawkes yapisalci anlayisin baslica temsilcileridir."

  kaynak: http://w3.balikesir.edu.tr/