şükela:  tümü | bugün
  • ozelligi kiymadan degil de etten yapilmis olmasidir; ince kesilip kesilmemesiyle bir ilgisi yoktur zamanla bu anlamda kullanilagelmistir o ayri.. dananin uygun yerinden cikarilan doner eti, dovulerek yaprak inceliginde parcalar elde edilir. bu parcalar ust uste gelecek sekilde cubuga gecirilir ve pisirilir. iste bu sebeple yaprak doner diye anilir.
  • p harfine bir cizgi ekleyerek $akaci genc insanin "yarrak doner" olarak halkin begenisine sundugu lokanta tabelasi,yazisi..
  • yaprak isimli oyun kişisinin arkasına döneceğini belirten tiyatro cümlesi
    örnek kullanım:

mustafa: yaprak, bana bak lütfen! (yaprak döner) sana bir şey söylemem lazım..
  • doner dendiğinde anlamanız gereken şey.
  • dönerin hası, sahtekarlığın, diğer döner türüne* oranla daha az yapılabildiği; lezzeti yoğun turkish fast food.
  • adana'da gazipaşa bulvarı üzerinde bu isimle bulunan bir dönercinin tentelerinde büyük harfle yazılmış, işletmenin ismi olan ''yaprak döner'' ibaresi, p ve r harflerinin büyük yazıldığı takdirde aralarında ufacık bir fark oluşması nedeniyle bir gece içinde çok değişmişti.

ama dönerleri güzeldi allah için...
  • ayrılan sevgilinin adı yaprak'tır ve ayrılığın acısını, sancısını bilumum kötü etkilerini üzerinden atamamış madur adam kanında nerden baksan 1oo küsür promil alkol ile yolda salına salına yürümektedir. böyle izzeti nefsin devrasını tekerlemesiyle başlayıp doğanın kanunlarına kadar küfür etmeye başlayan adam bir an kafasını kaldırır. karşısında bir tabela yanıp yanıp sönüyordur. hayır efendim yanıp sönmüyordur! yanıp yanıp sönüyordur. iki kere yanıp sonra sönüyor da sonra tekrar yanıyordur kodumun tabelası. neyse efendim sonra tabelaya bi süre mal gibi bakılır tebessüm edilir. bu bi işaret lan valla billaa. arasam mı lan? ve akabinde " seviyor beni " sanrısı..

halbuki ne yani?.. altı üstü bir tabela. işaretmiş.. sokarım öyle işarete!
  • "yaprak döner et döner gün gelir tavuk döner" atasozundeki meselelerden bir tanesi.
  • (bkz: ankara doneri)
  • adana'da gazipaşa bulvarındaki efsane dönerci.yıllardır hiç bozmadan aynı uberlikte iskender yapmaktadır.