şükela:  tümü | bugün
  • piyasada ara sıra kabuk kayısı adıyla da tanımlanabilen bir çeşit kuru kayısı..

kükürte boğulmuş tombul turuncu ve günkurusu denen esmer ama etine dolgun kardeşlerine kıyasla görünüşü eciş bücüş ve şekilsizdir.. üretim metodunu kesin olarak bilememekle beraber muhtemelen açık alanda güneşle kurutulduğundan içi sap, saman, toprak parçaları ve çerçöple dolu olabilir..

ancak yine de tüm bu şekilsizliğine rağmen lezzet bakımından her iki kardeşinden de fersahlarca ötededir.. kıyas kabul etmez..

özellikle bünyesinde barındırdığı mayhoş lezzetinden ötürü hoşafı muazzam olduğu gibi, kıtlama şeklinde de ekşi ekşi zevkle atıştırılabilir..

tadı muazzam olsa da dokusu eski bir deri kayıştan hallice olan bu dostumuz kolay kolay bozulmaz, nefasetini çok çok uzun süre muhafaza edebilir..

gerçekten "kuru" olduğu için cepte taşınması, ezilip bir şey bulaştırma riski olmadan yolculuklarınızda size yoldaşlık etmesi mümkündür.. diğer atıştırmalık kuruyemişlerden farklı olarak; ne kırılıp-ufalanıp kırıntı bırakacak kadar sert, ne de ezilip içeriğini bir yerlere bulaştıracak kadar yumuşaktır..

eskimiş deri kayış esnekliğindeki yapısı ve benzersiz ekşi lezzeti bu çerezi rakipsiz kılar..
  • oldukça ekşi bir tada sahiptir. söylemesi bile hoşuma gitmese de hoşaflık kayısı dedikleri şey budur. içinde kükürt vb. kimyasallar bulunmaz. ismini hatırlayamadığım çilli acı çekirdekli bir kayısı türünün açık alanda (dam vb.) muşamba gibi bir şeyin üzerinde islimsiz olarak kurutulması sonucu elde edilir. bu işlemi kayısı çekirdeğini çıkarıp iki parçaya bölerek yaparlar genellikle ama çekirdeği ile birlikte kurutulması da mümkün. yine de benim favorim hasanbey olarak adlandırılan ve kuvvetle muhtemel iç piyasaya sürülmeden dalında satılan kayısı türünün çağla olarak adlandırılan yeni yeni sulanmaya başlamış ama olgunlaşmamış halidir. hasanbey kayısı çeşidini bu ülkenin yüzde yetmişlik kısmının hiç tatmamış olabileceğini düşünüyorum.

not: hoşaf'ı yemeyi-içmeyi geçtim kelimesi bile tüylerimi ürpertiyor çocukluk travmalarımdan.