şükela:  tümü | bugün
  • uzun süredir bir dövme yaptırmak istiyorum. ne yaptıracağımdan emin olamadığım için yaptırdıktan hemen sonra pişman olur muyum endişesi var. insan hayatı boyunca vücudunda ne görmek ister, benim hayatımın merkezinde neler var bunları nasıl yansıtabilirim gibi düşünceler çoğaldıkça yaptıracağım dövmeyi seçmek zorlaşıyor ve kararsız kalıyorum. ilk defa dövme yaptıranların, yaptıracakları dövmenin ne olacağına, vücudunun hangi bölgesine yaptıracaklarına nasıl karar verdiklerini ve yaptırdıktan sonra hissettiklerini merak ediyorum.
  • haklı bir korkudur. eğer bundan korkuyorsan zaten henüz zamanın gelmemiştir.
  • (bkz: tattoophobia)
  • bir kız arkadaşım 7 sene önce dövme yapmıştı.

geçen yıl evlendi dünyalar tatlısı bir çocuğu oldu ve çocuğunu emzirtirken göğsünün hemen üzerindeki dövmelerden dolayı suçluluk duygusu hissettiğini ve defalarca ağladığını söyledi.

hatta ameliyatla sildirecekmiş ama doktor izlerin tamamen silinmesi mümkün değil demiş.üstelik ameliyatın biraz zorlu ve kanlı geçeceğini de belirtmiş.

demem o ki,ilerde yaşlanınca veya çocuklarınız olunca pişman olma potansiyeliniz yüksekse kesinlikle uzak durun bu hevesten.
  • kendi adınızı yazdırarak ihtimali düşürebileceğiniz korku.
  • kendi adınızı yazdırıp kıro ve rezil bir dövmeye sahip olarak dozajını artırabileceğiniz korku.
  • her dövme pişmanlık içerir. öncelikle bu konuda hem fikir olalım.

mesela;

dövmeni yapan sanatçı iyi değildir, pişman eder seni.
    dövmeni yapan sanatçı iyidir, seçtiğin modelden pişman olursun.
    dövmeni yapan sanatçı iyidir, seçtiğin model iyidir, yaptırdığın bölgeden pişman olursun.
    dövmeni yapan sanatçı iyidir, seçtiğin model iyidir, yaptırdığın bölge iyidir, daha önceden neden yaptırmadım diye pişman olursun.

kısaca her halükarda pişman olursun.
  • dövmemden gayet memnun olduğum için öyle bir korku yaşamıyorum. eğer pişman olacaksan baştan hiç yaptirmayacaksın. zira geri dönüşü yok bu işin
  • ileride pişman olacağınızdan korkuyorsanız, kesin olacaksınız hiç yaptırmayın.

ama şu anki halinizi seviyorsanız ve dövme kişiliğinize uygunsa yaptırmaktan korkmanıza gerek yok.

burada önemli olan dövmenin size ait, sizin tarzınız, kişiliğinize uygun bir şey olması. sevgili ya da arkadaş grubu için yaptırılan dövmeler genelde pişmanlık getirir, ama kendiniz için yaptırdığınız dövmeden pişman olacağınızı sanmıyorum.

bende henüz bişey olmadı :)
  • haklı korkudur.

aynı çocuk sahibi olmak gibi başa geldikten sonra ve geri dönüşü olmayan bu yola girilince pek itiraf edemez sahipleri kendine bu pişmanlığı. hele ilk sabah..

onun dışında içini rahatlatacak yegane düsturu da şudur; para verip de mezara götürebileceğin tek şey dövmelerindir.