şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu iliski biciminde, taraflardan en az biri agir bir darbe almis ve karsi cinse tovbe etme raddesine gelmistir. ancak rahip ya da rahibe olmak da o kadar kolay bir sey degildir netekim. dolayisiyla hayatinda kadinlar/erkekler olur ama bunlara mutemadiyen yara bandi muamelesi yapar. benim soyle incinmisliklerim, kirilmisliklarim, tamir edilmesi gereken parcalarim, kapanmayan yaralarim cartim curtum var diye diye karsisindaki insana hayati zindan eder durur. karsidaki adam ya da kadin da bir sure sonra aman su yarasina dokunmayayim, yok bu hassasiyetini kollayayim, su damarina basmayayim falan derken once tutuk ve kesik hareketlerle manasiz bir dans yapar, sonra da tamamen paralize olur. yara bandi muamelesi gordugunu anladiginda ise, genellikle cok gec kalmis ve coktan bir hastabakici rolune burunmustur. dogustan melek hemsire muge ozellikleriyle donanmis degilseniz bu tarz iliskilere hic bulasmayin derim.
 • bir askin izlerini yok edecek bir baska ask ihtiyacı duyulduğunda ortaya çıkabilen bir birlikteliktir. öncekinin acısına yara bandı olabilecek kurbanlar aranır, bulunduğunda ise sonucunda neler olacağı hiç belli olmaz. ya kapılırsınız ve ilişki sadece yara bandı olmaktan kurtulur, daha güzel bir anlam kazanır; ya da yara bandı olarak kalır ve bir süre sonra artık kişinin acı dindiriciye ihtiyacı kalmadığında biter...
 • çoğunlukla rebound love şeklinde gerçekleşir. kesinlikle girişilmemesi gereken ilişki türlerinin en başında yer alır. zira bu kişilerin en çok ihtiyacı olan şey başka bir ilişki değil hislerin durulmasıdır. eğer uzun süre beklenildiği takdirde hisler durulmuyor, hala acı çekiliyorsa profesyonel yardım alınmalıdır*.
 • bu tür ilişkilerde iki tarafın da dikkatli olması gerekir: yara bandı olacak kişiyi çok zor, üzücü, rahatsız edici bir ilişki beklemektedir. büyük ihtimalle ilişki bir önceki yara açan ilişkinin gölgesinde kalacak; siz de karşınızdaki insana hastabakıcı rolü oynamak zorunda olacaksınız.

  diğer bir tehlike ise cinsel zevklerin peşinde olan ve yaralı bir ceylanı görünce "ahah kesin bu şimdi düşmek, bulduğu ilk dala tutunmak istemek, ben uzatmak da benim dalıma (?) tutunmak" mantığındaki insanlardır (evet farkettiğiniz gibi bu insanlar geronimodan biraz daha fazlaca gelişmiş primitif varlıklardır). böyle bir ilişkinin ise hatun kişimiz için yara bandından ziyade vajinaya konan tampondan farkı olmayacaktır.
 • (bkz: rebound love)
 • yara bandı olmanın özellikle zor ve yorucu olduğu ilişki türüdür. genellikle bir süre sonra tek taraflı bir ilişki haline gelen bu ilişki tipinde bazen duyguların materyalize olması da yara bandı olan kişiyi özellikle düşüncelere itebilir. bununla kastettiğim bir durum cinsel tatmin olarak örneklenebilir. bir süre sonra yara bandı durumundaki birey kendini kullanılmış bile hissedebilir -ki bu da bazı durumlarda çok yanlış değildir.

  hele bir de rebound'unu aldığınız şutu atan eski sevgili ile hala konuşulmaktaysa, siz de yara bandı durumundaysanız kendinizi pek kaptırmamanızı tavsiye ederim. zira siz karşı tarafın hayatının daha dengeli bir hale gelmesi için uğraşırken bazen karşı taraf önceden yaşadığı tutarsızlıkları kabullenmeye başlıyor. yara bandı olan kişinin karşılaşabileceği diğer bir zorluk sürekli ona karşı anlayışlı olmanıza rağmen (bazı insanlarda) kendiniz için düşünmenizin bencillik olarak algılandıktan sonra oluşacak kırıcı sonuçlardır. zira her babayiğidin harcı değildir sabır, böyle bir mizacınız varsa size yine tavsiyem bu tür ilişkilere daha ılımlı yaklaşmak, veya hiç yaklaşmamaktır.
 • illa ki aşk, sevgililik zemininde ya da karşı cinsle yaşanması gerekmeyen ilişki türüdür. yaşamın her alanında ya da her anında kişiyi anlamaktan, algılamaktan ve derinlikten uzak (şimdi empati, yok sempati bıdı bıdı sabah sabah kafa sikmek istemem) çoğunlukla geciçi çözümler üretmek üzerine ya da kısa veyahut uzun süreli bağımlılıklar yaratmak üzerine kurulan ilişkilerdir. çoğunlukla yardımı veren görünümünde olan olaydan hamuduyla psikolojik ya da maddi kazanç sağlar. dünyadan bi haber ve muzdarip durumdaki yardım alanın buna itiraz etme ya da yardımın geçiciliğini ya da naifliğini sorgulama ihtimali neredeyse yoktur. günümüzde psikologluk ya da danışmanlık mesleğini sürdüren kişilikler tarafından da bu tarz da yara bandı tavsiyeler üzerine kurulu ilişkiler sıklıkla teşkil edilmektedir (hadi bu onların kolaycılıklarını mesleki yetersizliklerini ve süpervizyon eksiklerini gösterir diyelim). öte ve dahi bir yandan ise hiç bir mesleki formasyon almamış, hatta "abicim ben bi dört yılllık açık ya da kapalı fakülte bitireyim en azından" demeye tenezzül etmemiş bir takım uzman kisvesi altında çalışan kendine koçtur, öttürükcüdür bilmem ne ilişkileri uzmanıdır suni bir takım kisveler yaratmış şahs-ı muhteremler, ne idüğü belirsiz havalı, janjanlı sertifikalarla tam da bu dediğimiz ilişki tarzında söz de hizmetler vermektedirler.
 • bir zaman sonra yara bandı eskimeye, bazı yerlerinden artık tutmaya başlar, rengi değişir, yara iyileşmektedir zaten, hızla çıkarılıp atılır bir duş sonrası.

  peki yara bandı bunların olacağının farkında mıdır ilişki boyunca, çoğunlukla evet. ama işte bir ümit vardır içinde, ümit en yaralı tarafı zaten insanın.

  genelde üzülen bir taraf vardır muhakkak bu tip ilişkilerde, çünkü yara geçer belki ama izi kalır.
 • kendini yaran bandı zanneden kadın ile hem yara bandım hem yaram diyen erkek arasında geçer.
  yaranın kabuğu soyulmaya başlarsa; geçer, gider, biter.