şükela:  tümü | bugün
 • yaralıgöz dağı, kastamonu'da devrekani bozkurt yolu üzerinde sağ tarafta bulunan dağ, tepe. devrekaniye daha yakındır. rakım 2000-2100 gibi. yaklaşık 2 saatlik yürüyüşle zirveye ulaşılır. iki tane zirve vardır. bu iki kaya ve arasındaki boşluktan dolayı yaralıgöz denilmiş sanırım. yola göre sağ taraftaki daha kolay bir parkurdur, eğimi daha azdır. manzara ise harikadır. kilometrelerce alanda insan yapımı sadece birkaç kulübe, elektrik direği ve araba görülür, bunun dışında göz alabildiğinde yeşillik. kendinizi hem büyük hem küçük hissedersiniz. doğa karşısında küçük, o onda orada olamayanlara göre büyük.
  eteğinde, yol üzerinde bir dinlenme tesisi ve piknik alanı vardır. pek tavsiye edilmez. kuyu kebabı falan da yapar.

  ismin nerden geldiği hakkında şöyle bir açıklama gördüm:

  http://www.devrekani.com/turizm/turizm.php

  yaralıgöz ismi: her yerin bir efsanesi olduğu gibi yaralıgöz' ün de ismi hakkında çeşitli rivayetler vardır. bunlardan birine göre bu kayanın üzerinde bulunan yerleşim yerinde gözleri yaralı veya ama birinin yaşadığı ve isminin oradan geldiği;

  başka bir söylentiye göre ise kayanın çok yüksek olması ve sürekli kaya üzerinde şiddetli rüzgarın esmesi şeklinden esinlenerek yel, çok yüksek oluşu sebebiyle etrafı gözlemek veya gözetmekten ise göz kelimeleri bir araya getirilerek halk arsında söylenen “yelligöz” sözcüğü zamanla yaralıgöz olduğu tahmin edilmektedir.
 • devrekaniye giderken bakıldığında yaralı bir gözü andırdığı için bu ismi aldığı da bir söylentidir.
 • kışın köpeklerle gruplar halinde domuz avına çıkılabilen, ancak koca bir ayıya denk geldiğinizde grup halinde arkanıza bile bakmadan kaçmanızı gerektiren 1 çift tepe.

  "- lan internetist, şu bir kilometreyi 30sn'de koş, götümden öptürcem sana" dese biri, sittin sene başaramazdım. 20 kişiye, 30sn'de 1km koşturtmuştu şerefsiz!
 • bu dağa tırmanmak için artık uzun bir tırmanışa gerek yok. tepeye 20-30 dakika yürüyüş mesafesi olan bir yere kadar yol var. kastamonu yönünden abanaya giderken dinlenme tesislerini biraz geçtikten sonra sağa yukarıya doğru bir köy yolu açılmış. köyün adını sallamiyim şimdi tam emin değilim, editlerim sonra (mağmatlar olabilir).
  son senelerde buralarda avlanan arkadaşlarımın anlattıkları ve videolarına göre de ayı çıkabülü burada. vurdukları koskaca bir yaban domuzunu, birkaç saat sonra, karda ve o eğimde metrelerce yukarı çıkarıp yemiş bir tanesi ailesiyle birlikte.