• kanayanla hemen hemen aynı dönemlerde çıkan bir erdal öz kitabı.
  • erdal öz imzası taşıyan saygı duyulacak bir yapıt.kimi yerlerinde okumaktan vazgeçsem
    de ,tekrar elimde bulduğum kitap.siyasi suçlu diyerek,konuşturmak için yapılan sayısız işkencenin anlatılan bir yüzü,haksızlıklara göz yumamayanlara acı verecek olsa da okunulası bir roman.
  • kitapta kullanılan anlatım teknigi itibariyle,insanın daha bir zevkle okumasını saglayan,baska birisinin agzından roman kahramanını tanımamızı saglayan bir kitap.aynı zamanda 1975 orhan kemalkitap ödülünü almıs bir eser.
  • büyük bir kısmı "xsin y gibi" kalıbıyla yazılmış zakkum şarkısı..

benim favori "xsin y gibi" cümlem ise; "yorgunsun, artık mürekkep tutmaz bir defter gibi" mısrası..
  • zakkum formülünü anlamaya sebep şarkıdır.

verdiği hüzünden kazanır yine de.. rakı mezesi zakkum üçlemesinin "ağlat beni-erkek adamsın-yaralısın" biri...
  • introsu şarkının bütünü ile alakasız dursa da olmuş bir zakkum şarkısı.
  • küskünsün, balıklarını kıyıya vuran bir okyanus gibi

mısrasıyla insanı duvardan duvara vurulmuştan beter eden zakkum şarkısıdır..
  • ' yalnızsın, yaprakların örttüğü eski bir sokak gibi
    küskünsün, balıklarını kıyıya vuran bir okyanus gibi
    yağmursuzsun, hikayesi eksik bir ihtiyar ağaç gibi
    anlamsızsın, çocukların korktuğu bir dönme dolap gibi
    yaralısın ve yaralı kalacaksın
    geceleri yatağında yarana sarılacaksın'

çok çok güzel bir zakkum şarkısı. finali ile bütün şarkıyı özetliyor olsa gerek. 'unutulacaksın... her yalnız gibi.'
  • az kitap okuyan biri olarak bir solukta okuduğum nadir kitaplardan, erdal öz'ün başyapıtı. karakterler arasında nuri'ler ve okuyucu var. ilk satırından itibaren içine giriyorsunuz son satırına kadar içindesiniz hatta sonrasında da kitabın içinde kalmaya devam ediyorsunuz. siz de yaralısınız çünkü.
  • "en kötüsü bu işte; kendi yüzüne bakamaz olmak. bu yıldırıyor seni. içinde aşağılanmış, ezilmiş, pörtlemiş, vıcık vıcık, iğrenç bir böcek yaşatarak insanların arasında dolaşmaktan, dolaşır olmaktan korkuyorsun."
hesabın var mı? giriş yap