• bir yılbaşı partisinde,

yorgo: yeni yıla büyük ümitlerle giriyoruz.
    ihsan yıldırım: hiiiç umitlenme yorgo efendi bu sene 8 tane yeni fırkateyn 10 tane de f-16 aldık.
  • seyahat ederken gördüğü enteresan bir hayvanı tarif eden irfan: efendim, bu öyle bir mahlukat ki, maymun desen maymun değiil, maymun değil desen maymun!
  • ihsan yorgolara gitmek için kapıdan çıkar sevince seslenir

- soran olursa rum kesimine geçti dersin.
  • menekşe: (şair ihsan yıldırım’ın yazılı anonsunu yapmaktadır)
    efendim müsaadenizle. baylar bayanlar ve pek değerli muhterem,
    sözlüklerde azamet kelimesi, saygı duyulan, büyüklük, ulaşılmazlık, huşu veren bir güç kelimeleriyle ifade edilir, ancak iki kelime hep unutulur: ihsan yıldırım!!!!
    sözü daha fazla uzatmadan, huzurlarınıza sizlerin sevgili dostu -benim değil- şairi azam ihsan yıldırımı davet ediyorum…..

ihsan yıldırım: (sahneye çıkar ve başlar şiirlerini okumaya)
    sevinç sevinç
    sen ki sevgide benim için birinç
    senin yerini tutamaz ne dolunay ne de bir vinç
    sevinç, sen ol hep bana ayıklayan pirinç

pelin pelin
    aldım seni gelin
    hem de piskopos olmasına rağmen velin
    fakat, bana torun verdin
    afferin afferin

yorgo ve feraye
    sizin bu gidişat nereeeye nereeeye
    sizi dökesim geldi egeeeye egeeeye
    fakat, özlerim sizi biraz yüzüp dönün geriiiye geriiiye

irfan
    seni her görüşümde derim haydaaaa
    bana öyle geliyorki senin akrabaların var uzaydaaa
    fakat, yerini tutamaz kimse ne dünyada ne aydaaaa
    fidayda da irfancığım fidayda
  • feraye (yorgo'nun üstündekileri tek tek tanıtarak): pantalon... romadan! ayakkabılar... milanodan! gömlek... floransadan!
    ihsan: göbek... lahmacundan!
  • başar'le pelin'in düğünü için davetli listesinde yorgo 'nun tanıdıkları vardır:

-(ihsan) ver bakiyim şu listeyi bana. bu ne be, neyin listesi bu! yunan ikinci piyade alayının mı! daha birinci sayfada 10 tane alex, yirmi tane nikos var
    +(feraye) onların çoğu yorgo'nun akrabaları, ihsan.
    -nerde bizim akraba listesi?
    +(sevinç) ne yapacaksın bu saatten sonra listeyi?
    -ekleme yapacagım. askerlik çağına gelmiş, eli silah tutan tüm tanıdıklarımızı.

bonus:

-senin için bir türk atasözü var. yorgo gitti kavga bitti.
  • irfan'ın yeğeni can'ın sürekli soru sorarak ihsan'ı çıldırttığı her diyalogun dahil olduğu kategori. birini hafızamı zorlayıp yazayım dediysem de yazınca pek yarmadı.
    can: ihsan amca bir soru sorabilir miyim?
    ihsan: hayır sorma can.
    can: ama ihsan amca, çok önemli.
    ihsan: cevabı portakal tamam mı? şimdi git başımdan.
    can: aa nerden bildin ihsan amca?
    ihsan: soru neydi ki?
    can: sorma dedin ya ihsan amca.
    ihsan: can delirtme beni soru neydi dedim sana!

yıllar sonra gelen edit: venusteki limon agaci’nın söylediğine göre portakal değil yeşil biber.
  • ihsan'la sevinç kendi hayatları film olsa nasıl olur diye konuşmaktadırlar, konu ihsan'ı kimin oynayacağına gelir;

sevinç: seni de haluk bilginer oynasın.
    ihsan yıldırım: olmaz, olamaz onun boyu çok kısa.

(bkz: hastasıyız)
  • menekşe:ihsan bey,kuzenim için 3000 dolar lazım, siz verir misiniz?
    ihsan:ona o parayı ancak bir hıyar verir...
    menekşe:yani veriyosunuz!...
  • ihsan’ın elemanı azmi bankaya giderken yolda soyulur. sonrasında ihsan, azmi ve polis memuru şahin arasında tatlı hayat’ın belki de en yaran konuşması başlar.

ihsan: nedir, ne buldunuz?
    polis memuru şahin: hiç merak etmeyin. siz gelmeden önce olay hakkında gayet kapsamlı ve detaylı bir araştırma yaptık. elimizdeki tüm ipuçları bize olay hakkında gayet açık ve net bir fikir veriyor.
    ihsan: güzel! neymiş o?
    polis memuru şahin: soyulmuşsunuz!
    ihsan: peki elinizde ipucu var mı?
    polis memuru şahin: olmaz mı? kralı var. size ait soyulmuş bir adam.
    ihsan: kim soymuş?
    polis memuru şahin: kimin soyduğu gayet açık ve net değil mi ihsan bey? bir hırsız.
    ihsan: hangi hırsız?
    polis memuru şahin: hangi hırsız olacak ihsan bey! gayet açık ve net. bu adamı soyan hırsız!
    ihsan: orayı anladık. benim param nerde?
    polis memuru şahin: hiç endişelenmeyin, araştırmalarımız sonucunda paranızın yerini tespit ettik ihsan bey.
    ihsan: nerde?
    polis memuru şahin: sizi soyan hırsız almış olmalı.
    ihsan: sevgili doğan görünümlü şahin bey kardeşim!!! buraya kadar anladık ki biz soyulmuşuz. peki param nerde?
    polis memuru şahin: ben size olayı kısaca anlatayım. daha doğrusu azmi bey kardeşimizin anlattığına göre kendisi dükkandan çıkmış, kestirme yoldan bankaya gitmeye kalkmış ancak yolda saldırıya uğramış. öyle değil mi azmi bey kardeşim?
    azmi: e e evet aynen öyle memur bey.
    polis memuru şahin: gördünüz mü? itiraf etti.
    ihsan: peki bu ne anlama geliyor?
    polis memuru şahin: bu şu anlama geliyor ihsan bey. kısaca toparlayacak olursak.. soyulmuşsunuz.
    ihsan: sevgili doğan görünümlü şahin bey kardeşim!!! buraya kadar anladık ki biz soyulmuşuz. kim soymuş!!!?
    polis memuru şahin: yaşları 14 ile 16 arasında değişen bir grup çocuk olduklarından şüpheleniyoruz.
    ihsan: neeeee? inanmıyorum ya!! buna inanamıyorum ya! 3-5tane çoluk çocuğa mı kaptırdın o kadar parayı?
    azmi: valla ihsan bey birden kafama vurdular. bayılmışım.
    ihsan: buna inanamıyorum yavv. buna inanabiliyor musunuz yahuuu. neyle vurdular kafana? sapanla mı? lolipopla mı? hayret bişey kardeşim! bu ne vefasızlıktır ya! bu ne hanım evlatlığıdır ya! bu ne muhallebi çocuğuculuktur ya! bu ne ay kafama çakıl taşı çarptı dur bayılayımcılıktır ya! bu nedir ya? ben sana gözüm gibi bakmadım mı?ekmek su vermedim mi? evladım bilmedim mi? geçen yıl karın üçüz doğurdu. o gün seni işten eve yarım saat erken yollamadım mı?
    azmi: ihsan bey erken göndermek dediniz de…
    ihsan: yine mi!!!!
    azmi: çok kafam acıyo ya!
    ihsan: hayret bişey. peki git ama dikkat et. çocuk yuvasının önünden geçerken çok dikkat et. diş çıkaran bebeler vahşileşiyor.
    polis memuru şahin: yalnız çoluk çocuk diyip geçmeyin ihsan bey. bu söz konusu çocukların çok ciddi organize bir suç şebekesi olduklarına dair şüphelerimiz var.
    ihsan: emin misin?
    polis memuru şahin: hayır ama kulağa böyle hoş geliyor. dolu dolu. neyse ben müsaadenizle olay yerine inceleme yapmaya gidiyorum.
    ihsan: bi ipucu bulabilecek misiniz?
    polis memuru şahin: hayır! ama ben yine de bi gidiyim. yani gezip görmekte bir sakınca yok. sonra gitmedi derler falan filan karakolda laf olur. mesleki kaygılar anlarsınız.
hesabın var mı? giriş yap