şükela:  tümü | bugün
47 entry daha
 • uçabilen tek memeli. şimdi allahın gucune gitmesin ama suratı boyle olan bir seyin memesi olsa noolur olmasa noolur? yazık günah valla durduk yerde meme israfı...
 • 1100 farklı türüyle memelilerin %20'sini oluştururlar. bunların yaklaşık %70'i böcüklerle beslenir, %30'u da meyvelerle. bir kaç türü de küçük balıklarla. yalnızca üç tür yarasa ise, vampir yarasadır ve kanla beslenir. memeliler içinde yalnızca bunlar asalaktır. ama işte bir çürük elma tüm sepeti batırır. yarasa denince akla diğer bin küsür tür değil de kan emici vampirler gelir.

  bu kan emici olanların kendilerine ait etik kodları da vardır. örneğin biri bolca kan emdiyse, döndüğünde eli (ya da ağzı) boş dönmüş olan yavrularına, onların ihtiyacı yoksa eli boş dönmüş tünek arkadaşlarına kanın bir bölümünü verir. lakin fazla kan ile dönmüş ama bu kanı ihtiyacı olanlarla paylaşmayanların başı derde girebilir. bir gün elleri boş döndüklerinde kendilerine kan verecek bir allahın kulu bulunmaz. vampir yarasalar, beleşçilerden hoşlanmaz.
 • sonbaharda çiftleşip, 3-4 ay kış uykusuna yatan, bu sürenin sonunda meydana gelen ovülasyonla, aylar önce çiftleştiği erkeğin spermasıyla gebe kalabilen bir garip memeli hayvan.
  insan ve diğer memelilerde bir spermatozoonun ortalama fertil yaşam süresi 24 saat kabul edilirken, yarasada bu sürenin 4 ay olabilmesi çok ilginçtir.
 • geçenlerde izlediğim "canavar yarasalar" isimli çok ilginç belgeseli aktarayım..
  meksika'daki bir köyde yarasalar geceleri insanlara saldırmaya başlıyor,bunu duyan araştırmacımız köye gidiyor..köylülerle konuşuyor.köylüler,normalde meyve yiyen yarasaların geceleri kendilerine saldırmaya başladıklarını söylüyorlar..ancak bu sadece bir tahmin;çünkü sabahları bi kalkıyorlar ki,şakır şakır kanıyorlar.yani gece ısırıldığı anda uyanan pek yok,uyandığını söyleyenler de hiç bişey görmediklerini söylüyorlar..araştırmacımız arıyor tarıyor,pusu kuruyor ve buluyor ki tüm bunları yapan;"kan"la beslenen el kadar yarasalarmış.peki bu kurbanlar nasıl bu kadar çok kanıyorlarmış?çünkü bu hayvancıklar pıhtılaşmayı engelleyen özel bir madde salgılayarak,kanamanın normalden fazla olmasına yol açıyorlarmış.peki,neden kurbanlar uyandıklarında bişey görmüyorlarmış?çünkü bu minnoşlar gerektiğinde kanatlarını ayak gibi kullanabiliyorlarmış ve 4 ayak üstünde olay mahalinden fıtıfıtı fıtıfıtı kaçabiliyorlarmış efenim..
 • an itibariye balkon kapısının önünde sineklikte tünerken kendisini fotografladığım canlı. ilk defa bu kadar yakından görüyorum farenin kanatlı versiyonu sanki.. yavru da galiba pek de sevimli kerata yalnız sinekliği kemirip de içeri girer mi acaba.. hafiften tırsmıyor değilim. seksi resimleri için tıklayınız;

  1. 2.

  3. 4.

  5.
 • bayağı bildiğiniz apartman dairesi olan evimize girmişliği, o sırada henüz üç aylık bir sarmancık olan avcı kedicim tarafından yakalanmışlığı, kedicim bir oraya bir buraya top gibi yuvarlarken süpürge ve faraşla elinden kurtarılarak balkondan atılmışlığı olan sempatik hayvan. balkondan düşerken kanatlarını açıp göğe yükselmesiyle evimizi (sarman kız hariç) neşeye boğmuştur.
 • kucukken babamdan beslemek icin izin istedigim ucan memeli.
  kendisinin beni hicbir zaman goremicegini o yuzden de cagirdigimda gelmicegini soylediginde fikrimi zurafa olarak degistirmistim.
 • 'be .mına koduum yarasası. bütün gün ışık var diye dışarı çıkmıyorsun, gece çıkınca sokak lambasının etrafından ayrılmıyorsun. ne kararsız ne karaktersiz bir hayvansın sen.'

  diye içimden geçirmeme sebep olan hayvan.
 • fena halde sokak lambası fetişi bulunan hayvanlar. balkonda gecenin sakinliğinde sigara içmek isteyenlerin baş düşmanıdır. sokak lambası merkezli yörüngelerinde, konutlara doğru kavisler çizerek, sortiler yaparak uçarlar. insanın nerdeyse 30 cm yakınından geçiyorlar. kaç senedir ne zaman balkonda otursam ya da sokakta yürüken lambanın altından geçsem aynı gerginliği yaşıyorum, tüylerim diken diken oluyor.

  her vatandaş gibi gece gözlerinin görmediğini, sesleri iyi duyduklarını bildiğim için de gece yarısı balkondan ruh hastası gibi garip sesler çıkarmak zorunda kalıyorum. bir de senelerdir aynı yarasa mı uçuyor anlamadım çünkü her zaman tek tabanca takılıyor namussuz..
 • iki gün önce eve yarasa girmesihadisesi sonrası merak edip araştırdım. neden hep aynı mevsime denk geliyor, ne yer ne içerler diye. bu aylar ağustos ve eylül ayları bu hayvanların çiftleşme mevsimi olduğundan ötürü imiş.

  asıl konu burda patlak veriyor türkiyede 4 familyaya bağlı yarasa grubu yaşamakta imiş. detayları linkte okumak mümkün benim burda aktaracağım husus bu hayvanlardan bir grup yoğurt yapımında kullanılıyormuş efendim.

  " kuyruklu yarasalar(buldok yarasalar) (molossidae): kuyrukları oldukça uzun, kulakları büyük ve köşelidir. kanatları dar ve uzundur. pis kokarlar.besin ihtiyaçları ve tıbbi ihtiyaçlarda kullanılır. genellikle meyveli yoğurtlara tatlı bir tat verilmesi için kullanılır"

  http://tr.wikipedia.org/wiki/yarasa_(hayvan)

  edit linke parantezli kısım da dâhil.

  http://getir.net/ka5
193 entry daha

hesabın var mı? giriş yap