şükela:  tümü | bugün
  • uçabilen tek memeli. uçma özelliğini kazandıktan sonra diğer memelilere oranla daha fazla efor sarfettiği için dokuda yırtılma riski meydana geliyormuş(kalp atışlarının hızlanması vs yüzünden). bu tahribatı gidermek için yarasanın kendine has bir vücut mekanizması varmış. dünyanın en gelişmiş bağışıklık sistemi bu hayvanlarda. hiç tanımadıkları bir virüse karşı bile koyabiliyorlar. bu karşı koyuş virüsün inanılmaz bir hızda çoğalmasına yol açıyor ancak yarasalara zarar veremiyor. dolayısıyla her biri konak oluyor. insana bu virüsler doğrudan yarasa yoluyla bulaşmazmış, bir aracı lazımmış. yarasa yemiş bir yılan ile beslenmek gibi mesela...

dünyadaki bütün ölümcül virüsler yarasalarda. 1000 çeşit yarasa varmış ve en fazla türe sahip memeli.

madem bu hayvanların bağışıklık mekanizması virüsü bertaraf edebiliyor, biz bunların bağışıklık mekanizmasını inceleyip büyük kazanımlar elde edebiliriz değil mi? aklın yolu bir. evet dediğinizi duyar gibiyim. ama bilim insanları bu yolda henüz bir ilerleme kaydememiş. henüz kulaklarının çalışma şekli hakkında bile net bilgiye sahip değiller.

yarasalar uçma özelliğini nasıl kazandı? kendilerini resmen geliştirmiş hayvanlar. bunların uçma yeteneğini kazanması ile virüslere karşı koyma hikayesi başlıyor. mutasyona uğramışlar ve korkunç bir bağışıklık sistemi var. bağışıklık sistemi en güçlü memeli.

yarasa kaynaklı virüsler
  • bu yarasa çorbasından dolayı bu rezillikleri yaşadığımız meselesinin dedikodu mu yoksa ispatlı bir gerçek mi olduğunu merak ediyorum açıkçası.

yarasanın yediği küfürün haddi hesabı yok son birkaç aydır. acaba hayvana gereksiz mi yükleniyoruz diye düşünmeye başladım.
  • öncelikle yarasalar, oldukça güçlü bağışıklık sistemleri olan hayvanlar. memeliler içinde belki de en güçlüsüne sahipler. bu aşırı bağışıklık, virüsleri yarasanın kendisine karşı koruyor ancak üzerinde zamanla biriken virüsler nedeniyle yarasayı tehlikeli bir taşıyıcı konumuna da getiriyor.

viral enfeksiyonlar, öncelikle yarasanın bağışıklık sisteminde virüsü aniden uzaklaştıran bir etkiye yol açıyor. ancak savunma mekanizması aktif olmadan önce virüsler hızlı bir şekilde ürüyor. yarasalar bu virüsleri idare edebiliyor ancak kendileri kadar güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmayan canlılara bulaştırdıklarında ölümcül sonuçlara yol açabiliyorlar.

ilginç bir nokta da şu, yarasaların doğal yaşam çevresini bozduğunuzda strese giriyor ve dışkı, idrar ve tükürüklerinde daha fazla virüs bulunduruyorlar. yani onların yaşamını tehdit eden faktörler arttıkça diğer hayvanlara ve insanlara virüs bulaşma riski gerçekten de artıyor.

peki nasıl böyle yüksek bir bağışıklık sistemleri oluyor? diğer memelilerden farklı olarak uçabilmenin getirdiği yüksek aktivite hızı ve doku hasarına hızlı tepki vermenin, benzer şekilde hücreleri enfeksiyondan uzak tutma konusunda başarı sağlayabileceği söyleniyor. ancak dediğim gibi, bu yüksek bağışıklık virüsün vücutlarında yayılma hızını da artırıyor. normalde kalp atışı fazla olan, çok hareket eden memeliler yavaş hareket eden ve kalp atışı fazla olmayan memelilere göre daha az yaşar. ancak yarasalar 40 yıl civarı yaşıyor. bunun da yukarıdaki sebepten geliyor olabildiğini söylüyor araştırmacılar.

ancak sars, ebola veya covid-19 gibi hastalıklar direkt olarak yarasadan değil, başka bir hayvan aracılığıyla insanlara bulaştı şimdiye kadar. sars, asya palmiye misk kedisinden; mers, develerden; ebola, goril ve şempanzelerden; nipah, domuzlardan; hendra, atlardan; marburg ise afrika yeşil maymunlarından insanlara ulaştı. yine de ölümcüllükleri devam ediyor.

kaynak, kaynak 2
  • tehlikeli virüslerin taşıyıcısı olduğu doğrudur ama bir başka tehlikeli hastalık taşıyıcısı canlı türü olan sivrisineklerin de en büyük düşmanıdır. dolayıyla ekolojik denge açısından kritik bir öneme sahiptir bu memeliler, onlara kötü gözle bakmamak gerekir.
  • yedirtmeyin kendinizi çinlilere
  • çocukluk yıllarımda diledikleri zaman görünmez olabileceklerine dair bir inanç taşıdığım hayvan. hatta öyle bir özellikleri olmadığını öğrendiğimde de çok şaşırmıştım.

gerçekten de bunları uçarken takip etmeye çalışın. bir anda ortadan kayboluyorlar. sonra ışınlanmış gibi farklı bir bölgede tezahür edip yeniden yok oluyorlar. ilginç gerçekten. çözemedim.
  • aslında yakından bakınca gayet sevimli hayvanlar. kanatlı minik fareler gibi. bizim buralarda öyle kan man emen türleri de olmadığından ben çok seviyorum kendilerini. tabi neredeyse hepsi kuduz taşıyıcısı olduğundan çok da yakın temas kurmamak lazım.
  • uçuşunu izlemesi keyif veren karizmatik hayvan.
  • yapacağınız esprileri sikeyim ben gidiyorum

yarasa biz türklerin bozkurttan sonra en çok saygı duyduğu ikinci hayvandır. çin zulmüne uğraması normaldir, ülkücü hareket engellenemezdir, bağışıklık sisteminiz için her sabah bir avuç püskevit yiyinizdir, ırmağının akışına ölünüzdür, böyle entry’nin de amına koyunuzdur.

tanım: sonar atan, kör bir heyvancağız.