• on ayaklari kanat seklinde gelismis ucabilen memeli hayvan..gorme yetileri pek gelismis deil, yol yordamlarini daha cok sonara benziyen bir sistemle buluyolar..
  • bacaklarindan asili sekilde duran, uyuyan, yasayan hayvan. kucukken geceleri bizi sokaktaki kucuk yarasalarla "yanagina yapisir soyle kanini emer boyle hedeler" diye korkuturlardi
  • vampirlerin dönüştükleri şeyler olarak korkulunurlar...
  • çıkardıkları seslerin yankılarından önlerindeki engellere olan uzaklıklarını anlayarak uçarlar...
    (bkz: ucmak)
  • (bkz: memeli), (bkz: batman)...
  • ntv'de izlemiştim de, bilmemnerde bi mağara war, ortalıkta dolaşan rahipler falan war, bu mağarada binnerce yarasa war, gündüz mağaraya giriolar, bi dolu top-toprak benzeri bişiler topluyolar, çuwallarla, belki de dışkı onlar ama söylemedi, pirinç dedi, bulgur dedi... neyse bu çuwalları satıyolar sonra, maddeden antibiyotik yapılıyomuş, facia... şaştım kaldım.
  • kanatlı bir fare düşünün. şimdi çiğil çiğil haykırıp yalpalayarak üzerinize doğru uçtuğunu hayal edin. elinizi kolunuzu sallayarak uzaklaştırmaya çalıştığınızı, ama o rotasız kamikaze uçuşuyla alçalıp yükselerek, aynı anda her yana doğru ilerleyip çırpınarak yaklaştığını görün, saçlarınıza dolandığını hissedin. tiksinerek çığlık çığlığa kaçışın. alternatif isterseniz düşüp bayılmak var. yarasa denilen iğrenç varlıklardan birisi bana saldırmıştı. ya salaktı ya salaktı. elimde savunma aracı olarak yalnızca bir gazete vardı onu sallayıp durmuştum yaklaşmasın diye, inadına pikeler yapmıştı üzerime o sarsak titrek uçuşuyla lanet olasıca. vıcır vıcır iğrenç bir hayvan. ben de en ufak bir saldırıda dahi tramvalar yaşayan, midesi bulanmadan aynı olayı anımsayamayan bir insanım.
  • tavuktan türedigi soylenen yasayan bir varlik. hatta fransizcasi chauve-souris'dir yani vahşi-tavuk.
  • kanemici türü vampir yarasa, 15 dakika da ağırlığının %40 'ı kadar kan emebilmesi ile beni dehşete düşürmüştür. yarasa pisliğinden uzak durun yine de sözlüğü karantinaya almaya gerek kalabilir, kuduz tehdidi ile.
  • vampirlerin banyo yaparlarken daha az su harcamak amacıyla dönüştükleri uçan hayvan.
hesabın var mı? giriş yap