şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tanım: dolandırıcıların yeni tuzağı. ve doğa katliamı sebebi.
  [http://www.elmas67.com/…tliam-yaptilar-24465-haber/ http://www.elmas67.com/…tliam-yaptilar-24465-haber/]

  özet: 50bin 70bin dolara yarasa kozası alacağız diye milleti dolandırıp, 5bin 10bin2den alakasız şeyleri satıyorlar. uyanık olduğunu sananlarda girip mağaralarda yarasaları katlediyor.

  lütfen böyle bir durumla karşılaşırsanız jandarmaya haber verin. hem dolandırıcılar için hem de doğaya zarar veriyorlar ve yaptıkları şey yasal olarak suç.

  eskiden dolandırıcılık yapanlar sıradan dökme demir ve alçıdan yapılma heykelleri toprağa gömük yaşlandırıp, sanki antik kalıntı ve esermiş gibi çıkarırlardı.

  süreç sadece böyle değil tabi. bir tane saf ve kısa yoldan zengin olma hayali kuran bir kurban seçilir. bu kurbana zengin ya da gizemli biri alıcı olduğunu, eski eserler karşılığında 50 000 dolar, 70 000 dolarak vereceğini söyler.

  bu adam ilk başta buna inanmaz. ama etrafta definecilik peşinde de koşar. bulmaya çalışır. ya tutarsa kafasına bulmaya çalışır. tabi bulamaz bir şey.

  tam bunun üzerine bir satıcı peydah olur. 5000 10000 dolar gibi bir rakam verirse bu adamı kazı alanına götüreceğini beraber çıkarabileceklerini falan söyler. tabi bizim kurban bu oltayı yer. 50000 70000 kazanmak için 5000 10000 gibi rakamlar hiç bir şeydir. tabi bu satıcı gerçek sikke, heykel falan satmıyor. en başta dediğimiz o eskitilmiş alçıyı falan satıyor.

  bizim kurban bu adama parayı verir. hiç bir değeri olmayan toprakta eskitilmiş alçı heykeli alır satıcıya gider....

  tabi bu noktadan sonra ne oluyor. satıcı bu malı almaz. bahane bulur. ama elinde hazır bir keriz olduğu için daha büyük olta atar, rakamları yükseltir. böyle böyle bu kurban yolunur.

  bu çok klasik bir dolandırıcılık. hatta zamanında memlekette çok yapıldı.

  tabi insanlar artık bu numarayı yemediği için dolandırıcılar yeni bir yöntem çıkarmışlar "yarasa kozası" ya da "yarasa yuvası" .

  tabiki böyle bir şey yok. milleti kandımak için youtube'a gerçekmiş gibi video çekip koymuşlar. beni bir alıcı aradı diyen safların hepsi de bu videoların altına toplanmış.

  dolandırılanlar için yapabileceğim bir şey yok.

  amaaa ..

  bu iş hayvanalrı öldürmeye kadar gitmiş. millet mağaralara girip yarasa katlediyor. mağaraları talan edip hayvanları rahatsız ediyor.

  eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen jandarmaya bildirin. doğadan izinsiz herhangi bir canlıyı toplamak yasaktır.

  ayrıca siz nasıl kerizlersiniz böyle. o kadar değerli şeyler olsa mağaradakiler devlet bunlara önlem almaz mı kendi toplayıp satmaz mı? size mi kalır bu!

  yarasa, koza falan yapmaz, böyle bir şey yok, o gördüğünüz videolardaki şeylerin bir kısmı uydurma hatta balon kirletip koyan bile var.
 • yarasaların kozası olmaz. dedikodulara ve dolandırıcılara inanmayınız!
  konu hakkında detaylar için:
  yarasa katliamına dur de! yarasaların kesesi, kozası, yuvası olmaz!
 • yarasa kozası yeni bir dolandırıcılık yöntemi ile uydurulmuş, var olmayan birşeydir, yarasalar koza yapmaz. ilaç yapımında kullanılıyor diyerek insanları yarasa kozası bulmaya teşvik ediyorlar. bu dolandırıcılar ellerinde olan çamura bulanmış şişme balonlardan yaptıkları koza görünümlü maddeyi de yüksek fiyattan donlandırdıkları kişilere satarak ortadan kayboluyor. olan yarasalara oluyor. kısa yoldan köşeyi dönmek isteyen insanlar mağaralara girip yarasaların yaşam alanına müdahale ediyor ve geri dönmemek üzere yarasaların kaçmasına sebep oluyor. konuyla ilgili uzman çalışmaları