• "ben az önce sarfettigim cümleyi ortaya soyledim,içerigi birinize saldiri amaçli degildir,ancak siz kendinizi cümledeki temel asagilamaya hedef görüyorsaniz,bu benim sizin hakkinizdaki degil,sizin kendi hakkinizdaki düsüncenizdir" anlamina gelen deyis.tabi ki bunu söyleyen sahis,bir önceki cümlesinde birini hedef almis ve kasitla ona saldirmistir,yani yarasi olani bilir ama bu cümleyle kendini isten siyirmayi dener.
  • en sevdiğim bakınızlardan bir tanesi nar tanesi nur tanesi.

önce bir güzel entry girersiniz ona buna hakaret eden, saçma sapan önermeler içeren nebileyim toplumun içindeki herhangi bir grubu aşağılayan vs. sonra "hayır arkadaşım yanlış düşünmüşsün, bunun aslı böyledir" diyeninden "ne saçmalamışsın sen aklın mı ermiyor bunlara" diyenine kadar herkese "hıh yarası olan gocunur bikerem yaran mı var" der çıkarsın içinden.

mesela şöyle şöyle davranan kadın orospudur diyen adama karşı çıktın mı hemen laf hazır yaran mı var gocunuyorsun (orospu musun diyor hazret), bilmemnerede mahkumlara işkence ediliyormuş yaran mı var sana ne (şimdi de terörist misin ne diye elin suçlusu için hak istiyorsun diyor) çünkü bir insan sadece ait olduğu zümrenin haklarını korumalı sadece kendisinin de dahil olduğu konularda fikir sahibi olmalıdır. ben mesela hayvanat bahçesinde hapsedilmiş bir fil değilsem hayvan haklarını, günde 10 saat çalıştırılan 8 yaşında bir çocuk değilsem çocuk haklarını savunamam zira yaram yoktur ki niye gocunayım.

"çok mantıklı şeyler söyledin sana karşı çıkacak basirette değilim -hiç bile, sensin o-dan öte bir fikir geliştiremiyorum" manasına gelir aslında.
  • bu söz küçük yaştayken küfürsüz kişiliklerin en büyük ayarıydı, alakalı alakasız her yerde söylenirdi. şimdilerde bi çok kişinin dilinde, aynı insanlar kullanıyor sanki.
    o kadar derin bi anlamı yok efendim. her şakada gerçek payı vardır diyin daha anlamlı, daha güzel...
  • bilumum ayrımcı tavra kılıf olsun diye atalardan emanet alınıp kullanılan bir cümle. adalet ve ahlak kriterleri oturmuş bir insan yarası olmadan gocunur, gocunmalıdır. bugün başkasına yapılan ayrımcılık, yarın gocunmayıp "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" düsturuyla hareket eden kesime de, bu sefer farklı bir yönden yapılacak, yılan serpilip zehri kuvvetlendikçe saldırganlığı, ahlaksızlığı ve aymaz, utanmazlığı da artacaktır.
    eğer ben "kadınlar orospudur, zenciler gerizekalı, yahudiler içten pazarlıklı şerefsizdir, kafirler orospu çocuğudur" diyen birine karşı çıkıyorsam, ahlaksız tavırlarını yüzüne vuruyor ve insanlığından duyduğum şüpheyi dile getiriyorsam bu kadın olduğuma, zenci olduğuma ya da kafir olduğuma kanıt değil, bunları söyleyebilecek kadar arsızlaşan dingillerden çok daha oturmuş ahlak kriterlerine sahip olduğuma, ve bahsedilen haksızlığa uğrayan taraflarla tam aksine bir alıp veremediğimin olmayışına, onlardan biri olmaktan zerre gocunmayacak oluşuma işarettir.
    efendi olun. (bkz: kedi götünü görmüş yara zannetmiş)
  • yurdum insaninin tepkisiz kalmasinin belki de buyuk etkenlerinden biri olan itham..
  • bazen insanı açıklama yapmaya zorlayan bir bok atma lafıdır.
  • insanlara başkalarını rahatlıkla iğneleme ve sonra da yaptığı saygısızlığı üstüne almama özgürlüğü tanıyan atasözümüz.
  • pasif agresifi bundan daha ayan beyan deşifre eden bir kalıp bilmedim, rastlamadım.
  • genelde gunumuzde anlamindan saptirilarak kullanilan atasozu.su asagidaki adimlarda oldugu gibi isler bu kullanim
    - once elstirinin ne oldugunu anlamadigin icin kufredersin,
    - karsi tarafin tepkisini alirsin,
    -yarasi olan gocunur dersin,
    -ustune hakuna matata dansi yaprsin,
    -ayranini icersin.
    boyle bir kullanim sekli vardir. boylelikle kufrun dogru oldugunu pekistirmek icin kullanir bazi andavallar.
hesabın var mı? giriş yap