şükela:  tümü | bugün
 • son 10 yildir ogretim yontemleri icinde populerlesen,kendine has kurallari olan, yaparak - yasayarak ogrenme felsefesinden hareketle ortaya cikmis olan bir yol yordam yontem.
 • psiko drama ile karıştıran eğitmelerin çocukların ruh sağlığını bozma eğilimi gösterdiği hassas yöntem..
  meb bunu zorunlu ders olarak koymaya çalışıyordu en son..
 • herhangi bir konuyu, doğaçlama, rol oynamav.b. tiyatro tekniklerinden faydalanarak, bir grupla ve grup üyelerinin birikimlerinden, yaşantılarından yola çıkarak canlandırmalar yapmaktır. yaratıcı drama süreci bir lider ya da eğitmen eşliğinde ve yapılacak çalışmanın amacına, grubun yapısına uygun bir mekanda gerçekleştirilir. bir yaratıcı drama çalışması hazırlık-isınma, canlandırma, değerlendirme-tartışma süreçlerinden oluşur.
 • özellikle okulöncesi eğitim başta olmak üzere tüm eğitim basamaklarında, uygun teknikler kullanıldığı takdirde kalıcı öğrenme ürünleri sağlayan süreçler. her çalışma ısınma, canlandırma ve değerlendirme aşaması içermelidir.
 • ingiltere'de ortaya çıkmış, özellikle sokak çocukları veya sorunlu ailesi olan çocuklar için başvurulan bir yöntem olan yaratıcı drama etkinliği, okullarda içe kapanık, duygularından söz etmekten hoşlanmayan çocuklar için de tavsiye ediliyor uzun zamandır. eğitim alanında uygulanmaya başladı, içerdiği yanlışlarla beraber.
  daha önceden belirlenmiş etkinlik genellikle toplu halde uygulandığı için çocuk kendini zorlanmış hissetmiyor.
  herhangi bir dış müdahalenin en aza indirgendiği etkinlik sırasında eğer kesintiye uğramadan devam etme imkanı sağlanırsa çocuk “doğal” davranmaktan başka bir seçenek olmadığını anlar ve kendine yönelik ipucları vermeye başlar. kıskançlık, sevgi, karar verme yeteneği, güçlü ve keskin kişilik veya başka her türden duyguyu doğal yoldan keşfetmenin pratik bir yolu olabilir drama. çok çocuklu aileler veya sınıf içi ortamında çocuklara anlatılan olay-hikaye dışında başka bir yönlendirme, yönerge, müdahale söz konusu olmamalıdır. alay veya teşvik, onay ya da eleştiri de. basit bir simülasyon ortamı sağlanması yeterlidir. başlangıçta bazı çocuklar için “kalabalık önünde şarkı söylemek” kadar zorlayıcı görünse de tepkilerin rencide edici olmadığını gördüklerinde işin tadını çıkarmaya bile başlayabilirler.
 • liderin çok iyi olması gerekir.dikkat edilmezse psikolojik travmalara neden olabilir.çok küçük çocuklarda uygulama yapılmadan önce bir düşünülmesi gerekir.
 • bir problem çözme aracıdır aynı zamanda. insanların kendini daha iyi ifade edebilmesine yardımcı olur, empatik düşünceyi geliştirir, en önemli faydalarından biri yaratıcılığı geliştirmesidir, çünkü verilen bir olayı ya da problemi doğaçlama olarak canlandırırız ve üzerine çözümler üretiriz. öğretmenlikte ders olarak gösterilir ve genelde bu ders iple çekilir, ders hiç bitmesin istenir.
 • oyun yoluyla öğrenme