şükela:  tümü | bugün
  • kısaca yaratıcı önerileri

1. nesne yönelimli tanrı.
    bildiğimiz grand theft auto modeli tanrı. içine bütün fizik kurallarını koymuş. ki bu fizik kurallarını da rastgelelik denilen bir kaosun arkasına gizleyip mükemmel nizam ve intizar içinde çalışan bir evren yaratmış. içindeki hrr karakterin hikayesini kendi yazmıyor. açık dünya herkes kendi oyunu kendi kurallarına göre oynuyor.

2. haberdar tanrı.
    her şeyden haberi. senin birazdan götünü kaşıyacağına kadar. bu biraz sıkıcı tanrı. düşün ki bir excel dosyası var. bu excel dosyasında evren deki bütün hadiseler kayıtlı. biz de bu kayıtlı verileri canlandırıyoruz. x, y, z (konum) ve t (zaman) veriyoruz excel den o anki hadiseleri çekiyoruz. mesela saat 1.37 de kadıköy de bilmem nerde. yatağında uzanmış bir adet fakirpich için excel e sorgu attığımızda bize cevap olarak şu satırları yazmaya çalışan bir ben dönecektir. bu tanrı her şeyi önceden belirlemiş bilmiştir. bunu bilmesini sağlayan şey ise engin bilme ilimdir. determinist bir yaklaşımla fonksiyona şu değerleri verdim ve bu değerler her zaman doğru bir şekilde işlenip geri dönecek. bu yöntem ile bütün girdi verilene sahip bir bilgisayar yaratabilsek burada bahsettiğimiz herşeyi bilen tanrıyı da yaratmış oluruz.

3. habersiz tanrı.
    hiç ağız dolusu tükürdün mü? tükürğün hava da süzülüyor bir an sonra yere çakılıyor. işte bu koskoca evren dediğin şey bir tükürük. isviçreli bilim adamlarınca kanıtlandığı üzere de evren genişliyor ve hızla aşağı yönde düşüyor. tanrının tükürüğüsün sadece. ne senden haberi var. ne de olacak.

4. tanrı yok.
    açıklaması da yok. ama benim açıklamam var. çünkü hiçbir şey ile herşey arasında muazzam bir benzerlik var. ikisi de aynı küme elemanlarına sahip. herşeyi artı sonsuz gibi düşünsek hiçbirşeyi eksi sonsuz gibi düşünsek. ikisinin de 0 (sıfır) noktasına olan uzaklığı aynı. yani hiç tanrı yok demek ile her şey tanrı demek aynı kapıya çıkabilir.

5. truman show tanrısı.
    şuan birilerinin deney tüpünde incelenen geri zekalı varlıklar olabiliriz. kanlı ve canlı küçük bir evren yaratmış olabilir yani 6 yaşında dahi bir çocuk. belki zaman ve yaş kavramı olmayan bir türdür bizi show eden şey.

6. sanal bebek tanrısı.
    kedicikli adananın da söylediği gibi bunların hepsi sanal olabilir.

ilk aklıma gelen varyasyonlar bunlar. ama çoğaltılabilir.

saydıklarımdan sadece tükürük tanrısının bizden haberi yok. diğerleri işi gücü bırakmış bizle ilgileniyor.

bence bizden haberdar olan şeye ben tanrı demem. tırtın önde gideni ergen derim sadece.

karanlıkta ve boşlukta yalnız başımıza hızla aşağı düşerek varlığımız hakkında küçük ip uçları yakalamaya çalışan bozulmuş maymun olmak beni diğer bütün afilli, cennetli ve hurili/nurili kavramlardan daha çok cezbediyor.

loneliness is a source of great strength. fakırpich tzu.
  • vücudundaki hücrelerden haberin var mı?
    kiminin ölüp kiminin doğduğuna tek tek bakıyor musun? genel olarak vücuduna iyi bakmaya çalışıyorsun. eğer yaratıcı varsa genel olarak evrenin düzenine bakıyordur insan sadece eldeki bakteri kadar değer taşır.