şükela:  tümü | bugün
 • şeytanın kötü (antagonist manasında) olmak zorunda olmaması gibidir.
  (bkz: luciferianism)
 • aslına bakarsanız kulağa luciferianism ve teistik satanizm' i çağrıştıran bir düşünce.
  özellikle teistik satanizm şu an var olan tanrının kötü, şeytanın ise iyi olan taraf olduğuna inanır..
  luciferianism'de ise işler biraz daha farklı ama temel olarak benzerlikleri var.
 • yaratıcının her şeye kadir olması durumunda, kendi içinde tutarlı bir durumdur.

  omnipotent, omniscient, omnipresent bir tanrı hiçbir şeye zorunlu olamaz. zorunluluğu olsa o şekilde tanımlanan bir tanrı olması mümkün olmazdı çünkü.

  ancak yaratıcının her şeye kadir olması da zorunlu değildir, semavi dinlerde durum budur, ancak insanlık tarihinde bahsi geçen her yaratıcı figürü her şeye kadir değildir.
 • düşününce çok derinlere inen, kafa bırakmayan paradoks.

  sınırsız güç sahibi hiçbir kurala, tanıma tabi değildir aslında. iyiyi de kötüyü de yaratan istediği şeyi başka bir düzende tam tersi olarak tanımlayabilir. mesela dürüst olmak kötü olur ve kendisi en dürüst olmayan olur. o zaman kendi verdiği sözün de bir manası kalmaz. cennet, cehennem, huri, zebani olmak zorunda olmaz.

  böyle bir tanrı tanımı islam ile örtüşmez ama islam'ın tanımı ile allah'ı sınırlamak yine her şeye gücü yeten sıfatıyla çelişebilir. paradoksların en dibine gelinince bir çay molası verilir.

  siz nasıl bilirseniz, allah size öyle yaklaşır anlamında bir ayet ya da hadis vardı. sonuç olarak iyi olmak ve iyi olana inanmak dışında bir seçeneğiniz yok.

  edit: "ben kulunun zannı üzereyim" kudsi hadis mesajı geldi bekaramauygundegilim'den

  bir de adam haklı beyler
 • tanrıyı küçük beyinlerimizle algılamaya çalışmamız ve bir kalıba sokmaya çalışmamız bizi hep bu tür düşüncelere sevk ediyor.

  dişi bir tanrı düşününce tuhaf oluyor musun? oysa erkek tanrı gayet normal geliyor değil mi? peki tanrının aslında bir cinsiyeti, şekli, kokusu veya rengi olmadığını hiç düşündün mü? muhtemelen asıl gerçek olan bu bilgiyi hiç düşünmedin.

  ıyilik ve kötülük nedir? mesela bir virüs vücuduna giriyor ve yaşamını devam ettirmek istiyor ama sen onu fark edince yok ediyorsun. bu seni iyi mi yapar kötü mü? ne kadar geneli görebiliyoruz, ne kadar makro boyutta plan yapabiliyoruz? tanrı da bizim gibi mi hareket ediyor?

  tanrıyı anlamaya çalışmıyoruz bence. biz tanrı gibi düşünmeye çalışıyoruz ki düşünmek bir insan eylemidir. tanrı ise insan değildir.

  edit: konuyla alakalı epey mesaj aldım. tanrıyı nasıl tanımlamalıyız gibi bir sorun var genel olarak. önce kendimizi ve çevremizi tanimlamaya çalışmalıyız. fakat bunu da sorgulamayı düşünmediğimiz gerçeklik algısı ile değil, daha farklı bilgi ve metodlar ile yapmalıyız ki gerçeğe bir adım daha yaklaşalım. aşağıdaki videolardan faydalanabilirsiniz umarım

  her şey enerjiden oluşmuş ancak biz bunu fark edemiyorken, tanrıyı bulutların üzerinde oturan yaşlı bir dede gibi hayal etmek normal ama gerçekçi değildir.

  gerçek nedir

  yaşam bir simülasyon mu?

  bilmediğiniz çok şey var

  basit anlatımla genel açıklama
 • antik dinler düşünülerek ele alındıysa hayli hayli doğru olabilen tespit lakin post modern dönemde gayet sıradan ve hatta saçmalık derecesinde sıradan bir tespit. özellikle iyi veya kötü gibi oldukça öznel durumlar dahilinde ise...
 • hadi atayizler söz sizde.

  ateist olmamamın nedeni: islamın tek yaratıcının varlığını ispat etmek için öne sürdükleri kadar, ateistlerin yaratıcının yokluğunu ispat etmek için öne sürdüğü anekdotların başarılı olamamasıdır. sonuçta biz de aptal değiliz. senden daha çok irdeliyorum islamı.