şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alemlere rahmet olarak yaratılan hz. muhammed (s.a.v.)'in enfal suresi 1. ayetle tüm müslümanlara ilettiği istektir.

  enfal suresi, 1. ayet

  rahmân ve rahîm (olan) allah'ın adıyla

  1. sana savaş ganimetlerini soruyorlar. de ki: ganimetler allah ve peygamber'e aittir. o halde siz (gerçek) müminler iseniz allah'tan korkun, aranızı düzeltin, allah ve resûlüne itaat edin.

  http://www.kuranmeali.org/…rani_kerim_mealleri.aspx

  selam ve dua ile.
 • islam dinine göre bütün kainat allah’a ait olduğundan mütevellit, mantıksız bir cümle değildir.
  yahu müslümanlar sizin kitabınızı da ben mi savunacağım ateist ateist.
 • aradan peygamberin de payını gözetmesidir. ne kadar savaş o kadar savaş ganimeti peygambere gidiyor demek ki. karlı bir meslek hattızatında.
 • islamda cihat önemli bir olgudur. bakın dünyada yaklaşık bin yıldır yaşayan bütün insanlar sadece atalarının öğretilerine inandı ve o atalar o öğretilere kılıç zoruyla inandırıldı. adına cihat denilen olgu olmasaydı o coğrafyada gelip geçen binlerce yöresel inançtan biri olarak kalacak islamı belkide hiç bilemez ona dahil edilemezdiniz. cebren islama alınan türklerin aranıza hiç girmediğini düşünün, ne olurdu o zaman? tabi bu minvalde cihat denen olgunun taraflardan kazanana getirdikleri de çok önemli. bir sureye ismini de veren ganimetler. peki nedir bu ganimet denilen şey ? uğruna allahla konuştuğuna inandıkları(!) insanın, o allahla konuşma halini bile yok sayarak (sözde iman) uhud savaşında bulundukları konumu terk etmelerine bile yol açan dünyevi şeyler! dul ya da genç kadınlar, altın ve köle...

  edit: tabi sevgili müslüman arkadaşlar aslında savunma savaşı yaptıklarını söyleyebilirler. doğrudur, demek ki on dört asır önce islam orduları, taa orta asya'da balistik füze tehlikesine karşı kendilerini savunuyordular.
 • peygamber vefat ettiğinde evinde üç beş eşyadan başka bir şey olmadığına göre ganimetten peygamberi de görmesi sizin fesat düşünceleriniz gibi değildir.

  peygamber demek devlet demek. tüm ganimetlerin (hepsi allah’ındır) islam dini ve devleti için harcanması üzerine peygambere emanet edilmesini konu alan bir ayettir.
 • turkler cebren islama girmemistir... turkler eskiden beri parali askerdir... muslumanlari korumak icin tutulmuslardir... selcukludan beri bu boyledir... turklerin adaptasyon yetenegi gucludur... oyle ki kimi zaman dusmanlarinin dinini kabul etmislerdir... tipki vikingler gibi...
 • hâlâ din mi konuşuyorsunuz! kim nasıl huzurlu hissediyorsa o dur din ve inanç neyi konuşuyorsunuz salak mısınız? yoksa aptal mi?
 • benim payımı da peygamber işletsin hesabı peygamberin payını müminlerin gözüne batırmadan otomatikman arttırmaya yönelik bir harekettir. ancak buradaki tanrı kratos ise farklı değerlendirilebilir.
 • upanishad'ların alman bir bilim insanının yazdığı bir çevirisini okumuştum. onda da buharda pişmiş pilavın üzerine tereyağını dökün, kıyılmış soğanın üzerine bol limon sıkın sonra da tanrılara sunun gibisinden ritüeller vardı. işin aslı hinduizm mevcut modern felsefe, matematik, istatistik ve tabiat bilimlerinin kökenlerine kadar uzanan kadim metinlerdir. yalnız bu işin usulünde bu varmış demek arkadaşlar. anlayacağınız herkes güzel kurmuş tezgahını. bunların hepsi bizlerin selameti için düşünülmüş kozmik hesaplar, bizim kısıtlı aklımız yetmez. allah bereket versin, badeniz bol olsun dedirten ayettir.
 • şu memlekette ateisti de dincisi de, dinle ilgilendiği kadar toplumun yararına uğraşsa, akıl almaz bi memleket olurduk..

  ama maalesef dincisi de ateisti de, halâ 1400 yıl öncesinin tartışmasını yapıyor...
  bi yeter artık..