• aradan peygamberin de payını gözetmesidir. ne kadar savaş o kadar savaş ganimeti peygambere gidiyor demek ki. karlı bir meslek hattızatında.
  • kendi peygamberini tanıdığını ve ölürken hiç bir şeyi olmadığını iddia eden müslüman gördüm.

muhammed, ölürken karılarına büyük araziler, hurmalıklar ve bu arada hizmetinde bulunan köleleri miras bırakmıştır. nitekim ebu hüreyre'nin rivayetine göre şöyle demiştir:

“vefatımda varislerim ne bir dinar, ne bir dirhem paylaşmaz. bıraktığım şey kadınlarımın nafakasından, işçimin ücretinden geri kalan vakıftır.”

burada “bıraktığım şey” diye sözünü ettiği varlık, öyle pek önemsiz bir şey değil aksine büyük araziler ve hurmalıklardır. çünkü savaşlar sırasında ele geçirilen ganimetlerden edindiği paylar bir yana fakat savaş vermeden elde ettiği benû nadîr ve fedek arazilerine ve hurmalıklarına sahipti. buraları, evvelce yahudi kabilelerine ait zengin yerler iken muhammed'e intikal etmiş idi. sadece benû nadir'deki mallarının, on yıl boyunca ailesinin tüm geçimine yetecek kadar değerli olduğu söylenir.

ayrıca hayber, kurayza arazileriyle ureyne köylerine sahip idi. hayber'de büyük arazileri ve hurmalıkları vardı. kızı fatma ile damadı ali lehine yapmış olduğu vasiyetle hayber ve fedek'teki arazilerinden onlara paylar bıraktığı anlaşılmaktadır.

hurmalıklar konusu için kaynak: ömer b. hattab'ın rivayetine dayalı olarak buhari’nin naklettiği hadis. sahih-i buhari, hadis no. 1225, c. vııı, s. 332.
    hayber, kurayza vs. için sahih-i buhari, c. vııı, s. 236.
  • benim payımı da peygamber işletsin hesabı peygamberin payını müminlerin gözüne batırmadan otomatikman arttırmaya yönelik bir harekettir. ancak buradaki tanrı kratos ise farklı değerlendirilebilir.
  • islam dinine göre bütün kainat allah’a ait olduğundan mütevellit, mantıksız bir cümle değildir.
    yahu müslümanlar sizin kitabınızı da ben mi savunacağım ateist ateist.
  • hâlâ din mi konuşuyorsunuz! kim nasıl huzurlu hissediyorsa o dur din ve inanç neyi konuşuyorsunuz salak mısınız? yoksa aptal mi?
  • 1. yi yazıyorsun da 41. yi neden yazmıyorsun göt.
  • tanrı’nın çalışma mekanizmasını üç gram beyniyle tek cümleden çözmüş yazar beyanatı.

adam kaç yaşında hala tanrı’yı noel baba sanıyor:)
  • allah'ı boşver peygamber de ortak ya hani. e adam borclu öldü onu nasil yapicaz?
  • upanishad'ların alman bir bilim insanının yazdığı bir çevirisini okumuştum. onda da buharda pişmiş pilavın üzerine tereyağını dökün, kıyılmış soğanın üzerine bol limon sıkın sonra da tanrılara sunun gibisinden ritüeller vardı. işin aslı hinduizm mevcut modern felsefe, matematik, istatistik ve tabiat bilimlerinin kökenlerine kadar uzanan kadim metinlerdir. yalnız bu işin usulünde bu varmış demek arkadaşlar. anlayacağınız herkes güzel kurmuş tezgahını. bunların hepsi bizlerin selameti için düşünülmüş kozmik hesaplar, bizim kısıtlı aklımız yetmez. allah bereket versin, badeniz bol olsun dedirten ayettir.
hesabın var mı? giriş yap