şükela:  tümü | bugün
  • “insan rabbimiz tarafından ayırdedilmemiştir. bu profesördür, bu bakkaldır, bu çiftçidir denmemiştir.” diye devam eden söz.

peki allah insanlar arasında ayrım yapmıyorsa yarattıkları arasında niye ayrım yapıyor? insan niye hayvandan üstündür, ya da bitkiden. bu kibir niye?

tipik islamcı zihniyeti. islamcılar kendilerini dünyada her şeyden üstün görürler ve her şeyi yapmaya hakları olduğunu düşünürler. o yüzden hayvanlara eziyet etmek de, öldürmek de, ağaç kesmek de, orman yakmak da mübahtır ve haklarıdır.
  • tecavüzcü ama şerefli,
    katil ama şerefli,
    hırsız ama şerefli,
    yalancı ama şerefli,
    .
    .
    .
    he he öyle, en şerefli insan insanlarında en şereflisi siyasal islamcı dincidir kesin.
  • en şerefsizleri de muhabbet kuşları olsa gerek. sabah kalktım daha güneş doğmamış üç metre ötesini göremiyorum, küfrede küfrede cüzdan telefon falan arıyorum; bu herif geliyor öpücük atıyor, boncuuk diye bağırıyor. bana bağırıyor. türkçe bağırıyor.
  • ne yani atlar şerefsiz mi? diye karşı çıkılabilecek önerme.
  • bakara 30. (ey resûlüm!) hani rabbin meleklere: “ben, yeryüzünde (hükümlerimi yerine getirecek) bir halife (yetki ve yöneticiliğe elverişli insan)[15] yaratacağım.” demişti. (melekler de: “yâ rab!) biz seni hamd (övgü) ile yüceltip ve seni bütün noksanlıklardan tenzih edip ulularken, orada (senin emirlerini tutmayıp) bozgunculuk çıkaracak ve kan akıtacak birisini mi yaratacaksın?” dediler.[16] (allah da): “şüphesiz ben sizin bilmediğiniz şeyleri bilirim.” dedi.

işte gerçek bu. insan yaratılmışların en şereflisi de olur, en şerefsizi de. çünkü o halifedir. onun diğer yaratılmışlara gücü yeter. bu gücü nasıl kullandığı da, bu dünyadaki sınavıdır.

1. iblise secde emrini veren yaratıcısıdır. iblis yaratıcısına isyan eder. mesele insana secde edip etmemesi değil, allah'ın emrini yerine getirip getirmemesidir.

2. iblis cennetten kovulur. cennetten çıkartılırken vesvesesini cennetin kapı bekçilerine bırakır ve çıkar. adem'e ve havva'ya bu vesveseyi ulaştıran iblis değil, kapı bekçileridir. o bekçiler de dünyada sürünmekle cezalandırılırlar

3. iblis sonsuza kadar yaşama izni istedi ve allah bu izni ona verdi. allah'ın iblisi görevlendirmesi gibi bir şey söz konusu değil. bu andan sonra artık iblis, şeytan olarak anılır.

4. bu da benden olsun.
    sad 82-83. (iblis) dedi: “senin yüceliğine andolsun ki ihlaslı (sana gönülden bağlı) ve itaatli kulların hariç, o (insan)ların hepsini mutlaka azdıracağım.”
    şeytanın insana müdahale hakkı yoktur. insan şeytana uymadığı sürece şeytanın bir etkisi olmaz. ne zamanki insan yoldan çıkar ve girdiği yanlış yolda kendisine arkadaş ararsa, şeytan onun en iyi arkadaşı olur.
  • dini olarak vaaz verecek yetkide bir insan değilim bildiklerimi paylaşıyorum yanlışım varsa affola; bildiğimiz kadarıyla allah insanı yeryüzüne halifesi olarak yolladı ama tin suresi 5.ayet'te geçtiği üzere günahlarından ve bencilliğinden dolayı onu esfalı safiline yani aşağıların da aşağısına(bu alem bu dünya) atarak cezalandırdı. bu makam hayvanların makamından daha aşağıda bir makam. yani o etrafımızdaki insanlar belki yaratılış olarak eşrefi mahlukat ama manevi olarak, hal olarak hayvandan bile değersizler çünkü bencillikleri yüzünden özlerindeki tanrısallıktan çok ama çok uzaklar. tasavvufta gönül aynası üzerindeki kir diye geçen bu pislikten kurtulabilmek kolay değil. insanın kendini tanıyıp kendi eksikliklerini ve hatalarını kusurlarını görmesi bunları fark etmesi bu şekilde kendini geliştirmeye çalışması çok zordur. dünyaya geldikleri gibi geri giderler. etrafımızdaki insanların çoğu hatta bunu okuyan siz bile yüksek ihtimalle böcekten hallice basit bir robotsunuz. sistem aile ve çevre tarafından şartlanmış, öğrenilmiş haraket ve düşüncelere sahipsiniz. ne özgür düşünebilirsiniz ne özgürce hareket edebilirsiniz. büyük ihtimal de bunu farkında değilsiniz. bunun farkına varıp bundan kurtulma çabası içine girdiğiniz zaman işte o zaman allah'ın halifesi olma yolunda bir adım atmış olursunuz.

velhasılı kelam insan yaratılırken en mükemmel şekilde yaratılmış olsa da dünya üzerindeki bütün insanlar yaratılmışların en mükemmeli değildir. tam tersi hayvndan bile daha aşağılıktırlar.

* * *

edit: halife burada allah'ın düzenini devam ettiren onu koruyan anlamına gelmektedir. maalesef eğitim sistemimizin yetersizliğinden dolayı yeni nesil düşünme yetisini kaybetmiş durumda. allah onlara akıl fikir versin.

“sizi dünyada halifeler yapmış olan o’dur.”(enam, 6/165)

“o nesneler / putlar mı üstün yoksa, çaresiz kalıp kendisine yalvaran insanın duasını kabul edip sıkıntısını gideren ve sizi dünyada halifeler yapan allah mı?”(neml, 27/62)

“bir gün rabbin meleklere: “yeryüzünde bir halifelik oluşturmaktayım” dedi. melekler: “orada karıştırıcılık yapacak ve kan dökecek birilerini mi oluşturuyorsun? ama neylersen, güzel eylersin; biz bu sebeple sana boyun eğeriz. sen en temizini yaparsın[1]” dediler. allah dedi ki: “ben sizin bilmediklerinizi bilirim.” (bakara 2/ 30)