şükela:  tümü | bugün soru sor
 • seddülbahir'de fransızlarla yapılan süngü harbinde yerde yatan bir fransız askerini hastaneye sevketmek icin yarası var mı diye bakarken fransiz askerinin ani bir hareketiyle hançerlenen ve sehit olan kahraman yarbay.

  ...kalbi engin şefkat ve merhametle dolu olan yarbay hasan bey, kilitbahir köyünden geçerken yaralı bir köpeğin su içmek için köy çeşmesine yaklaşmaya çalıştığını fakat çeşme başında çamaşır yıkayan kadınların ve oynayan çocukların yarasından kan ve cerahat akan bu köpeği çeşmeye yaklaştırmadığını gördü.

  köpek boynunu büküp çaresiz bir şekilde bakarken,olayı takip eden yarbay hasan bey atından atladı. akan kan ve cerahat'a aldırmadan köpeği kucaklayıp çeşmeye getirdi. önce bir güzel susuzluğunu giderdi, sonra yaralarını sardırıp karnını doyurdu. köpek âdeta hayata yeniden dönmüştü. velinimeti olan hasan bey’in peşini bırakmıyordu. yarbay hasan bey de köpeği sevmişti. ona canberk ismini koydu. canberk türk siperlerinde gündüz savaşlara katılıyor akşam nöbet tutuyordu. yaraları da artık iyileşmiş, tüyleri yeniden çıkmıştı.

  bir gün seddülbahir'de fransızlarla yapılan süngü harbinde mehmetçik başarılı olmuş, düşman siperlerini ele geçirmişti.

  yarbay hasan bey siperler arasında dolaşıp yaralı olan askerleri cephe gerisinde kurulan hastaneye sevkediyordu.bir fransız askerinde hafif bir kıpırdanma görünce yaralı zannedip yanına yaklaştı. zira merhamet âbidesi olan hasan bey’in engin yüreğinde sadece yaralı bir köpeğe değil, göğüs göğse çarpıştığı düşman askerine bile fazlasıyla yer vardı. fakat yerdeki fransız askerinin canberk kadar bile insan olduğu halde vefası yoktu.yarbay hasan bey şefkatle eğilip yarası var mı diye bakarken ani bir hareketle hançerini çıkarıp hasan bey’in göğsüne sapladı.

  artık hasan bey son anlarını yaşıyordu. askerleri büyük üzüntü içindeydi. canberk de koşa koşa gelmiş hasan bey’in ellerini yalıyor,üzgün bir şekilde gözlerine bakıyordu. tabur imamı da geldi, başında kur’an okuyordu. yarbay hasan bey yanındaki askerlere birden “beni ayağa kaldırınız” diye seslendi. iki asker kollarına girip hasan bey’i ayağa kaldırdılar ve hasan bey son sözlerini söyledi:

  “niye zahmet buyurdunuz ya rasûlullah?”

  canberk de dâhil bütün herkes ağlıyordu. fakat yapacak bir şey yoktu. hasan bey’in üzerine bir türk bayrağı örttüler ve şehit düştüğü yeri kazmaya başladılar. canberk'de bayrağın altından girip hasan bey’in ayaklarına kapanmıştı. kabri kazdıktan sonra defnetmek için bayrağı kaldırdılar. hasan bey’in sadık dostu canberk’i ayırmak için dokunduklarında askerlerin şaşkınlığı bir kat daha arttı. çünkü canberk sadakatin zirvesine ulaşmış, o da velinimeti hasan bey’in ayak ucunda ruhunu teslim etmişti.

  önce peygamberimizin kucağını açtığı o mübarek komutanı defnettiler, sonra da onun ayak ucuna sadık dostu köpeği canberk'i...

  kaynak http://www.onaltiyildiz.com/…aber.php?haber_id=2029
 • adı fazla duyulmayan başka bir çanakkale kahramanı. allah ondan ve tüm askerlerimizden razı olsun.
  nasıl bir imandır ki son anlarında hz. peygamberi görüyor olmak.
  çok büyük bir neslin devamıyız. allah onlara layık bir nesil olmamızı nasip etsin..
 • muazzam bir cevher. gelmez böyle askerler bir daha.