şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gözüme takılan üç türünü şöyle sıralayabilirim efenim.

  birincisi yardıma ihtiyacı olmadığı için yardım almak istemeyen insandır. pek bir şey diyemeyiz. zira bu kişinin yardıma ihtiyacı yoktur. yani yaptığı işin yardım almayı gerektirecek bir durumu yoktur ya da yardım almak yaptığı işi daha da zora sokacaktır. yardım teklifinizi nazikçe geri çevirir.

  ikincisi hırs yapıp yardım almak istemeyen insandır. biraz terstir. "ben yapıcam, kimseye ihtiyacım yok" modundadır. çoğu zaman yaptığı işi eline yüzüne bulaştırır ya da işin süresini uzatır. yardıma ihtiyacı olduğunu kendisine bile kabul ettiremez. "yardım ister misin?" sorusunu "ulan bir işi beceremiyorsun, bir boktan anlamıyorsun, bırak bırak mundar ettin" gibi algılar. kendisi kafayı yemesi için nadasa bırakılabilir.

  üçüncüsü, yardım almaktan korktuğu için yardım almak istemeyen insandır. geçmişinde yardım aldığı konularda zarara uğramıştır ya da yardım aldığı kişinin işine kendisi kadar özen gösteremeyeceğinden korkar. güven duymakta zorlanır ki yanlış yapıyor da diyemeyiz. yardım etmek isteyen insanın dış görünüşü ve davranışları diğer iki seçeneğe göre bu seçenekte daha bir önem taşır.

  örnekler çoğaltılabilir. sonuç olarak karşılık beklemeden, iyi niyetle yardım etmek nasıl son derece erdemli bir davranış ise yardım almayı kabul edebilmek veya reddetmek de aynı derecede erdem ister, nezaket gerektirir.
 • biraz gidip konuşsanız, belki de, teklif etseniz reddetmeyeceğini görebilirsiniz bu insanın. belki de sadece yardım istemeyi sevmeyen insandır. reddedilmek ya da daha da muhtaç durumda kalmamak için kendi başına cebelleşir elinden geldiği kadarıyla.
 • sonradan o yardımın başına başına kakılacağını bilen insan da olabilir.
 • bilmediği yolu kendi bulmaya çalışıp yol da sormaz bu. karısını kızını deli eder.
 • çoğu zaman engelli insanlardır. bazen bir otobüse binerken koltuk değneklerini tek ellerine alıp öbür elleriye otobüse tutunmaya çabalarlarken, bazen tekerlekli sandalyeleriyle kaldırıma çıkmaya uğraşırken ve bazen de sırf engelli oldukları için işbaşvuruları reddedildiği zaman sizden özel bir yardım istemediklerine şahit olabilirsiniz. ve her durumda da gözlerindeki o mağrur, karşılarına çıkan tüm zorlukların üstesinden gelebilmeye çalışma azmini; başaramasa da yine de denemiş olmanın verdiği gurur dolu ifadeyi okuyabilirsiniz.
 • yardım etmekle bir insanın işine burnunu sokmak arasındaki farkı bilmeyen işgüzarlardan uzak kalmaya çalışan insandır o.
 • (bkz: #9250998)
 • yardim almak istememesinin pek cok sebebi olabilir. bir sekilde muskul bir durumdasinizdir. insanlar bunu gorunce yardim etmek adina birtakim onerilerde bulunur ama siz bir turlu o mutsuz konumunuzdan cikip bu yardim cagrilarina kulak veremezsiniz. donarsiniz. korktugunuz sey belirsizliktir aslinda. o oneri pesinden giderseniz simdi oldugunuzdan daha mutsuz olma ihtimaliniz vardir. riske girip, cesaret edemezsiniz. oyle donmus vaziyette olaylarin akisini degistirecek, harekete gecirmediginiz kararinizin dogrulugunu teyitleyecek bir olay beklersiniz.
 • yardım edebileceklere hangi konuda yardım istediğini anlatmaya üşeniyordur.