şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yoksulluğu, mahrumiyeti kabul etmek anlamına gelir. kişinin vicdan rahatlatması, bu rahatlamayı satın almasıdır. bu anlamda dilenciye para vermeye benzer. vicdan satın alırsın. dua satın alırsın. (ben allah olsam tövbe haşa, çok sinirlenirdim buna. zırnık sevap yazmazdım.) dilenciye para vermek nasıl ki onu dilenmekten kurtarmak şöyle dursun, tersine dilenmeyi ekmek parası kazanma yöntemi, meslek olarak devam ettirmesini sağlıyorsa, yardım kampanyaları da yoksulların yoksul kalmasına yarar.

  hele de bir kampanya dahilinde yapılıyorsa bu sadaka işlemi, sözkonusu kişiler dilenmediği için daha büyük miktarda vicdanı satın alabilirsin. üstelik de belgeli, ispatlı, reklamlı bir şekilde. herkesin gözü önünde olunca, davullu zurnalı olunca daha bir kıymetli olur, verdiğin paraya değer satın aldığın "ürün".

  şirketler dışında bir de ünlüler yapar bunu. göstere göstere, bağıra çağıra. halkı ne kadar çok sevdiklerini yarıştırırlar. "lan iki şarkı söyledi, ciplerden inmiyor kaltak/pezevenk" diyemeyelim diye. sempati satın almak için. bir ara bunu kurumsallaştırmak adına böyle "şarkı söylemesi sucks! ama hikayesine on puan veriyorum." diye puan bazında değer biçen, yoksullukların, sefletin yarıştırıldığı yarışmalar bile çıkmıştı. jüriler ağlayıp filan zemzemde yıkanmış gibi akça pakça oluyorlardı gönlümüzün gözünde.

  neyse, diyor muyum ki "sadaka vermeyelim, yardım kampanyasına katılmayalım. çünkü elleri ayakları tutuyor, çalışsınlar. çünkü hayat yan gelip yatma yeri değildir." hayır, demiyorum. ben diyorum ki, kızlar okula kampanyasına iki mesaj gönderdin diye kadın hakları adına birşey yaptım zannedip için rahatlamasın diyorum. ibrahim tatlıses yüz tane okul da yaptırsa aynı ibrahim tatlıses, yüreğin yumuşamasın diyorum. deniz feneri'nin hesabına bulgur parası yatırınca sosyal adalet adına birşey yaptım diye ferahlama, ferahlayama diyorum. gerçekten birşey yap eşitlik için, o zaman vicdanın rahat olsun, yoksa da olamasın diyorum. mesela sosyal güvenlik yasa tasarısı kabul edilmesin diye yırtınsan, bırak sokağa dökülmeyi, evinde kendi kendine ağlasan bile daha samimi, daha gerçekçi. onu diyorum.
 • ülke genelinde, artık sorgulamamız gereken ve çaktırmadan devletin görevlerini bize yıkma aracı olmuş toplumsal ve aslında çok hayırlı bir hareket..

  bu girişten, sakın yardım kampanyalarına karşı olduğumuz neticesi çıkmasın. maksadımız, artık cılkı çıkmaya başlamış ve devlet tarafından acizlik gösterisi haline gelmiş bir hareketi eleştirmektir.

  gündem malum, van depremi. allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın. deprem dün oldu ve her taraf yardım kampanyası kaynıyor. kızılay numaralar veriyor, bazı belediyeler kampanya organize ediyor falan filan..

  aga, van şehri kaç kişidir? kaçta kaçı yıkılmıştır? türkiye cumhuriyeti, 2011 yılında, hala bu ölçekte bir depremden iki saat sonra kampanya hesap numarası dağıtır halde mi olmalıydı? devletin bütün bakanları, başbakan eşliğinde oraya akmış, bir yetkili çıkıp "beyler sağolun, depolarımızda malzememiz var, kasamızda paramız var, bütün imkanlar seferber edilmiş durumda, biz hallederiz, siz sadece hayır duası edin" diyemez miydi?

  yaşanan afet, gerçekten bir ülkeyi seferber edecek kadar büyük müdür yoksa birileri "lan hazır millet arasında para topluyor, sesimizi çıkarmayalım, kâr kârdır" mı diyor? marmara depremini anladık, çok büyüktü, bayağı yıkım olmuştu, uzun zamandır böyle bir hazırlığımız yoktu, tedbirsiz yakalanmıştık falan filan. fakat ondan sonra bayağı afet geçirdik. iyi kötü bazı organizasyonlar da yaptık. hala van gibi bir şehrimizin başına gelen bir afeti, bu devlet örgütü tek başına ve ilk anda sırtalanamıyorsa, allah korusun daha geniş çaplı bir depremde kime güveneceğiz?

  siz ne derseniz deyin arkadaş. bu devlet, işi iyice tembelliğe vurdu. nerede bir sıkıntı olsa vatandaştan yardım kampanyası bekler hale geldi. hani hep eleştirdiğiniz diyanet işleri başkanlığı var ya..cuma namazları cami çıkışlarında toplanan paralarla yapılıyor ne yapılıyorsa. kapısında para toplanmadan cuma namazı kılamaz olduk yıllardır.

  öğrencilerimizi okullara kaydederken, okul müdürlerinin kayıt parası istemeleri ise bambaşka bir macera. vaktin birinde yeğenimi kaydetmek istediğimiz okulun müdürünün söylediği cümle ise hala aklımda "devlet bize fotokopi kağıdı bile göndermiyor, ne lazımsa bu topladığımız paralardan kendimiz alıyoruz"...

  yaptığımız her işlemden vergi veriyoruz. bunun karşılığında birçok hizmeti eksik aldığımız gibi bir çok hizmetin de bedelini ayrıca cepten ödüyoruz.ulan bari afetlerin yükünü de bu devlet çeksin. ha, biz yine yardım kampanyaları yapalım ama sevaba ortak olmak için olsun, panik halinde sağa sola saldırmayalım.

  vaktin birinde, kapalıçarşı mescidinde namaz kılıyoruz. esnaftan bir abimiz geldi ve şöyle dedi "bilmemne kur'an kursundan geldiler, bir amfi için para istediler. 300 milyon (bundan onbeş yıl kadar önce) tutuyor. para önemli değil, ben karşılıyorum zaten..ama cemaatimizden rica ettiler, siz gönlünüzden geçeni verin, sevabına ortak olun, üstünü ben tamamlayacağım zaten"... hafızam beni yanıltmıyorsa öğrenci halimle ben bile birkaç kuruş atabilmiştim. devlet böyle olmalı. bir afet oldu mu cenaze sahibi gibi herşeyi üstlenmeli..devletin bakanı, bürokratı afetin birinci saatinde banka hesap numarası vermemeli televizyondan.
 • tarafımca ufak çaplı da olsa yapılmıştır.

  sınıfımdaki çocuklara bir katkınız olsun ister misiniz? köyde görev yapan bir anasınıfı öğretmeniyim. kiminin önlüğü, yakası, montu, ayağına giyecek bir çorabı bile yok... sınıfımzda oyuncağımız, perdemiz, doğru düzgün hiçbir malzememiz yok. onlara bu eksikliklerini hediye etmek isteyen arkadaşlarımdan cevap bekliyorum. biz de miniklerimin hayal güçlerinden geçen resimlerle size teşekkür edelim, ve fotoğrafımızı yollayalım :)) ilgilenenlerin bana ulaşmasını rica ediyorum.
 • bir ülkenin gelişmesi önündeki en büyük engeldir.bu gün bizde bir aş evi kurulduğu vakit vay anasını ne güzel toplumsal dayanışma yardımlaşma derler,avrupa'da ise vay anasını ekonomimiz geriye gidiyor halk artık aş evinden yemek zorunda derler.olay budur.
 • sözlükte sol frame'de bu aralar sık sık gördüğüm zavallılık.

  aslında bu kampanyalarla hiçbir sorunum yoktu, ta ki şu gerçeği fark edene kadar: insanlar bunlara katılarak, bunlara para aktararak veya bunların çağrılarını yaparak kendilerini bir şey yapmış hissediyorlar. işte zavallılık burada. bu denli kısıtlı, dar, kumsalda kum tanesi olamayacak bir organizasyon için çalışmış olmak vicdanlarını rahatlatıyor; sosyal sorumluluklarını yerine getirdiklerini zannediyorlar. işin tehlikeli yanı da bu. çünkü eğer vicdanınız rahatsa, elinizden geleni yaptığınıza inanıyorsanız başka bir şey yapmazsınız. oysa yapılacak çok şey, yürünecek çok yol, devrilecek çok devran var.

  bunları söylerken sözlükteki hiçbir şeyi beğenmeme timine de dahil olmak istemiyorum. yardım kampanyasının başlatıldığı insan için çok şey fark ediyordur belki. bu olaya klasik "deniz yıldızı-okyanusa geri atan adam-bunun için fark etti ama" hikayesi penceresinden bakmak da mümkün. ama bu pencereden baktığımız zaman kendimizi bir işe yaradığımız ilüzyonundan korumak güç.
 • (#70176564) şuraya da bırakayım yardımsever biri görür belki...
 • hanımlar beyler; ben memleketin farklı coğrafyalarında okudum. sizlere iletmek istediğim kalem, silgi defter elbette ihtiyaç bunların her biri önemli tabii. ancak, ben ve bir arkadaşım bu sene itibariyle bir çalışmaya başlıyoruz: ulaşabildiğimiz tüm okullara cep mikroskobu ulaştırabilmek hedefimiz sonrasında da teleskop. cep mikroskopları genelde 30-40 ? ve 10 yazar birleşsek 1 ayda 1 okula en az 7-8 cep mikroskobu yollarız. hedefim ülkemizin çocukları öğrenmeyi keşfetsin. çünkü istediğimiz kadar okul yapalım, o okulda o çocuk pisagor öğrenirken ispat öğrenmiyorsa sorun vardır demektir. biz iki mühendis ve çakma bilim insanı (biri araştırma görevlisi) bu işe kalkışıyoruz. desteklerinizi bekleriz
 • merhabalar ekşi ailesi,

  bugün bir arkadaşım tarafından mail ortamında dolaşan yardım kampanyasından bahsedeceğim size. maillerde dikkate alınmayacak ve kaybolacak korkusundan hatta bazılarının okumadan silecek olmasından dolayı buranın bir yardımı olur düşüncesiyle sizlerle de paylaşmak istiyorum.

  isterseniz okuyup geçin. fakat belki de bugün, 5 tl dahi olsa havale/eft yapma yüceliğine sahip olduğunuz iyilik dolu bir gününüzdesinizdir.

  konuya gelecek olursak, gelen maili aynen kopyalıyorum:

  "kuzenimin 3 yaşındaki oğlu 4,5 ay önce ciğerine kaçan fındık sebebiyle c.b.ü de tedavi görüyordu. yaklaşık 1 ay önce celal bayar üni.de yapılabilecek bir şey kalmadı gerekçesiyle hastaneden taburcu edildi. aile kendi çabalarıyla doktor ve tedavi arayışına girdi. öneri üzerine ,ekte bilgileri bulunan doktor ve hastane ömer’in kök hücre tedavisi ile tedavi edilebileceğine dair olumlu geri dönüş yapmış..
  ailenin belkide son umudu bu tedavi.

  fakat ailenin durumu tedaviyi karşılayacak durumda değil. tedavinin şuan için ne kadara mal olacağı da belli değil. yapılacak testlerden sonra yön bulacak. tedavi pazartesi günü başlayacak. fazla vaktimiz yok…

  bu konuda desteğinizi esirgemeyeceğinizi düşünerek sizlerden de yardım istiyorum. sizlerin de yardım edebileceğini düşündüğünüz tanıdıklarınız varsa, bu maili o kişilere de iletebilirsiniz.
  ben babasının banka hesap ve iletişim bilgilerini paylaşıyorum. dediğim gibi gönlünüzden ne koparsa …

  şimdiden göstereceğiniz duyarlılığınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum."

  ibrahim şahin
  ziraat bankası
  hesap no: 1256- 62644280- 5001
  ıban: tr59 0001 0012 5662 6442 8050 01
  tlf: 0553 850 53 86

  mail ile gelen fotolar:

  foto: foto 1
  foto: foto 2
  foto: foto 3

  herkese iyi günler dilerim.