şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yardım kuruluşu ne demekti?
    yardıma muhtaç insanlara barınma, gıda ve sağlık konularında yardım eden, onlar için çoğu gönüllü olan insanlardan oluşmuş yapılar sanıyorduk değil mi?

gerçekten işini, misyonunu doğru yapan insanlar vardır onları tenzih ederim, fakat artık yardım kuruluşlarını da, sığ, cinselliği ön plan da tutan, para için yapmayacağı şey kalmayan insanları doldurduklarını gösteren bir haberle karşılaştım bugün.

okuduğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız

--- spoiler ---

geçtiğimiz hafta dünya medyası, insani yardım kuruluşlarının öznesi olduğu yeni bir skandalla çalkalandı. bm nüfus fonu'nun (unfpa), yardım kuruluşu çalışanlarının suriyeli kadınlara cinsel istismarda bulunduğunu ortaya koyan "suriye'nin sesleri 2018" adlı raporu büyük ses getirdi.
    raporda yer alan tanıklar, yardım karşılığı cinsel ilişki talebinin yaygınlığını suriyeli kadınların yanlış anlaşılma korkusuyla yardım dağıtım yerlerinden dahi uzak durur hale geldiğini belirterek ifade ediyor. dahası rapor, yaşı küçük kız çocuklarının cinsel ilişkiye girmek amacıyla kısa süreyle evlendirildiği ve ancak bu sayede yardımlara ulaşabildiği, boşanmış/eşini kaybetmiş kadınların doğrudan hedef olarak görüldüğü ve dahası uluslararası yardım kuruluşlarının tehlikeli bölgelere yardım ulaştırabilmek için yerel kuruluşlardaki bu gibi olaylara göz yumduğu gibi korkunç gerçekleri de gözler önüne seriyor.

ne yazık ki insani yardım kuruluşu çalışanlarının ve gönüllülerinin doğal afet veya savaşların yaşandığı facia bölgelerinde kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiaları yeni değil. haziran 2015'te uluslararası kurtarma komitesi'nin (ırc) suriye'nin dera ve kuneytra kentlerinde 190 kadın ve kız çocuğunun yardım kuruluş çalışanlarınca istismar edildiğini ortaya koyan raporu birleşmiş milletler üzerindeki baskıyı arttırmıştı. kimi yardım kuruluşlarının konuyla ilgili önlem alma ve denetimde bulunma gibi çeşitli taleplerine karşılık, birleşmiş milletler ortaklık yaptığı yerel kuruluşların temiz olduğu ve bahsi geçen olaylar ile bir ilgilerinin bulunmadığı gerekçesiyle tepkisiz kalmayı tercih etti.

geçtiğimiz günlerde ise ingiliz sun gazetesi, son 10 yılda yaklaşık 60 bin kişinin birleşmiş milletler çalışanlarının cinsel istismarına maruz kaldığını ve kurumda 3 binin üzerinde pedofil çalışan bulunduğunu iddia etti. bu korkunç iddianın doğruluğu tartışıladursun, kimi yardım kuruluşlarında yöneticilerin ve çalışanların yetkilerini suistimal ederek yardıma muhtaç kişilerden faydalandığı biliniyor. örneğin, 2010 senesinde dünyanın en büyük yardım kuruluşlarından olan ingiltere merkezli oxfam'ın üst düzey çalışanları ve yöneticilerinin haiti depremi mağduru kadınlar ve 18 yaşından küçük kız çocukları ile yardım amaçlı gittikleri bölgede para karşılığı cinsel ilişkiye girdiğinin ortaya çıkmasıyla büyük şok yaşanmıştı. olayın duyulmasının ardından istifa eden üst düzey yönetici yardımcısı penny lawrence, haiti'deki personelin uygunsuz davranışlarından haberdar olduklarını ancak yeterli önlemin alınmadığı itirafında bulunmuştu. kamuoyu baskılarıyla istifa ettirilen diğer isimlerin gelecekte başka yardım kuruluşlarında çalışmalarına herhangi bir engel getirilmezken, suçunu itiraf eden yöneticilerden birinin bir süre sonra başka bir yardım kuruluşu yöneticisi olarak göreve devam ettiği de biliniyor. yine aynı dönemde bölgede bulunan abd merkezli world vision isimli yardım kuruluşu çalışanlarının da para ve gıda yardımı vaadi ile haitili kadınlara karşı cinsel istismarda bulunduğu geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkarıldı. adı cinsel istismara karışan yardım kuruluşlarının arasında savethechildren, sınır tanımayan doktorlar ve care ınternational gibi büyük çaplı örgütler de yer alırken, geçtiğimiz günlerde uluslararası kızılhaç komitesi (ıcrc) 21 çalışanının cinsel istismar sebebiyle işten çıkarıldığını açıkladı.

sığınmacı/mülteci kadın ve çocukların göç yollarında ve kamplarda uğradıkları cinsel istismarın boyutları dudak uçuklatıyor. çocuk sığınmacıların 4'te 3'ünün istismara uğradığı tahmin edilirken, kadınların ise çok büyük bir kısmının para ve yardım karşılığı evliliğe ve ilişkiye zorlandığı biliniyor. bu bağlamda birleşmiş milletler'in çocuklar için güvenlik koridoru oluşturma veya onları yetişkinlerin bulunduğu mülteci kamplarından uzak tutma gibi formülleri var. fakat korunmaya muhtaç bu kişilerin korumacıların suistimalinden nasıl korunacakları konusu ise belirsiz. kuruluşların, itibarlarına ve sağladıkları fonlara zarar gelmemesi saikiyle hareket etmeleri sıklıkla istismarların üzerlerinin örtülmesi ile sonuçlanıyor. bu nedenle kurumların çok daha titiz biçimde gelen ihbar ve bilgileri değerlendirmeleri ve şeffaflık ilkesine bağlı inceleme komisyonlarıyla olayların üzerine gitmeleri gerekiyor. aksi takdirde, iş işten geçtikten sonra gelen pişmanlık itirafları binlerce yarayı iyileştirmeye yetmiyor.
    --- spoiler ---

kaynaklar

1) "depremzedelerle para karşılığı cinsel ilişki skandalının ardından oxfam'da istifa"
    www.tr.sputniknews.com/avrupa/201802131032220968-depremzedelerle-para-karsiligi-cinsel-iliski-oxfam-istifa

2) "uluslararası yardım kuruluşları cinsel taciz skandalıyla sarsılıyor"
    www.trtavaz.com.tr/haber/tur/dunya/uluslararasi-yardim-kuruluslari-cinsel-taciz-skandaliyla-sarsiliyor/351558

3) "un aid workers raped 60,000 people as it’s claimed organisation employs 3,300 paedophiles"
    www.thesun.co.uk/news/politics/5562215/un-aid-workers-raped-60000-people-as-its-claimed-organisation-employs-3300-paedophiles/#comments

4) "syria conflict: women sexually exploited in return for aid"
    www.bbc.com/news/world-middle-east-43206297?ocid=socialflow_twitter

5) yardım kuruluşlarında cinsel istismar skandalları

düzeltme: kaynak linkleri